Vyhledej
Královédvorsko > Služby občanům > Politika

Prodej průmyslové zóny ve Zboží nebude jednoduchý. Vypadávají kostlivci. Nebo vznikají dezinformace?

Redakce / 13.07.2016, Aktualizováno , Dvůr Králové nad Labem
V pondělí 11. července večer odvysílala Česká televize (dále ČT) ve svých regionálních zprávách informaci o komplikaci prodeje průmyslové zóny ve Zboží. Kostlivcem ve skříni na radnici má být nájemní smlouva města na 25 let s firmou Energo Group TX, která měla provozovat na 4 ha průmyslové zóny solární elektrárnu. Nově k reportážím ČT vydalo tiskovou zprávu město Dvůr Králové - odkaz je součástí článku.
 

Jak bylo v reportáži ČT zmíněno, „radnice ve Dvoře Králové nad Labem připravuje průmyslovou zónu pro příchod investora. Továrnu na autodíly tam chce postavit jaroměřská společnost Karsit. Jenže věc se komplikuje - vedení města ke svému překvapení zjistila, že k zóně existují závazky z minulosti. Například, že dřívější garnitura před časem část průmyslové zóny na 25 let pronajala soukromé firmě a té předala i původní projekt solární elektrárny.”

Jakto, že současné vedení o těchto skutečnostech nevědělo a objevilo je až 2 roky po komumálních volbách?

Podle redaktora ČT Vlastimila Weinera z České televize je to zřejmě tím, že staré vedení v čele s Editou Vaňkovou (ČSSD) a nové vedení města v čele s Janem Jarolímem (ANO) si si toho mezi sebou hodně neřekla. Ostatně zjištění, že město pronajalo 4 ha průmyslové zóny firmě Energo Group Tx, považuje současný starosta za kostlivce vypadlého ze skříně.

Věříte tomu, že je tato smlouva platná a nikdo ze současných zastupitelů, mezi kterými jsou i bývalí členové vedení města, o ní nevědělo, když v květnu 2016 prodej průmyslové zóny na svém mimořádném zasedání schvalovalo?  

Připomeňme, že firma Energo Group TX zde měla na 4 ha průmyslové zóny postavit solární park poté, co město od tohoto projektu největší sluneční elektrárny v zemi v roce 2008 odstoupila. Nakonec se ani soukromé firmě Enegro Group Tx nepodařilo postavit jediný solární panel, ačkoliv měla od města v kapse to nejcennější: slib ČEZu, že elektrárnu připojí do své sítě. Průmyslová zóna tak zůstala prázdným kopečkem. Za zmaření smlouvy měla městu vyplatit přes půl milionu Kč, které město vymáhá dodnes v exekučním řízení. Město za celý projekt solární elektrárny zaplatila bezmála půl milionu Kč. Jednorázový nájem za 4 ha měl činit více než 2 mil. Kč.

Jak nám sdělil zastupitel Jan Bém, věc se má skutečně tak, že smlouva s firmou Energo je již neplatná, sama firma ji vypověděla a město po ní pomocí exekučního řízení vymáhá přes půl milionu Kč. 

Až ve středu 13. července odpoledne, po odvysílání další reportáže na stejné téma v hlavním vysílacím čase v úterý 12. 7. 2016 v 19 hod. na ČT, vydalo město Dvůr Králové tiskovou zprávu, ve které potvrzuje slova pana Béma.Vyjádření druhého bývalého místostarosty Dušana Kubici (12. 7. 2016)
Dovolím si doplnit vyjádření pana Béma k jednoznačně zavádějící nebo spíše lživé reportáži o průmyslové zóně. 
Uvedená nájemní smlouva byla schválena radou města 21.12.2009 a následně na konci roku 2009 podepsána. Není to tedy smlouva z období minulého vedení města (2010–2014), ale předminulého vedení města. 
Podstatou ale je, že tato smlouva nebyla ze strany nájemce plněna, nájemce zamyšlenou investici nerealizoval a navíc neplatil ani nájemné. Tím nastal právní důvod k odstoupení od smlouvy. Tohoto právě bývalé vedení města v roce 2011 využilo a od nájemní smlouvy na základě usnesení rady města z 3.5.2011 odstoupilo. Nezaplacené nájemné město dodnes vymáhá prostřednictvím exekučního řízení.
Průmyslová zóna tak není blokována prezentovanými závazky! Uvedené informace padly i na posledním jednání zastupitelstva města na začátku června 2016. 
V reportáži popisované skutečnosti se tak od začátku do konce nezakládají na pravdě. Ten, kdo poskytl do reportáže nepravdivé informace, tak chtěl spíše zakrýt nějaké své problémy nebo neuspokojené plány v průmyslové zóně.

Dušan Kubica, zastupitel města

Historie solární elektrárny ve Dvoře Králové

Radnice v čele s Danielem Lukešem (ODS) ve Dvoře Králové nad Labem chtěla začít stavět největší sluneční elektrárnu v České republice v roce 2008. Solární park s výkonem necelých čtyř megawatt měl vyrůst v průmyslové zóně ve Zboží a po dokončení měl radnici každý rok vydělávat desítky milionů korun. „Pokud se nám podaří začít s budováním elektrárny ještě letos a do konce roku podepíšeme smlouvu na dodávky elektřiny do sítě, budeme mít na dvacet let garantovanou výkupní cenu 13,80 korun za každou vyrobenou kilowattu. A na ní tom založena ekonomika a návratnost celého projektu,“ uvedl v roce 2008 tehdy dvorský místostarosta Jan Bém (ODS).

Sluneční elektrárnu chtěla radnice postavit na loukách v průmyslové zóně u obce Zboží na východním okraji města, do které marně lákalo zájemce o výstavbu nových továren již několik let. Po dokončení se mohl dvorský solární park s výkonem 3,8 megawattu stát největším solárním zařízením v zemi a ročně přispět do městské pokladny částkou 50 mil. Kč. 

Vybudování solární elekrárny mělo stát přibližně 400 milionů korun. Projekt měl být dle slov tehdějšího místostarosty Jana Béma (ODS) pro město výhodný i v případě, že by byl postaven bez dotací.  Veškeré náklady včetně bankovních úvěrů mělo město dle svých výpočtů splatit za necelých dvanáct let a potom by elektrárna vydělávala oněch 50 milionů Kč.

Na podzim 2008 však došlo k náhlému výměně vedení radnice, kdy se starostkou stala na zbývající dva roky (nakonec 6 let) Edita Vaňková z ČSSD.  Nové vedení města však velkolepý projekt nepodpořilo a k výstavbě elektrárny nedošlo. Argumentem byla velká zadluženost města a stavba podniku, který nijak neřešil vysokou nezaměstnanost v regionu.

Kateřina Sekyrková


 

Související články
Rychlý průběh zasedání zastupitelstva narušila otázka čističky. Nová nebude.
Zastupitelé se jednomyslně shodli na zájmu prodat průmyslovou zónu Zboží
Prodej průmyslové zóny ve Zboží bude projednávat zastupitelstvo v úterý 16. srpna 2016
Smlouvu o prodeji průmyslové zóny společnosti Karsit zastupitelé schválili. Hlasování však nebylo jednomyslné.
Pozvánka a program 11. zasedání zastupitelstva města Dvůr Králové nad Labem (čtvrtek 8. září 2016)
Smlouva s Karsitem je podepsána
Související odkazy
Dvůr Králové nepostaví solární elektrárnu - reportáž ČT z roku 2008
 

 
Vaše komentáře
Reportér WeinerZdeněk Cerman, 20.07.2016 20:48, Reagovat
Aniž bych se v této kauze chtěl kohokoliv zastávat, protože problematiku neznám, tak obecně reportáže pana Weinera jsou dlouhodobě vysoce neprofesionální a divím se, že takový člověk ještě stále může dělat redaktora. Jeho vystoupení většinou hluboce deklasují úroveň reportáží a celkově snižují důvěryhodnost média. Čiší z nich pouze honba za senzací a pro mne hodnota jeho reportáží má úroveň nula. Bohužel to dnes bývá dosti obecný trend a své příznivce si vždy najde.
Nerozumím, 14.07.2016 10:17, Reagovat
Nerozumím tomu, že město na jedné straně tvrdí, že vymáhá pohledávku za pronájem a na druhé straně neví o tomto pronájmu. přijde mi to jako hodně hloupé a neprofesionální.
Re: Nerozumímkatsek, 18.07.2016 13:18, Reagovat
Dle vyjádření pana starosty, šlo o vytržení z kontextu při střihání reportáže panem Weinarem z ČT. Navíc ta pohledávka se týká odstoupení do smlouvy :-)
 
 
Přečteno 2270x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
24.03.2020 - V Královéhradeckém kraji máme aktuálně stále 18 pozitivních případů onemocněním COVID-19. Provedeno vyšetření s podezřením na možnou nákazu koronavirem bylo u 206 osob.
15.03.2020 - Od pondělí 16. března 2020 bude až do odvolání uzavřen pro veřejnost Safari Park Dvůr Králové.

Volná pracovní místa
Kompletace setů do nemocnic (Hartmann Chvalkovice)
brigáda i HPP 


Učitel na II. stupni ZŠ (ZŠ a MŠ Bílá Třemešná)

Vedoucí odboru MěÚ (město Dvůr Králové n. L.)

Ergotrapeut/ka (VIVIDUS East)

Fyzioterapeut/ka (VIVIDUS East)

Lékař (VIVIDUS East)

Zdravotní setra (VIVIDUS East)


Pečovatel/ka (PS Dvora Králové n. L.)


Kalendář akcí
5.01.2019 09:00 - 31.12.2020 17:00
Expozice textilního tisku (stálá výstava)
21.02.2020 09:00 - 31.05.2020 16:00
Dvůr Králové ve fotografiích (výstava)
25.04.2020 09:00 - 25.04.2020 21:00
2. Královéhradecký Master 2020 v šipkách