')
Vyhledej
Počasí Dvůr Králové nad Labem - Slunečno.cz
Královédvorsko > Služby občanům > Lékaři

Krajské nemocnice stále hledají personál. Studentům nabízejí stipendia ve výši až 80 tisíc Kč

Redakce / 19.11.2018, KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ
Kraj stále hledá personál do nemocnic, na odděleních dlouhodobě chybí několik desítek lékařů i zdravotních sester. Kromě tradičních cest náborů přijíždí do kraje skupiny zdravotníků ze zahraničí, další formou podpory jsou stipendia pro studenty vybraných oborů.
 
Královéhradecký kraj chce dále podporovat získávání dalších zdravotnických pracovníků pro nemocnice Zdravotnického holdingu. V době dotačních možností a příležitostí jsou nemocnice rekonstruovány a modernizovány, druhou otázkou je, kdo v nich bude pracovat. Zástupci kraje tvrdí, že až 70 nových zaměstnanců by mohlo v příštím roce posílit nejvíce ohrožená oddělení díky připravovanému projektu stipendií. 

Stipendia


Stipendia budou tentokrát určena studentům středních a vyšších odborných zdravotnických škol, ale i absolventům vysokých škol v oboru ošetřovatelství a fyzioterapie, kteří budou finančně motivováni k nástupu do jedné z krajských nemocnic. Studenti by mohli jednorázově získat od Královéhradeckého kraje příspěvek na studia 60 až 80 000 Kč, a to prostřednictvím nadačních fondů, které nedávno vznikly a dále vznikají v jednotlivých městech regionu. 
Podmínkou bude, že se po úspěšném ukončení studia zavážou v nemocnicích pracovat po dobu minimálně tří let. Pokud projekt krajští zastupitelé schválí, noví zaměstnanci by mohli nastoupit již v létě 2019.

Odborná pomoc z ciziny

Již začátkem října přijela do Čech další skupinka ukrajinských zdravotníků, kteří by chtěli pracovat v nemocnicích Královéhradeckého kraje. Jednalo se o deset zdravotních sester z Ukrajinykteré prošly intenzivním jazykovým kurzem češtiny, aby mohly následně po vyřízení potřebné administrativy nastoupit do krajských nemocnic. Kromě intenzivního tříměsíčního kurzu češtiny jim holding (ZH KHK a. s.) zajistil i ubytování a stravu. Holding již během posledních dvou let takto přizval ke spolupráci zhruba dvě desítky cizinců – především lékaře z Ukrajiny anebo fyzioterapeuty z Polska. Při náboru využil i tzv. projekt Ukrajina nabízený Ministerstvem zdravotnictví, který výrazně zjednodušoval a zkracoval proces vyřizování dokumentů potřebných pro příjezd a zaměstnání zdravotnických pracovníků. Ačkoliv nedávno ministerstvo projekt dočasně pozastavilo, provádí holding nábor i nadále, a to vlastními silami. 

Je totiž s nově získanými pracovníky velmi spokojen. Po skončení jazykové přípravy se budoucí zaměstnanci musí ještě vrátit na Ukrajinu pro pracovní vízum, které je zařizováno v průběhu jazykového kurzu ve spolupráci s nemocnicemi. Následně nastoupí na jednotlivá pracoviště a mají rok na složení tzv. aprobační zkoušky, která je nutným předpokladem výkonu této profese v ČR a skládá se z písemné, ústní i praktické části.

Kateřina Sekyrková
Zdroj: ZH KHK

 

Související články
Kraj chce zrušit dozorčí rady jednotlivých svých nemocnic
Po telefonu potřebujete k informaci o pacientovi heslo. I pro sebe
Sociální lůžka bude nabízet i nemocnice v Jaroměři
Královédvorská nemocnice je již potřetí první v kraji v hodnocení ambulantní péče, uznána byla i finanční stabilita

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 608x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
11.07.2019 - Knihovna Slavoj bude již od pátku 12. července 2019 opět otevřená pro čtenáře dle běžné otevírací doby. Služby on-line jsou již také v provozu.
10.07.2019 - Aktuálně (středa 10. července) je omezen provoz v knihovně Slavoj ve Dvoře Králové, kde nefunguje elektřina. Možné je pouze osobní navrácení knih. V případě potřeby prodloužení knih volejte na mobilní čísla: 721 390 348, 606 531 153. O změně vás budeme informovat.
02.07.2019 - Od 27. června do 1. července jsme bohužel měli problém s poštovním serverem účtu info@kralovedvorsko.cz. Pokud jste nám v tuto dobu poslali email, prosím, zašlete jej ještě jednou nebo nám zavolejte.

Volná pracovní místa
Školní psycholog (Dvůr Králové n. L.)

Vedoucí oddělení ŠKS (Dvůr Králové n. L.)


Sociální pracovník/ice (Diakonie ČCE DKnL)

Ošetřovatel (Domov sv. Josefa, Žireč)

Brigáda na léto (Domov sv. Josefa)


Kalendář akcí