Vyhledej
Novinky emailem
Šikovné nákupy
Královédvorsko > Služby občanům > Neziskovky

Oáza pro čápy u Dvora Králové nad Labem vyhrála díky obrovské podpoře veřejnosti

Redakce / 1.12.2021, Dvůr Králové nad Labem
Přes čtvrt milionu hlasů získal český projekt na obnovu mokřadů pro čápy a další ubývající druhy živočichů ve Dvoře Králové a zvítězil tak v těsném finále s německým projektem na ochranu netopýrů v evropské soutěži.
Soutěž byla vyhlášena při příležitosti 90. výročí založení logistické skupiny Raben Group zaměřené na podporu aktivit v oblasti životního prostředí. Více než 283 tisícům hlasů vyneslo dvorskému projektu od společnosti Raben Group finanční grant, který bude moci čerpat 3 roky

Projektu Oázy velmi pomohla vlna podpory ze strany milovníků čápů nejen z České republiky, ale doslova z celého světa od Polska až po Japonsko. Zejména příznivci mediálně i veřejností velmi sledovaného případu záchrany čapích mláďat v Mladých Bucích pomohli rozhodující měrou projektu vyhrát,” říká David Číp ze Záchranné stanice pro zraněné živočichy v Jaroměři. 

Teď, když projekt zvítězil, nastala pravá chvíle na dořešení nutných povolení a posvěcení úřady. Klíčový je v tomto směru souhlas Města Dvora Králové nad Labem, které svěřilo svůj pozemek do péče Českému svazu ochránců přírody, aby zde mohla vzniknout oáza pro čápy, a aby se zde zachovaly orchidejové louky, udržované pravidelnou sečí. I samotní úředníci města projekt podporují a fandí mu. Jakmile se tedy podaří dotáhnout nutnou povolovací administrativu, bude moci celý projekt započít – a to snad už v únoru nebo březnu příštího roku. Oáza pro čápy se všemi plánovanými tůněmi by potom měla být hotová do několik let.

Projekt oázy pro čápy podporují i zástupci města Dvůr Králové nad Labem včetně pana starosty, ale také „africký“ Safari park Dvůr Králové. „Naši čápi v Africe zimují a tím symbolicky propojují oba kontinenty. Kéž by tak čápi pomohli i lépe propojovat člověka s přírodou, neboť bez zdravé přírody se neobejdou jak čápi a další zvířata, tak ani samotní lidé”, konstatuje zoolog Safari parku Michal Podhrázský.

Proč se čápům ve Dvoře Králové líbí? 

Souvisí se se zmíněnou dvorskou zoologickou zahradou. Lokalit vhodných pro čápy bohužel není v ČR dostatek. V Safari Park Dvůr Králové a okolí se zdržuje část divoké populace kvůli možnostem hnízdění i potravním výhodám z přikrmování. Safari Park dlouhodobě spolupracuje se Záchrannou stanicí Jaro Jaroměř i v rámci pomoci zraněným jedincům.

Návrat čápů do nížin

Aby čápi měli čím krmit mláďata, potřebují dostatek mokřadů, podmáčených luk a pastvin, kde mohou lovit potravu. Pokud bude dost vodního hmyzu, žab, slepýšů a užovek, nebudou mláďata čápů trpět hlady. Díky tomu by se opět mohli čápi vracet do nížin, ze kterých je vyhání chybně nastavená zemědělská politika s velkými lány řepky a kukuřice. Pokud se začne v krajině dařit čápům, začne se dařit i přírodě samé a tím i člověku, který potřebuje mokřady jako klimatizaci, prevenci před suchem a povodněmi, i jako úložiště skleníkových plynů.

Máme se na co těšit. Čeká nás krásná a důležitá práce. Budeme rádi za aktivní podporu veřejnosti včetně firem a škol, aby přidaly ruku k dílu a přitom se dozvěděly mnoho zajímavého o naší přírodě v rámci brigád i teambuildingů. Jste srdečně zváni. Děkujeme zástupcům města Dvůr Králové nad Labem, generálnímu partnerovi projektu skupině Raben Group a všem dalším příznivcům čápů za vstřícnou podporu," uzavírá David Číp.

Zdroj: jarojaromer.cz

Související články
Hlasujte pro Oázu pro čápy ve Dvoře Králové nad Labem (do konce listopadu)
Vaše komentáře
Blahopřeji, 4.12.2021 19:07, Reagovat
Moc blahopřeji k získání grantu a těším se na nová pozorování čápů v naší blízkosti.

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 732x
 
Hodnocení článku:
20.12.2021 - Krajské předsednictvo hnutí ANO navrhlo a schválilo zrušení místní organizace ANO Hradec Králové. Návrh byl podstoupen k projednání předsednictva hnutí.
16.12.2021 - Zákon zakazující prodej v prostorách nad 200 m² se 24. a 25. prosince 2021 neuplatní.
13.12.2021 - Ivana Adamce vystřídá na postu starosty města Trutnova po 23 letech další radní z ODS: 46letý architekt Michal Rosa. Ivan Adamec zůstane zastupitelem.

Volná pracovní místa
Kuchař/ka (Domov sv. Josefa v Žirči)

Sociální pracovník (Domov důchodců)Kalendář akcí