Vyhledej
Královédvorsko > Služby občanům > Neziskovky

Útulek pro kočky ve Dvoře Králové hledá nové zázemí, z městského prostoru musí pryč

Redakce / 22.12.2022
Na základě hromadících se dotazů ohledně současné situace a budoucnosti fungování královédvorského útulku pro kočky, bychom rádi informovali veřejnost o postupu vyjednávání zástupkyně útulku s vedením města.
Spolek Další šance, z.s., která provozuje kočičí útulek ve Dvoře Králové nad Labem, dostala výpověď z městských prostor: jedná se o místnosti v budově bývalého Strojtextu (komunistická přístavba Mayerovy továrny), která je v majetku města.

Již na prosincovém jednání zastupitelstva města takřka všichni zastupitelé a členové vedení města vyjádřili práci paní Pelíškové plnou podporu a ochotu pomoci. Přesto se zatím vyhovující prostory doposud najít nepodařilo. 

V středu 21. prosince se zástupci Další šance, z. s., a města snažili najít společné řešení tak, aby obě strany měly představu o možnostech budoucího fungování útulku. Pan místostarosta Ing. Vítězslav Šturma na středečním setkání přislíbil, že bude pokračovat v hledání vyhovujících prostor, protože v současné době dostal útulek výpověď z pronajatých prostor určených k demolici. 

"Musím ale podotknout, že o případné výpovědi a možných alternativách jsme z naší iniciativy měli snahu vyjednávat již 2x - v roce 2021 a v polovině roku 2022. Zároveň jsme hledali cestu, jak pořešit současnou finanční situaci tak, aby nebyla přílišnou zátěží pro město a zároveň nebyla likvidační pro náš spolek. Vysoká populace koček se stává celorepublikovým problémem a většina obcí, třebaže jim to zákon ukládá, se dostává do nezáviděníhodné situace. Nalezenců přibývá: letos jsme přijali téměř 50 koček pouze z katastru města Dvora Králové n. L. a od započetí smluvního vztahu od r. 2016 bylo přijato 285 koček," upřesnila Mgr. Iva Pelíšková za spolek Další šance, z. s.

Zároveň dodává, že pokud by zároveň došlo k výpovědi ze smluvního vztahu mezi obcí a spolkem, zbylo by jediné možné řešení: zahájit co nejdříve iniciativu vedoucí k rozmístění velké části koček do ostatních útulků po celé republice. "Stále by ale zůstalo téměř 40 koček v domácích depozitech a dočasných péčích spolku. Z tohoto důvodu by spolek činnost jako takovou neukončil, protože kočky potřebují azyl, krmivo i veterinární péči. Některé staré a nemocné potřebují azyl na dožití. Nadále bychom fungovali a byli vděčni za finanční podporu ze strany soukromých osob a sponzorů, protože všechno něco stojí. Pracovali bychom na projektech, ale službu městu s příjmem a umístěním kočičích nalezenců bychom poskytovat nemohli. Bylo by to v zájmu zvířat nepopulární řešení, ale pro nás nejjednodušší. Věříme ale, že k tomu nedojde," uvedla Pelíšková. 

Ze strany spolku se tak nejedná o neprůhlednou strategii, ale o nalezení smysluplného řešení vzniklého problému. "Věříme, že město uskuteční takové kroky, aby se nejednalo o krátkozraké nebo jinak unáhlené řešení. Další jednání se uskuteční v lednu 2023," shrnula možnosti Pelíšková. 

Mohou pomoci občané?


V tuto chvíli z důvodu nemoci bohužel nelze přijímat a ani vydávat kočičky. Budeme však vděčni za jakoukoliv finanční pomoc, která nám pomůže s krmením a péčí o kočky. Svůj příspěvek můžete poslat na transparentní účet u FIO banky: 2400810343 / 2010. Související články
Útulek pro kočky - vyvrácení nepravdivých informací
Iva Pelíšková navržena na Cenu města
Vaše komentáře

Přečteno 891x
 
25.09.2023 - Od 2. října do 15. listopadu dojde k výluce traťové koleje v úseku Teplice nad Metují - Janovice u Trutnova - Trutnov. Bude zde zavedena náhradní autobusová doprava.
17.07.2023 - Od 27. července do konce října bude uzavřená výpadovka z Trutnova na Jičín kvůli opravě mostu ve Volanově. Objízdná trasa povede přes Hostinně, místní budou moci projekt po místní komunikaci.
24.05.2023 - U jičínské nemocnice vznikne nový pavilon psychiatrie spojený se dvěma podzemními patry pro parkování.

Volná pracovní místa
Pečovatel/ka (Pečovatelská služba)Kalendář akcí
29.09.2023 18:00 - 30.09.2023 18:00
YogFest Hor Trutnov
30.09.2023 15:00 - 30.09.2023 16:30
KONCERT Lucie Dlabolová Band
30.09.2023 14:00 - 30.09.2023 16:30
Kocour v botách - Loutkové divadlo Klíček