')
Vyhledej
Počasí Dvůr Králové nad Labem - Slunečno.cz
Královédvorsko > Služby občanům > Lékaři

Zákazy návštěv v nemocnicích jsou postupně rušeny, výjimkou je Trutnov. Vyskytly se zde spalničky

Lodé hospitalizovaní se spalničkami mají vazby trutnovskou pobočku Siemens

Redakce / 1.03.2019, KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ
Na základě poklesu výskytu respiračních onemocnění na Náchodsku a Rychnovsku je pátkem 1. března zrušen zákaz návštěv na lůžkových odděleních v Oblastní nemocnici Náchod, Broumov a Jaroměř a od 2. března 2019 v nemocnici Rychnov nad Kněžnou. Jičín zrušil zákaz návštěv již od 22. února 2019 a Nový Bydžov od 25. února 2019.
 

Zákaz zatím nadále platí v Oblastní nemocnici Trutnov. V Trutnově je aktuálně zaznamenán zvýšený výskyt onemocnění spalničkami. Hospitalizováno je již několik osob. Tyto osoby mají vazbu na společnost Siemens, pobočka Trutnov. Výskyt splaniček byl také potvrzen v obci Pilníkov. Pacienti, kteří mají podezření, že jimi byli nakaženi, nesmí chodit do ordinace praktického lékaře kvůli šíření nákazy.

Prohlášení KHS (Krajská hygienická stanice) k výskytu spalniček

Vzhledem k tomu, že spalničky jsou mezi lidmi snadno přenositelné, je třeba osoby, které byly s nemocnými v blízkém a přímém kontaktu (dále jen kontakty) pokud možno izolovat v jejich bydlišti. KHS nyní zajišťuje epidemiologická šetření, nastavuje protiepidemická opatření a intenzivně pracuje na identifikaci a poučení těchto rizikových kontaktů, u kterých by mělo dojít k odběru krve na zjištění protilátek proti spalničkám a zejména k jejich izolaci v domácím prostředí. 
Pokud tyto osoby nemají dostatečné množství protilátek, musí být v domácí izolaci po dobu 21 dnů od posledního kontaktu s nemocným.
Zdrojem této nákazy je výhradně nemocný člověk. K přenosu viru, který způsobuje onemocnění spalničkami, dochází primárně kapénkami, vzácně i nepřímo vzduchem nebo bezprostředně kontaminovanými předměty, případně rukama kontaminovanýma nosním sekretem. Spalničky se začínají projevovat jako běžné virové onemocnění spojené s rýmou, zánětem spojivek, kašlem a případně teplotou. Až následně se většinou objevuje vyrážka začínající na kůži hlavy (za ušima na záhlaví i ve vlasech) a na obličeji, která se postupně šíří dále i na trup a horní a dolní končetiny. Z hlediska infekčnosti je důležitý okamžik objevení se kožní vyrážky. Nemocný může nakazit ostatní již cca 2 - 4 dny před a následně až 4 dny po výsevu této vyrážky. 
Onemocnění spalničkami trvá cca 7 - 10 dní, hospitalizace nemocného v zdravotnickém zařízení je nutná.
Z hlediska prevence onemocnění spalničkami je nejúčinnější ochranou očkování. Jinak se jedná o klasická preventivní opatření jako u všech respiračních onemocnění. Pokud možno zejména se vyhýbat bližšímu kontaktu s osobami s patrným respiračním onemocněním a důkladně si mýt ruce, zejména před jídlem.

Kateřina Sekyrková
Zdroj: KHS, Pilnikov.cz 

 

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 4788x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
11.07.2019 - Knihovna Slavoj bude již od pátku 12. července 2019 opět otevřená pro čtenáře dle běžné otevírací doby. Služby on-line jsou již také v provozu.
10.07.2019 - Aktuálně (středa 10. července) je omezen provoz v knihovně Slavoj ve Dvoře Králové, kde nefunguje elektřina. Možné je pouze osobní navrácení knih. V případě potřeby prodloužení knih volejte na mobilní čísla: 721 390 348, 606 531 153. O změně vás budeme informovat.
02.07.2019 - Od 27. června do 1. července jsme bohužel měli problém s poštovním serverem účtu info@kralovedvorsko.cz. Pokud jste nám v tuto dobu poslali email, prosím, zašlete jej ještě jednou nebo nám zavolejte.

Volná pracovní místa
Školní psycholog (Dvůr Králové n. L.)

Vedoucí oddělení ŠKS (Dvůr Králové n. L.)


Sociální pracovník/ice (Diakonie ČCE DKnL)

Ošetřovatel (Domov sv. Josefa, Žireč)

Brigáda na léto (Domov sv. Josefa)


Kalendář akcí