Vyhledej
Královédvorsko > Služby občanům > Lékaři

Ve Dvoře Králové vyměnili část přístroje na CT. Výpadek možných vyšetření je tak kratší

Redakce / 24.02.2020, Dvůr Králové nad Labem
Oddělení radiodiagnostiky v Městské nemocnici Dvůr Králové nad Labem se dočkalo modernizace přístroje CT. Více než deset let staré zařízení získalo nový vnější mechanismus, díky kterému se nejen zkrátí doba vyšetření pacienta, ale také se sníží jeho zátěž pro pacienta. Lékařům modernizovaný přístroj poskytne podrobnější snímky.
 

Výhody modernizace CT

Vnitřní obvodový plášť počítačového tomografu, ukrytý ve zdech místnosti nemocnice, zůstal stejný. To umožnilo podstatně kratší dobu instalace trvající jen několik dní, a tedy relativně krátký výpadek tohoto typu vyšetření ve dvorské nemocnici. Nový přístroj má 64 detektorů oproti původním 16, což pro pacienty znamená nižší dávku rentgenového záření. Popis snímků budou mít lékaři jednodušší díky vyšší kvalitě zobrazení. Jak dodal primář radiodiagnostického oddělení MUDr. Jiří Štefáček, na vyšetření metodou CT čekají pacienti ve dvorské nemocnici průměrně 2 týdny, jejich pořadí určují lékaři dle stanovené priority. 

Ing. Miroslav Vávra, ředitel Městské nemocnice Dvůr Králové nad Labem, se vyjádřil, že v době, kdy jde současná medicína rychle kupředu, platí posun v radiologii dvojnásobně. "Nákup nového přístroje nám umožňuje držet krok s dobou a naši pacienti můžou mít jistotu kvalitního vyšetření, navíc u nás mají výhodu rodinného prostředí i kratších čekacích dob," dodal ředitel.  Za modernizaci přístroje zaplatil Královéhradecký kraj necelých 5 milionů korun bez DPH. 

Výstavba operačních sálů

V tiskové zprávě se uvádí, že Královéhradecký kraj připravuje do své nejmenší nemocnice ještě další investice: „Aktuálně se zvažuje aktualizace projektu výstavby operačních sálů, které už mají stavební povolení. Objekt se oproti původnímu plánu sníží o jedno patro určené k technickému zázemí a tím se celá stavba zlevní," popsal v TZ záměr kraje Ing. Aleš Cabicar, odpovědný za krajské zdravotnictví. Dále kraj uvádí, že nové sály se přistaví do patra objektu laboratoří, který byl za 40 milionů korun s přispěním firmy JUTA vybudován na podzim roku 2017 a s hlavní budovou nemocnice je propojí most. 

Nepropacovanější projekt

O práci na projketu operačních sálů se však mluví již více než dva roky. V září roku 2017 Cabicar prohlásil: „V žádném případě se neuvažuje o uzavírání nebo omezování chirurgické a urologické operativy ve dvorské nemocnici, i když mají statistiky počtu provedených operací v tomto zařízení klesající tendenci.“ Tvrdil, že podle něj musí být modernizace operačních sálů za přijatelné investiční náklady, které si může krajský rozpočet pro zdravotnictví dovolit. „Doposud navrhovanou dostavbu dvou zcela nových sálů nad novým pavilonem laboratoří, kdy se náklady pohybují přes 100 milionů korun, považuji za finančně náročnou. Proto necháváme vypracovat studii proveditelnosti rekonstrukce stávajících sálů v původní zástavbě za přijatelnějších finančních podmínek,“ uvedl Cabicar. Výsledky studie by mělo znát vedení kraje do měsíce. Debata o budoucnosti operačních sálů proběhne i na nadcházejících jednáních Zastupitelstva Královéhradeckého kraje. „Zastupitelům předložíme různé relevantní varianty řešení, ale finální výběr řešení nebude posouzen dříve než na říjnovém jednání zastupitelstva,“ doplnil náměstek Cabicar.

V aktuální tiskové zprávě kraj připouští fakt, že současné operační sály už nevyhovují dnešním požadavkům jednak technologickým zázemím, tak svým umístěním na lůžkovém oddělení. 

Kateřina Sekyrková

Zdroj: Zdravotnický holding Královéhradeckého kraje


 

Související články
Představenstvo Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje navrhlo odvolání statutárního ředitele Oblastní nemocnice Jičín

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 816x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
24.03.2020 - V Královéhradeckém kraji máme aktuálně stále 18 pozitivních případů onemocněním COVID-19. Provedeno vyšetření s podezřením na možnou nákazu koronavirem bylo u 206 osob.
15.03.2020 - Od pondělí 16. března 2020 bude až do odvolání uzavřen pro veřejnost Safari Park Dvůr Králové.

Volná pracovní místa
Kompletace setů do nemocnic (Hartmann Chvalkovice)
brigáda i HPP 


Učitel na II. stupni ZŠ (ZŠ a MŠ Bílá Třemešná)

Vedoucí odboru MěÚ (město Dvůr Králové n. L.)

Ergotrapeut/ka (VIVIDUS East)

Fyzioterapeut/ka (VIVIDUS East)

Lékař (VIVIDUS East)

Zdravotní setra (VIVIDUS East)


Pečovatel/ka (PS Dvora Králové n. L.)


Kalendář akcí