Vyhledej
Královédvorsko > Služby občanům > Politika

Setkání ředitele Juty Jiřího Hlavatého s občany - zvukový záznam

Redakce / 11.09.2018
Na základě výzvy občanů města Dvora Králové "Pojďme to vyřešit" uspořádal Jiří Hlavatý setkání s občany. Jiří Hlavatý neměl zájem o živý přenos, ani videozáznam akce, tak jsem jen pustil diktafon a jeho povídání nahrál.
 
Na úvod je třeba napsat, že ve výzvě stála tato věta:
"Prosíme Vás tímto, abyste přijal naši nabídku setkat se veřejně s představiteli města, se zástupci společnosti Karsit a především s námi, občany Královédvorska. Pohovořme společně o obavách a příležitostech spojených s příchodem nového investora" (celý text zde) Tato akce se však NEUSKUTEČNILA. 

Zvukový záznam celé besedy

Pokud vám záznam nejde spustit, zkuste to přímo na youtube zde.

Ve videu je omylem použit obrázek starší debaty z minulého roku, časem opravíme :-(
Místo toho si Juta pronajala sál kina, před publikum se posadilo kompletní vedení Juty a jen pan Hlavatý a vedení Juty mělo mikrofony. Nebyl k dispozici ani ruční bezdrátový mikrofon. Takže nejen v sále, ale i na záznamu jsou ostatní slyšet hůře, nebo vůbec. Ti, kdo měli sedět jako rovnocenní partneři u jednacího stolu, tedy seděli jako obyčejní diváci v sále. A to včetně starosty města Jana Jarolíma, tak vedení Karsitu v čele s ředitelem Řípou. I když pan Hlavatý má samozřejmě právo uspořádat si jakoukoliv akci, tak toto je jednoznačný faul na partnery a je s obdivem, že do kina vůbec dorazili a odhodlali se i něco říct.

Celá prezentace pana Hlavatého se týkala hlavní komunikace pro průmyslovou zónu, která je situována do místa, kde by v budoucnu dle územního plánu měla být kruhová křižovatka propojující budoucí obchvat města se stávající Hradeckou ulicí. Dle jeho názoru je celé toto řešení špatné, protože je nešetrné ke stávajícím obyvatelům v okolí, kteří se cítí stavbou ohroženi. Pan Hlavatý dává za vinu stávajícímu vedení města, že v podmínkách pro továrnu od počátku nepožadovalo tuto komunikaci jinde. 
Zda to chyba byla, nebo nebyla, je na zvážení každého občana města. 
Mapu celého závazného územního plánu města si můžete prohlédnout ZDE (velké PDF)

Na akci bylo hodně zástupců médií, tak sem budeme přidávat odkazy na reportáže ostatních médií - vy, jako čtenáři si udělejte vlastní názor na celou kauzu, případně jej napište od komentářů. 

Krkonošský deník 

Český rozhlas - Radiožurnál - STUDIO (čte moderátor předtím, než pustí reportáž):
Majitel textilky Juta Jiří Hlavatý nevyloučil, že bude i dál blokovat výstavbu nové továrny na autodíly společnosti Karsit ve Dvoře Králové nad Labem. Tvrdí, že chce ochránit část obyvatel od zvýšené dopravy. S tím Karsit ale nesouhlasí, podle něj Juta projekt zdržuje a prodražuje o desítky milionů korun. V novém závodě v průmyslové zóně Zboží má najít práci 300 lidí. . REPORTÁŽ (MP3)

Seznam zprávy - velká reportáž

Jan Holan

 

Související články
Průmyslová zóna už má kupce jistého, vyhrál Karsit
Známe záměr a termíny výstavby výrobní haly firmy KARSIT v průmyslové zóně Zboží ve Dvoře Králové nad Labem
Karsit mění plány. Ve Dvoře nebude lakovna, ta se rozšíří a zmodernizuje v Jaroměři
Nikdo nic proti stavbě továrny Karsitu nemá, ale nestaví se - PROČ?

 
Vaše komentáře
Dojmy 12.09.2018 08:30, Reagovat
Bohužel jsem neměl čas přijít na debatu. V záznamu mě ale zaujalo pár informací.
- Z monologu pana Hlavatého vyplývá, že navržené napojení je proti územnímu plánu.
Nakonec zazní, že projekt napojení pracuje s plánovaným ÚP a plánuje postupné napojení na kruhový objezd, který je v ÚP, až se tento vybuduje. Takže většina argumentů, o které se pan Hlavatý opírá stojí na vodě.
- Zazní zde, že je plánován i druhý výjezd z továrny, mimo plánovaný kruhový objezd blíže Zboží, nezazní však, že byl naplánován po stížnostech Juty. Ovšem stejně jako mnoha v sále mi přijde, že napojení na budoucí kruháč je daleko lepší než další křižovatka!
- Původního majitele pozemku, od kterého pan Hlavatý koupil pozemek lze dohledat na veřejném katastru nemovitostí: https://nahlizenidokn.cuzk.cz/ZobrazObjekt.aspx?encrypted=PjDFvJ8PGHsfNsCf5ozVOODZXGUR5XCE4nRPgyd4-4BmglnwfvTvuJksen4JXhUPIxJR1cYo666BS-XmV2PfQn5Qv3lWENT0QULXyNY4HtdvbemqEp1ygrrNEN6ArDEd
- Zajímavé vyjádření pana Hlavatého ve stylu: klidně se domluvíme na společném jednání s městem a Karsitem a lidmi, ale já se jí nemusím zúčastnit.
- Kanalizace v oblasti Lužánek a Zboží podle pana Jarolíma je plánovaná až od letošního března. Bohužel Město plánuje sítě až když to někde hoří! Viz spousta míst, kde kanalizace chybí jinde, zde mají kliku, že zde Karsit bude stát, protože jinak by tu kanalizaci neměli nikdy. Kdy se dočkáme kanalizace my, z míst, kde se zrovna nestaví průmyslová zóna? To máme smůlu, že se u nás zrovna nestaví? Přitom do konce r. 2020 je ještě stále možné použití dotací pro městské části. Kde je město, aby využilo tuto příležitost.
- V debatě zazní spousta dalších případů, kdy pan Hlavatý buď odpoví na něco jiného, nebo se odpovědi obratně vyhne a stále si vede své argumenty. Bohužel protiargumenty moc nejsou slyšet díky formátu debaty. Ale tyto argumenty jsou k věci a faktické.

Bohužel si už myslím, po nynějším vystoupení pana Hlavatého, že žádná další debata již nemá smysl. Z toho co jsem slyšel si pan Hlavatý bude stát za svým. I když zajímalo by mne, kdyby se opravdu Karsit napojil na východní straně přímo u Zboží, jestli by s tím souhlasil a přestal by vznášet připomínky. Toto řešení si nedokážu představit v případě, že by jednou došlo k dobudování východního obchvatu v té podobě, jaký je nyní naplánován, protože v tom případě by bylo nutné aby auta přijíždějící do Karsitu z jiných směrů než od Zboží sjely na krátký úsek komunikace z DK do Zboží a pak sjížděli touto křižovatkou k průmyslovému objektu. A to by znamenalo pro tuto křižovatku daleko větší zátěž, takže napojení na kruháč je daleko rozumnější.
Domy z "besedy"11.09.2018 21:44, Reagovat
Ad 1) Pan Hlavatý si podřízl větev přímo pod svými nohy. Jeho odpovědi byly kličkující a vůbec se netýkaly tématu, na který se dotyční ptali. Dál bych pana Hlavatého nehodnotil, jelikož důvod - "Dělám to kvůli včelám mého kamaráda.", je uhozený
Ad 2) Vůbec nejsem schopen pochopit formát programu. Nevím, co tímto bylo zamýšleno, ale bylo to krutě nepovedené.
Ad 3) Způsob tazatelů, jakým se projevovali, byl do nebe volající. Náhodné otázky zařvané z neznámých míst sálu, žádné představování, žádné stoupnutí při kladení otázky. Největším hulvátem "debaty" volím pana Holana. Jeho vystupování bylo úhledně křupanské
Máte pravdu, diskuse nebyla korektní, ale JH, 11.09.2018 23:46, Reagovat
Formát debaty si zvolil sám pan Hlavatý. Jednak sám vyzval, aby mu lidí vstupovali do řeči. V záznamu to jistě najdete. A hlavně on jako pořadatel debaty měl mít připraveného člověka, nebo na tento sál spíše 2 lidi s bezdrátovými mikrofony a buď on sám, nebo měl někoho pověřit, aby debatu vedl a dával slovo rovnoměrně. Slušně a pokorně hlásící se paní z Karsitu hned vedle pana Řípy dostala slovo od pana Hlavatého až cca po 4 minutách :-( Více viz celý článek výše.
Re: Josef Darvaš, 11.09.2018 19:31, Reagovat
Pane Darvaš, možná, že jste lezl panu Hlavatému do zadku jako ředitel jednoho z jeho závodů, protože jinak nechápu, jak zde můžete psát o tom, jak si lidi v Jutě vydělávají 47 tisíc měsíčně. Pracoval jsem 5 let v 01 a přes rok a půl v 03 a horko těžko jsem se dostal přes dvacet tisíc za 12ti hodinové směny, víkendy, noční.. V jedničce jsem bral 18500 a ve trojce okolo 20000Káčé. Možná by měli lidi vědět, kolik cizinců pan Hlavatý zaměstnává, třeba ve trojce už převládá počet mongolů a ukrajinců nad čechy. Samozřejmě, že se bojí odlivu zbytku zaměstnanců protože moc dobře ví, že jim platí málo a ten zbytek půjde kamkoliv jinám, jen když bude příležitost. O nic jiného mu nejde, jen aby náhodou nemusel zvýšit platy. Je to ubohé, co dělá a svádí to na nějaké přilehlé domy, že jim bude vadit fabrika?? Vždyť on má všechny své podniky sám v centrech města a nevadí mu to, že to lidem vadí.. Najednou mu jde o včely a jednu rodinu, kterou účelově použil k nákupu přilehlého pozemku, když se dozvěděl, že zde plánuje konkurence stavět. Konkurenci nemyslím v odvětví, ale v zaměstnávání lidí.
účelové argumenty nezaložené na pravdě, 11.09.2018 14:01, Reagovat
kvůli umístění silnice se nemusí dělat změna územního plánu. plocha určená pro komunikace bude komunikací ...... připadá mi to jako účelové zdržování, stejně jako před stavbou Kauflandu, kdy přijel člověk a podal spoustu argumentů , žádný z nich nebyl relevantní, ale stavba se zdržela o rok........ to bylo cílem.
Výzvaobčan, 11.09.2018 13:25, Reagovat
Opravdový starosta města by takto hozenou rukavici zvedl,otevřenou besedu uspořádal sám a mohl být klid. Jenže ten náš neví kudy kam, jen čeká, že se vše vyřeší samo. Byť slibovali, že vše vyřeší, nevyřešili nic a slibují znovu. Další promarněná šance, ach jo!
Dojmy ze sestkání II, 11.09.2018 13:18, Reagovat
Pokud vím, veřejnost volala po rovnocenné debatě zainteresovaných stran. Pokud by byla taková akce uspořádána nezávislým organizátorem a moderátorem, byla by výzva ze stany všech zainteresovaných vyslyšena a požadavek veřejnosti by byl naplněn. Souhlasím s tím, že pan Hlavatý opravdu nemusel takovou akci uspořádat. Ale to po něm přece veřejná výzva nechtěla.
Ohlasy, 11.09.2018 11:16, Reagovat
Rozhodně nesdílím názor p. Súkupa, že to bylo vedené jednostranně z pohledu p. Hlavatého. To, že Juta zakoupila pozemek pod R. Bartošem , měla možnost i firma p. Řípy který se oháněl jaké že má odborníky, vynikající právníky apod. Ti právníci mi jako velcí odborníci moc nepřipadají, když si nedokázali zjistit, čí je ten pozemek a zda je možné jej odkoupit. Pan Řípa měl zrovna takovou možnost jakou udělal p. Hlavatý. Je to jako by koupil nemovitost bez komunikace s tím, že se to vyřeší až potom. To by pak dopadl jako H- systém. Další věcí je, že se p. Řípa dušoval, že projekt nové cesty nemalovali jeno projektanti, nýbrž Město. Z odpovědi p. Jarolíma jednoznačně vyplynulo, že to malovali projektanti p. Řípy. Mrzí mne, že to pan Hlavatý nezdůraznil a nezeptal se zpět p. Řípy jak to je. Po těch dvou hodinách toho měl lidově řečeno plné zuby. Jsem zvědavý na jednu věc. P. Řípa hovořil, že chce do Dvora přivézt více pracovních sil. V pořádku. Jsem jen zvědavý jestli bude firma Karsit také vidět ve Dvoře jako sponzor. Kam se podíváte je všude na sportovních dresech , na školách, na různých akcích pro občany Dvora , pro malé děti nemocnice, všude je napsáno jméno Juta.Dále by mne velice zajímalo pro kolik dělnických profesí bude firma Karsit zaměstnávat. Jak jsem nedávno četl nějaké vyjádření, bude se z Jaroměře přesouvat část zaměstnanců, možná to budou zrovna ti, co ze Dvora utekli do Jaroměře, těch třicet lidí. A hlavně jaké platy p. Řípa nabídne lidem . Jsem součástí firmy Juta, i když dnes už ne jako zaměstnanec jelikož jsem v důchodu, a mohu v klidu napsat, že opravdu dobří a spolehliví zaměstnanci si na Borkách vydělávají až 47 tisíc za měsíc, s nějakými přesčasy. Pane Řípo jste schopen ty lidi přeplatit?
Dojmy ze setkání, 11.09.2018 10:27, Reagovat
Akce, která rozhodně nebyla důstojnou odpovědí na občanskou výzvu. Myslím, že nejen na mě působila dojmem nepříliš povedené One Man Show. V kině jsem byl a odnesl jsem si odtamtud velké rozčarování a zklamání. Myslím, že občané volali po něčem úplně jiném než po uspořádání takové jednostranně vedenéu akce (viz například mikrofony jen pro zástupce JUTA, deset minut se o slovo hlásící pan starosta, skákání do řeči atd.) Ale jak jsme se dověděli, Ing. Hlavatý přece takovou akci organizovat nemusel, byla to jen jeho dobrá vůle...
 
 
Přečteno 3628x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
02.06.2020 - Místa ve vlacích bude opět možné rezervovat přes rezervační systém Českých drah, a to od půlnoci z 2. na 3. června 2020. S výjimkou spojů SC Pendolino, bude zatím předprodej omezen na období od 3. do 13. června 2020.
25.05.2020 - Město Hradce Králové rozdělí mezi místní podnikatele zasažené koronavirovou krizí deset milionů korun. Schválením programu Antivirus - program peněžité pomoci o tom dnes rozhodli zastupitelé města. Město tím chce zmírnit dopady zejména na drobné podnikatele a živnostníky, kteří museli v době nouzového stavu uzavřít provozovny. Příspěvek bude činit až 25 000 korun pro jednoho žadatele.
04.05.2020 - Dnes se opět sejde Zastupitelstvo Královéhradeckého kraje, které bude mimo jiné hlasovat o dotacích pro regionální rozvoj, životní prostředí a zemědělství, které na svém minulém zasedání neschválilo.

Volná pracovní místa
Kalendář akcí
5.01.2019 09:00 - 31.12.2020 17:00
Expozice textilního tisku (stálá výstava)
19.06.2020 09:00 - 30.08.2020 16:00
Tvoříš, tvořím, tvoříme (výstava + soutěž)
20.06.2020 16:00 - 19.09.2020 17:00
Pohádky z Bauerovic zahrádky II
1.07.2020 - 30.08.2020
Nyní a dříve (výstava)