Vyhledej
Šikovné nákupy
Královédvorsko > Služby občanům > Neziskovky

Dobrovolníci mohou pomáhat i v nemocnici: s lidmi z LDN si povídat nebo chodit na procházky

Pojďte psychicky podpořit dlouhodobě hospitalizované pacienty

Redakce / 18.03.2019, Jaroměř - Jaroměřsko
Léčebna dlouhodobě nemocných v Jaroměři navázala v závěru loňského roku novou spolupráci s organizací Královédvorská Arnika z. s., která zaštítila dobrovolnické aktivity. Ty mají dlouhodobě hospitalizovaným pacientům pomoci se zlepšením psychiky a kvalitou trávení volného času.
 

V LDN v Jaroměři jsou hospitalizováni pacienti, jejichž zdravotní stav je někde mezi potřebou být hospitalizován a možností zvládnout svoje fungování v domácím prostředí. „Pro plné uzdravení pacienta to chce nejen čas, ale také aktivizaci, a to nejen fyzickou, ale i psychickou. K tomu jsou potřeba lidé, kteří s pacientem hovoří a zapojují všechny jeho smysly. My se na oddělení snažíme pacientům maximálně věnovat po zdravotnické stránce, a pokud zbyde čas, i po té duševní. Bohužel s nimi ale kvůli narůstajícímu pracovnímu vytížení nemůžeme trávit tolik času, kolik by bylo potřeba,“ uvádí k důvodům nové spolupráce vrchní sestra oddělení Mgr. Jana Morávková. 

LDN nyní hledá dobrovolníky, kteří by část svého volna věnovali místním pacientům. Můžou si s nimi číst, hrát společenské hry, kde to zdraví dovolí i chodit na procházky, nebo si jen tak povídat. Stejná spolupráce funguje již např. v Jičíně s Oblastní charitou Jičín, v Trutnově se pro letošní rok chystá.  

Pomoci by tak měli dobrovolníci, kteří se postarají o psychickou vzpruhu těch, kteří na LDN tráví dlouhé týdny až měsíce. Koncem roku tak Oblastní nemocnice Náchod, pod kterou jaroměřská LDN spadá, uzavřela smlouvu s neziskovou organizací Královédvorská Arnika z. s. Ta dobrovolníky administrativně zaštítí a na základě svých zkušeností např. v domovech pro seniory ve Dvoře Králové, Domově sv. Josefa v Žirči či v Diakonii ČCE i s aktivitami poradí. „V tuto chvíli hledáme pro LDN další dobrovolníky, ideálně mezi místními. Není potřeba žádná speciální kvalifikace, nicméně dobrovolníky si pečlivě vybíráme. Aktivity jsou téměř neomezené a záleží na fantazii a domluvě - můžou je brát na procházky po areálu, číst s nimi, hrát společenské hry, tvořit, nebo si jen lidsky popovídat. Služba tak částečně supluje i rodinu, protože ne všichni ji bohužel mají nablízku,“ vysvětluje předsedkyně organizace Jana Štěpánová. V tuto chvíli na LDN dochází dva dobrovolníci. „Někdy je to složité - vůbec pacienty přimět, aby se nějaké aktivity zúčastnili. Ptáme se jich, co by chtěli, co by jim udělalo radost, ale pak když se aktivita naplánuje, tak nechtějí přijít. Na druhou stranu pokud se nám podaří je přesvědčit, není nic hezčího, než když vidíte jejich spokojené usměvavé tváře,“ dodává vrchní sestra Jana Morávková.

Podobná spolupráce již dlouhodobě funguje mezi Oblastní nemocnicí a Oblastní charitou v Jičíně. Zde jsou dobrovolníci organizováni v rámci projektu Dobro v nemocnici. „Program funguje od roku 2014 a prošlo jím už několik desítek dobrovolníků. Byli to jak studenti, kteří se třeba připravovali na medicínu, tak třeba pacienti, kteří si prošli nějakou nemocí a snaží se tak pomoci ostatním. Působíme na onkologii, interně a neurologii. Dobrovolníci pracují dle svých možností, po domluvě s vrchní sestrou oddělení a bez nároku na honorář,“ doplňuje koordinátorka dobrovolníků Oblastní charity Jičín Bc. Šárka Barešová.Také Charita ale přijímá další zájemce ke spolupráci, a to nejen v Jičíně, ale třeba i pro LDN v Novém Bydžově.

Kontakt: 

Zájemci Jaroměř

Více informací u vrchní sestry LDN Mgr. Jany Morávkové – tel. 601 323 191 nebo v Královédvorské Arnice – emailem kralovedvorskaarnika@seznam.cz, nebo u koordinátorky p. M. Svobodové – 777 131 988. 

Zdroj: Zdravotnický holding Královéhradeckého kraje

 

Související články
Dobrovolníkovy odměny a výzvy
V Jaroměři byla otevřena stanice sociálních lůžek

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 1014x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
07.01.2021 - Opatření proti epidemii covidu-19 v Česku zůstanou na nejpřísnějším stupni systému PES nejméně do 22. ledna.(Zdroj: ministr Blatný po jednání vlády)
18.12.2020 - Hledá se pes - Včera večer kolem 17 hodiny se zaběhl hnědý labradorský retrívr v okolí Raisova Sylvárov. Ale nyní už může být kdekoliv. Jmenuje se Jaller (džaler), ale bohužel je starý a už neslyší. Pod okem má bulku. Pokud jej někde zahlédnete volejte prosím na telefon Patrik Hroneš - 602 166 660, nebo i na Městskou policii.
03.12.2020 - V neděli 13. prosince 2020 začne platit nový železniční jízdní řád.

InzerceVolná pracovní místa
Zdravotní sestra (Diakonie ČCE Dvůr Kr. n. L.)

Sociální pracovník (MěÚ Dvůr Kr. n. L. - OSPOD)

Metodik/metodička kvality (PS Dvůr Králové n. L.)


Všeobecná sestra (DSJ v Žirči)

Pečovatel/ka (PS Dvůr Králové n. L.)


Kalendář akcí