Vyhledej
Novinky emailem
Královédvorsko > Služby občanům > Politika > Volby do Senátu (podzim 2020)

Královédvorský starosta Jan Jarolím chce v Senátu hájit především zájmy měst a obcí

Sponzorováno, Platí hnutí ANO 2011 / 29.09.2020, Královédvorsko
Intenzivně se zabývá problematikou výstavby D11, zejména na Královédvorsku, kde pomáhá bourat bariéry mezi ŘSD a jednotlivými obcemi, v jejichž katastru má dálnice vést, aktivní je také v sociální oblasti a lhostejné mu není ani životní prostředí. Aby mohl lépe pomáhat také dalším obcím a menším městům, rozhodl se Jan Jarolím, starosta Dvora Králové nad Labem, kandidovat za hnutí ANO 2011 do Senátu, a to ve volebním obvodě Trutnov.

Co vás ke kandidatuře vedlo?

Dnes mám šestým rokem jako starosta ve městě 15 tisíc lidí, na kterých mi záleží. Lidí, za které při svých rozhodováních a spolurozhodováních cítím zodpovědnost, protože každý větší krok a rozhodnutí, které by bylo uděláno pod tlakem, v něčím zájmu nebo chybně, by mohlo mít přenesený vliv a vazbu na každodenní úroveň, spokojenost, mezilidské vztahy nebo soudržnost těchto lidí. Opravdu se snažím dělat svá rozhodnutí s tímto vědomím a odpovědností – ačkoliv jsme všichni lidé, kteří občas chybují, volíme špatná řešení nebo posloucháme chybné rady, aniž to hned tušíme. 

JAN JAROLÍM
Narodil se v roce 1974 ve Dvoře Králové nad Labem, kde stále žije se svou ženou a třemi dětmi. Vystudoval Vysokou školu podnikání v Ostravě a Českou zemědělskou univerzitu v Hradci Králové. Než vstoupil v roce 2014 do komunální politiky, téměř dvacet let pracoval na Finančním úřade ve Dvoře Králové nad Labem. Nyní již druhé volební období působí na plný úvazek jako starosta města Dvůr Králové nad Labem. V rámci svých pracovních i osobních aktivit podporuje různé dobročinné, sportovní a kulturní akce – lidé mu totiž nejsou lhostejní.
Je nadšený sportovec, ale blízko má i ke kultuře – rád poslouchá dobrou muziku, sleduje seriály a filmy a také rád fotí.
Více informací na stránkách www.janjarolim.cz. 

Rozhodnutím kandidovat do Senátu sděluji, že jsem připraven si dobrovolně tento svůj správní obvod zvětšit o dalších více než 100 tisíc lidí, pro které chci pracovat, jejichž problémům se chci věnovat a kterým hodlám naslouchat. Zároveň bych chtěl dál pomáhat starostkám a starostům v regionu, byť by se jejich počet také skokově zvýšil. Vím, že se právě tito lidé dennodenně perou s podobnými problémy jako já – v malých obcích jsou však na všechnu práci mnohdy úplně sami a jakákoliv zprostředkovaná pomoc od kraje nebo ministerstva se jim proto velmi hodí.

Nechci a nebudu před senátními volbami slibovat vzdušné zámky. Jednoduše bych chtěl práci senátora vykonávat velmi podobně, jako to dělám ve funkci starosty, jen se pokoušet pracovat pro větší počet lidí – a je vlastně na každém, jestli je to pro něho dostatečné.


Čemu se chcete v Senátu věnovat? 

Problémy, které se snažím řešit jako starosta, je potřeba řešit i v rámci Trutnovska a Náchodska

Už nyní – a samozřejmě i v budoucnu bez ohledu na to, zda budu nebo nebudu senátorem – věnuji poměrně velkou část energie jednáním o dálnici D11. Povedlo se mi iniciovat jednání s vedením obce Choustníkovo Hradiště, kde v minulosti narazili na velký odpor týkající se budování úseku 1108 kolem této obce a který se nepodařilo výrazněji utlumit ani návštěvami ministra dopravy nebo představitelů kraje, besedami s občany atd. Vedení obce jsem nabídl variantu vybudování obchvatu jejich obce, která většinu osobní i nákladní dopravy přivede na dálnici D11 mimo obec, a tím pro ně odpadne strašák v podobě průjezdu tisíců automobilů obcí ve směru na budoucí dálnici a z ní.

Dál bude nutné shánět obrovské finanční prostředky a cíleně je investovat do oprav komunikací. Jako senátor bych mohl iniciovat nová pravidla a cesty, jak tyto peníze dostat tam, kde jsou potřeba, aby obce a města přímo dostávaly příspěvek na opravy místních komunikací. Pokud obec získá nějakou část budoucí investice od státu nebo kraje, určitě bude lépe shánět vlastní podíl, aby mohla místní komunikaci z takových zdrojů opravit, než kdyby (jako doposud) byla v tomto ohledu odkázána pouze na zdroje ze svého obecního rozpočtu. Umím si představit takové „pobídky“ ze strany státu i krajů, které by pomohly právě v součinnosti s obecními rozpočty tyto naše zdemolované silnice ve větší míře začít opravovat.

Věnovat se chci životnímu prostředí – nápravě obrovských škod způsobených kůrovcovou kalamitou, problematice zadržování vody v krajině a obecně lepšímu hospodaření s vodou nebo odpadovému hospodářství. Důležitá je pro mě problematika sociálních služeb a pomoc seniorům nebo dětem, čemuž se snažím věnovat i soukromě. Jde o to snažit se proaktivně a empaticky hledat řešení problémů obyvatel celého obvodu a řešit otázky týkající se dopravy, bydlení, zaměstnanosti, sociálních služeb nebo zdravotnictví v přímém kontaktu s těmi, kterých se problém týká.


Jaká je podle vás úloha Senátu?

Kromě těch zákonných úloh vidím úlohu horní komory Parlamentu ČR třeba právě v jisté „nadstranickosti“ osobností, které zde zasedají. Osobností, které by měly moudře reprezentovat a prosazovat zájmy obyvatel této země a které by se možná daleko častěji měly při svém rozhodování řídit oním zdravým selským rozumem než právě třeba stranickou svázaností.


Je vůbec možné zkombinovat funkci starosty a senátora?

Myslím, že obě funkce lze zvládnout současně, aniž by člověk jedno nebo druhé ochuzoval. Pro starostu a region může být velkou výhodou, pokud jako senátor zná dokonale problémy obyvatel, dokáže za ně bojovat a hledat pro ně řešení. Pro senátora je naopak výhodou znalost dění na obci, procesů sestavování a čerpání obecních rozpočtů atd.


Proč jste si zvolil motto Slušně a pro vás?

Práce v komunální politice mě neustále učí, formuje a vychovává, ale některé principy, s nimiž jsem do ní vstupoval, pro mě platí pořád. Třeba, že do politiky patří slušnost, byť se může zdát, že z ní v posledních letech zmizela. A to, že se snažím chovat právě v politice slušně ke každému, koho v ní potkám nebo díky ní poznám, se mi vrací zpět. Většina těchto lidí mi stejnou mincí oplácí a my nacházíme společné řešení daleko snáze a dříve, než by tomu bylo stylem konfrontačním.


Na co jste v životě nejvíce pyšný?

Na svou rodinu, naše děti, velmi často i na své kolegy a permanentně na naše město Dvůr Králové nad Labem. Ale chci být pyšný a hrdý i na náš kraj a na Českou republiku.


Související články
Jan Sobotka a Jan Jarolím postupují do druhého kola senátních voleb
Královédvoráci, pojďte volit i ve druhém kole senátních voleb. Jen společně to dáme!
Související odkazy
Intenzivně se zabývá problematikou výstavby D11, zejména na Královédvorsku, kde pomáhá bourat bariéry mezi ŘSD a jednotlivými obcemi, v jejichž katastru má dálnice vést, aktivní je také v sociální oblasti a lhostejné mu není ani životní prostředí. Aby mohl lépe pomáhat také dalším obcím a menším městům, rozhodl se Jan Jarolím, starosta Dvora Králové nad Labem, kandidovat za hnutí ANO 2011 do Senátu, a to ve volebním obvodě Trutnov.
 
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 413x
 
Hodnocení článku:
24.05.2022 - Koupaliště ve Dvoře Králové se otevře široké veřejnosti 2. června, v Jaroměři 4. června a v Trutnově pravděpodobně 10. června 2022. Vstupné zdražila Jaroměř a Dvůr Králové, Trutnov nechal vstupné na loňské úrovni.
01.05.2022 - Od 2. do 10. května je uzavřena prodejna Sportisimo ve Dvoře Králové kvůli rekonstrukci interiéru prodejny. Nejbližší pobočky jsou v Náchodě a Trutnově.
12.04.2022 - Letos mohou mít otevřeno o Velikonočním pondělí i velké obchody (nad 200m²) - až do 31. května platí nouzový stav. Totéž bude platit i pro státní svátek 8. května 2022. Zda budou mít tyto obchody otevřeno, však již záleží jen na samotných majitelích.

Volná pracovní místa


Školní psycholog (ZŠ Sch. sady)


Ošetřoval/ka (Diakonie ČCE Dvůr Králové)


Kalendář akcí