Vyhledej
Královédvorsko > Služby občanům > Neziskovky

Částečná revitalizace okolí Starého pramene - shrnutí proběhlé pracovní brigády

Redakce / 11.09.2020, Dvůr Králové nad Labem
Dobrovolná pracovní brigáda proběhla v sobotu 5. září 2020 v odpoledních hodinách za celkem příjemného polojasného počasí. Po setkání se dobrovolníci dali do práce podle předem uveřejněného harmonogramu. Celkem se sešlo 10 lidí.
 

FOTOGALERIE - Částečná revitalizace okolí Starého pramene - shrnutí proběhlé pracovní brigády

Pracovník městských lesů pan Faltys spolu s panem Bašem se pustili do prořezávání a sekání zeleně v okolí prameniště. Ostatní nosili posekané nálety a zbytky vysoké trávy na hromadu k nevyužitému ohništi. Odnášena sem byla později i částečně odkrývaná hrabanka se sedimentem ze schodiště a samé blízkosti prameniště. Postupně bylo zbaveno náletů širší okolí a vysoká tráva byla posekána, čímž se ukázala doposud nevídaná monumentalita a dosud nevyužitý potenciál této skvělé památky. Od mechu byly částečně očištěny hlavní i spodní schodiště a některé části prameniště. Před kovovými dveřmi byla odhalena dlažba, která původně zřejmě zaobírala větší plochu. Nalevo od kamenného stolu byl nejprve odtěžen sediment a následně byla očištěna kamenná lavice. 
V neděli jsem se sem ještě vrátil a odstranil mech, čímž se po velmi dlouhé době opět ukázal zapomenutý vytesaný letopočet 1867, který odkazuje na 50leté nalezení Rukopisu královédvorského a zároveň také 50leté založení prameniště.

Důrazně bych chtěl upozornit na velice nebezpečný úsek v dolní části hlavního schodiště. Po odstranění náletů mezi dolním schodištěm a prostorem nad spodními schody u paty prameniště jsme zjistili havarijní stav opěrné zdi, u které hrozí sesutí. Přístup je nadále sice volný a na místě bez upozornění. Statika zdi je ovšem velice špatná a nedoporučujeme se k ní ani jejímu bezprostřednímu okolí přibližovat!

Tímto bych chtěl srdečně poděkovat všem zúčastněným. V prvé řadě paní Lindě Harwot, s kterou jsem akci plánoval, a která přinesla nářadí. Dále můj vřelý dík patří Městu Dvora Králové nad Labem, která zkontaktovala Městské lesy DknL. Z této organizace mnohokrát děkuji panu Petru Kupskému za organizaci akce a panu Martinovi Faltysovi s jeho rodinou za účast, poskytnutí techniky a milé překvapení v podobě občerstvení. Dále za účast a poskytnutí techniky moc děkuji manželům Bašovým. Poděkovat musím také týmu z portálu Královédvorsko.cz za umožnění zveřejnit údaje k události.

Akce se vydařila nad veškerá naše očekávání, i když ji zakončila blížící se bouřka. Prameniště ukázal svoji pravou tvář a vysokou historickou i estetickou hodnotu. Věříme, že při procházkách k nově vyčištěnému Starému prameni budou občané rádi vzpomínat na svoje dětství, dřívější návštěvy a jejich děti na vlastní oči uvidí šikovnost předků a lépe porozumí, odkud se bere čistá voda doma z kohoutku…

V budoucnu bychom chtěli pokračovat v podobných aktivitách, které budou postupně uveřejňovány. Což se týče jak prameniště, tak i dalších míst v městském lese a potažmo přímo ve městě.

Pracovní brigády bychom chtěli pořádat každoročně, a pokud nám to časové možnosti dovolí, tak i několikrát do roka. Zde bych na ně chtěl případné zájemce pozvat. Můžete nám na sebe poslat svůj kontakt přes email RomanSirovátka@seznam.cz, nebo linda21@centrum.cz, nebo mi napište na facebook (Nargo Sirovátka).

Roman Sirovátka
 

 

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 770x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
15.09.2020 - Od 17. září do 17. listopadu 2020 bude úplně uzavřena silnice Rožnov – Semonice.
31.08.2020 - Tyršovo koupaliště ve Dvoře Králové bude otevřeno až do neděle 6. září 2020. Koupaliště v Trutnově bude příležitostně dle počasí otevřeno o víkendech. Koupaliště v Jaroměři již na konci srpna končí.

Volná pracovní místa
Dělník/dělnice (Chvalkovice)

Všeobecná sestra (DSJ v Žirči)

Obchodní zástupce (JUTA, a.s.)

Pečovatel/ka (PS Dvůr Králové n. L.)Technik PC / periférií (ZŠ Schulz. sady)

Učitel/ka informatiky (ZŠ Schulz. sady)

Kuchař/ka (Domov sv. Josefa Žireč)Kalendář akcí