')
Vyhledej
Královédvorsko > Služby občanům > Lékaři

Trutnovská nemocnice získala dotace na nové přístroje

Redakce / 12.11.2018, Trutnov - Trutnovsko a Úpicko
Trutnovské nemocnici se pod vedením Miroslava Procházky podařilo získat dotace na nákup nových moderních přístrojů. Celkový objem investice činí 75 milionů korun. Nemocnice díky dotaci z IROP zaplatí pouze 15 %. Ing. Miroslav Procházka, PhD., je předsedou představenstva trutnovské nemocnice a zároveň předsedou představenstva Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje (ZH KHK),
 

V první etapě byla v Trutnově pořízena infuzní technika pro oddělení ARO, chirurgie, interny a neurologie. Další etapy proběhnou nejpozději v březnu 2019. „Aby nemocnice mohla svým pacientům nabídnout kvalitní služby, musí neustále sledovat vývoj ve zdravotnictví a pořizovat moderní technologie. Díky získané dotaci se opět posuneme o krok dál v modernizaci našeho zařízení,“ vysvětlil potřebu investice Miroslav Procházka. 

Nemocnice tak nakoupí např. přístroje s novými vyšetřovacími technologiemi na radiologické oddělení, které jsou k pacientovi šetrnější a díky kterým se doba jednotlivých vyšetření zkrátí a zároveň se sníží případné dávky záření. Dále pořídí nejnovější technologie používané k invazím, tedy zásahům do lidského těla. Díky jejich zdokonalení se zkracuje následná léčba pacienta. „V rámci projektu zakoupíme také nová lůžka, jež umožní individuální přizpůsobení požadavkům jednotlivce. Novými přístroji vybavíme naše laboratoře. Za prvé tím urychlíme rozhodování o způsobu léčby a za druhé rozšíříme škálu prováděných rozborů,“ dodává předseda představenstva. 

Jak bylo uvedeno v posledním čísle časopisu Vizitka, který vydává ZH KHK, mezi plánované investice v ostatních nemocnicích patří například výstavba a modernizace náchodské nemocnice, která patří mezi vůbec nejnákladnější v historii (1. etapa byla vysoutěžena za 1,344 mld. Kč).
Pro další roky se plánují investice do Oblastní nemocnice v Jičíně, kde dojde k přestavbě staré budovy interny na moderní pavilon a dále bude rozšířen vjezd do areálu, kde kromě nové vrátnice přibude i dosud chybějící lékárna. 

Nemocnice, které jsou součástí ZH KHK, však v součanosti nejvíce trápí nedostatek lékařského personálu. Kritická situace je v rychnovské nemocnici. Hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán minulý týden během jednání Asociace krajů ČR s Vládou ČR předal otevřený dopis adresovaný předsedovi Vlády ČR a ministru zdravotnictví, ve kterém vyzývá vládu k okamžitému řešení nedostatku zdravotnického personálu.  

V Královéhradeckém kraji aktuálně chybí minimálně sto zdravotních sester. Toto číslo bude i nadále růst. Na několika místech je situace již teď kritická, na Rychnovsku například schází dvě desítky sester. Pro region se spádovou oblastí 80 tisíc obyvatel a nedalekou průmyslovou zónou Solnice-Kvasiny, kam denně směřují tisíce lidí, je to obrovské riziko,“ uvedl v dopise hejtman Štěpán.

V Trutnově byla v první etapě zatím nakoupena infuzní technika, a to 30 dávkovačů a infuzních pump pro oddělení ARO, chirurgie, interny a neurologie. Další etapy budou navazovat. Zbývající přístroje a zařízení by měly být vysoutěženy a dodány postupně v následujících měsících až do března příštího roku, kdy by měla být zprovozněna nová magnetická rezonance. Celkový předpokládaný objem činí zhruba 75 milionů korun bez DPH, přičemž 85 % činí dotace z Evropské unie. Zbylé výdaje půjdou z vlastních zdrojů nemocnice.

Do dvorské nemocnice kraj investoval v letech 2016-2017. Nová biochemická a hematologická laboratoř stála zhruba 40 milionů korun - přístavba dvorního traktu laboratoří stála 33,64 mil. Kč, doprovodné náklady, např. na energetický kolektor, silnoproudé rozvody a areálovou kanalizaci, představovaly dalších 7,13 mil. Kč. Z větší části stavbu financoval Královéhradecký kraj, na nákladech se také významně podílela královédvorská společnost JUTA a.s., která přispěla 8 miliony korun. 

Kateřina Sekyrková
Zdroj: ZH KHK

 

Související články
Kraj připravuje rekonstrukci pavilonu interny trutnovské nemocnice
Trutnovskou nemocnici povede Miroslav Procházka, výběrové řízení nového ředitele nevyřešilo
Kraj chce zrušit dozorčí rady jednotlivých svých nemocnic
Trutnovská porodnice zavádí nové poradenské služby na podporu kojení

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 136x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
08.10.2019 - Krajské pracoviště BESIP zve řidiče a řidičky na kurz s názvem "Za volantem v bezpečí" zaměřený na zlepšení a zdokonalení řidičských dovedností. Kurz se koná v neděli 13. října 2019 od 8:30 do 15:30 hod. na polygonu na letišti v Hradci Králové. Vlastní auto nutností. Zájemci se mohou hlásit na: besip-hk@cspsd.cz.
11.07.2019 - Knihovna Slavoj bude již od pátku 12. července 2019 opět otevřená pro čtenáře dle běžné otevírací doby. Služby on-line jsou již také v provozu.
10.07.2019 - Aktuálně (středa 10. července) je omezen provoz v knihovně Slavoj ve Dvoře Králové, kde nefunguje elektřina. Možné je pouze osobní navrácení knih. V případě potřeby prodloužení knih volejte na mobilní čísla: 721 390 348, 606 531 153. O změně vás budeme informovat.

Volná pracovní místa
Tajemník úřadu (Dvůr Králové n. L.)

Ošetřovatel/sanitář (Domov sv. Josefa)

Všeobecná/praktická sestra (Domov sv. Josefa, Žireč)

Odborný referent OŽÚ (MěÚ Dvůr Králové n .L.)


Technik PC a periférií (ZŠ Schulzovy sady)

Asistent/ka pedagoga (ZŠ a PrŠ DKnL)


Sociální pracovník/ice (Diakonie ČCE DKnL)


Kalendář akcí