Vyhledej
Královédvorsko > Služby občanům > Politika

Předsedou valného shromáždění ESÚS NOVUM byl zvolen hejtman Franc

Redakce, Královéhradecký kraj / 23.10.2015, KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ
Své předsednictvo si volilo dnes valné shromáždění nově vzniklého Evropského seskupení pro územní spolupráci NOVUM. Vůbec první jednání valného shromáždění se uskutečnilo v hlavním sídle ESÚS NOVUM, polské Jelení Hoře. Předsedou byl zvolen hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc, zástupcem ředitele pak bude starosta Žacléře Miroslav Vlasák.

ESÚS NOVUM: Nová forma spolupráce v přeshraničních projektech „Současné předsednictví Královéhradeckého kraje za českou stranu potrvá dva roky, což vyplývá ze stanov seskupení. Polská strana teď obsadila post místopředsedy. Po dvou letech se strany vymění,“ vysvětlil systém obsazování předsednictva ESÚS NOVUM čerstvě zvolený předseda valného shromáždění a hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc. Nové předsednictvo se volilo dnes v polské Jelení Hoře. Post místopředsedy obsadil vicemaršálek Dolnoslezského vojvodství Andrzej Kosiór.
Funkce ředitele ESÚS NOVUM náleží polské straně. Na období šesti let byl zvolen Bartosz Bartniczak, vysokoškolský profesor, který se zabývá oblastí mezinárodních projektů. Jeho zástupcem za českou stranu byl zvolen Miroslav Vlasák, starosta Žacléře.

Dále se volila i dozorčí rada, jejímiž členy se stali hejtman Libereckého kraje Martin Půta, náměstek hejtmana Olomouckého kraje Pavel Šoltys, zmocněnec maršálka Dolnoslezského vojvodství pro zahraniční vztahy Krzysztof Bramorski a sekretář Euroregionu Nysa Andrzej Jankowski.

ESÚS NOVUM představuje novou dimenzi česko-polské přeshraniční spolupráce. „V Evropském seskupení pro územní spolupráci vidíme novou možnost uskutečňování další přeshraniční regionální spolupráce. Chceme se zaměřit na dopravní infrastrukturu, oblast vzdělávání, bezpečnosti, ale i prosazování zájmů regionů na vládní úrovni,“ popsal už dříve přínos seskupení NOVUM hejtman Lubomír Franc. Základní dokumenty pro vznik seskupení podepsaly všechny zúčastněné strany slavnostně letos 15. září na Sněžce. Celkem je v seskupení zapojeno devět partnerů: kraje Královéhradecký, Pardubický, Olomoucký a Liberecký, Dolnoslezské vojvodství a české i polské části Euroregionu Glacensis a Euroregionu Nisa.

Královéhradecký kraj bude mít v nově vzniklém seskupení významnou roli, a to díky nejdelší hranici se sousedním Polskem v délce 208 kilometrů. Na základě toho bude ročně přispívat za českou stranu nejvyšší částkou – 19, 9 tisíc eur. Celkové roční náklady na provozní výdaje ESÚS NOVUM budou asi 120 tisíc eur.

Autor: Martina Götzová, Královéhradecký kraj

Související články
Královéhradecký kraj dosud vedli dva hejtmani - z ODS a ČSSD
Ministryně Karla Šlechtová navštívila Královéhradecký kraj
Vaše komentáře

Přečteno 396x
 
15.07.2024 - České dráhy vydaly zprávu, která v těchto horkých dnech upozorňuje na vyšší pravděpodobnost závad na infrastruktuře i na vozidlech a souvisejícímu omezení vlakové dopravy. Na jakkoliv dlouhou cestu vlakem si s sebou vezměte dostatek tekutin.
10.06.2024 - Z důvodu závady na hlavním přívodu pitné vody je uzavřené Tyršovo koupaliště - do odvolání.

Volná pracovní místa

Učitel/ka fyziky (ZŠ Schulz. sady)

Učitel/ka informatiky (ZŠ Schulz. sady)

Učitel/ka Hv, Pč (MŠ a ZŠ Bílá Třemešná)

Terénní pečovatel/ka (Diakonie ČCE)


Kalendář akcí