Vyhledej
Královédvorsko > Služby občanům > Lékaři

Na magnetickou rezonanci v Trutnově se zkrátí čekací lhůty. Dotkne se to celého kraje

Vyšetření na magnetické rezonanci je pro pacienty v Trutnově dostupnější. Příští rok je navíc vyšetří zcela nový přístroj

Redakce / 17.12.2018, KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ
Pacienti nejen na Trutnovsku, ale v celém kraji, kteří mají podstoupit vyšetření na magnetické rezonanci, se dočkají dřívějšího termínu vyšetření díky nedávnému posílení směn. V regionu se totiž jedná zatím o jediný tento přístroj v nemocnicích Zdravotnického holdingu a jiné řešení, než posílení směn, čekací lhůty zatím nezkrátí. V příštím roce má však pomoci nový přístroj v Náchodě i Trutnově.
 

Čekací lhůty by se měly v příštím roce díky dotacím IROP ještě zkrátit: plánuje se pořízení přístroje modernějšího, který nabídne ještě širší spektrum výkonů. Lékařům umožní kvalitnější zobrazovací schopnosti a přesnější diagnostiku. Umístěn bude ve zcela nových prostorách v přízemí budovy gynekologie, kde nyní probíhá rekonstrukce. 

Velký zájem o magnetickou rezonanci v trutnovské nemocnici vyústil však zatím v posílení směn na tamním radiodiagnostickém oddělení. Dříve zde denně přístrojem vyšetřili zhruba sedm pacientů, nově jich zvládnou až o 50 % více, tedy až o 40 více za měsíc. Přesto bylo již na začátku prosince plno až do konce ledna. Směny ovšem provádějí stávající pracovníci, žádní noví nepřibyli. "Velký dík proto patří především pracovníkům na oddělení, kteří ochotně směny navíc slouží,“ doplňuje ředitel Zdravotnického holdingu KH kraje, a.s., a ON Trutnov a.s. Ing. Miroslav Procházka Ph. D. 

Další šancí, jak čekatelům i zdravotnímu personálu pomoci, je nákup dalšího přístroje v rámci holdingu - a to do Náchoda. Už v roce 2017 Královéhradecký kraj uvolnil proto dotaci 46 milionů korun, která má pokrýt náklady s pořízením magnetické rezonance v Náchodě a souvisejícími stavebními úpravami. Pořízení magnetické rezonance je tak v Náchodě „předskokanem“ celé modernizace, která se opozdila díky oddalování celého tendru. Nyní kraj uvedl, že drobné stavební úpravy začnou na jaře 2019 a předpokládanou cenu investice snížil na "okolo" 35 milionů korun. Umístění magnetické rezonance v náchodské nemocnici schválila již před léty i Komise pro posuzování rozmístění přístrojových zdravotnických prostředků, která působí v rámci ministerstva zdravotnictví. 

Starý přístroj ještě poslouží

Stávající rezonance ale bude využita i nadále. Královéhradecký kraj ji totiž v rámci humanitární spolupráce s Arménií nabídl tamním lékařům. „Vloni koncem roku se s jejím chodem přijeli seznámit odborníci z Ústřední vojenské nemocnice z Jerevanu. Kraj ji chce totiž dle předběžné domluvy darovat Arménii jen za náklady za její odvoz. Věříme, že zcela jistě ještě dobře poslouží k ochraně zdraví a díky včasné diagnostice třeba i k záchraně životů,“ říká k záměru kraje náměstek hejtmana pro zdravotnictví Ing. Aleš Cabicar.

Kateřina Sekyrková
Zdroj: ZH KHK


 

Související články
Magnetická rezonance bude i v Náchodě. Dříve než nová nemocnice.
V trutnovské nemocnici zavřeli část interního oddělení. Není personál.

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 940x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
Volná pracovní místa

Právník/právnička (MěÚ Dvůr Kr. n. L.)

Vedoucí OŽP (MěDvůr Králové n. L.) 

Učitel na II. stupni ZŠ (ZŠ a MŠ Bílá Třemešná)


Kalendář akcí
5.01.2019 09:00 - 31.12.2020 17:00
Expozice textilního tisku (stálá výstava)
27.05.2020 - 5.06.2020
Zápis do ZUŠ
4.06.2020 19:00 - 4.06.2020 21:00
Problémissky (komedie)
6.06.2020 16:30 - 6.06.2020 18:00
Velké přání (animovaná pohádka)
7.06.2020 19:00 - 7.06.2020 21:00
Lov (horor, od 15 let)