')
Vyhledej
Počasí Dvůr Králové nad Labem - Slunečno.cz
Královédvorsko > Služby občanům > Rozvoj regionu

Kola a kompenzační pomůcky budou hůře odcizitelné i ve Dvoře Králové

Redakce / 16.07.2019, Dvůr Králové nad Labem
Po prázdninách se spustí ve Dvoře Králové nad Labem v rámci prevence kriminality projekt, jehož cílem bude realizace forenzního značení jízdních kol a kompenzačních pomůcek místních občanů, pro které bude tato služba zdarma. Díky této jedinečné identifikaci budou mít majitelé v případě krádeže větší naději, že se jim jejich majetek vrátí.
 
V první vlně si budou moci nechat jízdní kola zdarma označit občané Dvora Králové nad Labem. Pokud bude mít dvorská městská policie unikátní mikrotečky k dispozici i poté, možnost budou mít také obyvatelé správního obvodu. Kromě jízdních kol bude možné nechat si zdarma označit také kompenzační pomůcky, např. elektrický vozík. 

Forenzní identifikační značení FIZ - forenzní identifikační značení - je možnost, jak označit jízdní kola, kompenzační pomůcky včetně invalidních vozíků, ale i například i městský mobiliář pomocí syntetické DNA, pomůže danou věc identifikovat a nalézt. Forenzní identifikační značení je naneseno prostřednictvím speciálních mikroteček s jedinečnou syntetickou DNA, která je po zaschnutí pouhým okem neviditelná a bez viditelného poškození neodstranitelná. Takto označená kola nebo další pomůcky či zařízení budou mít na sobě navíc samolepku s nápisem, která může znalého zloděje od krádeže odradit. Předností této metody je jednoduchá aplikace, velká odolnost vůči vnějším vlivům a dlouhá životnost.
Právě krádeže bicyklů patří obecně mezi jedny z nejčastějších případů majetkové kriminality. Ukradená kola lze dohledat obtížně, majitelé si často nepamatují nebo ani neznají jejich výrobní čísla, nemají k nim doklady o koupi a ani bicykl nedokážou správně popsat.
Forenzně označená jízdní kola budou zaregistrována v databázi MPDK, v mezinárodním registru REFIZ a informace o nich budou moci využívat strážníci i policisté,“ sdělil v tiskové zprávě města Jan Štípek, ředitel Městské policie Dvůr Králové n. L.(MPDK), která projekt realizuje. 

Zkušenosti v Trutnově


Tento projekt se v červnu roku 2018 spustil v sousedním Trutnově, kde již mají po roce dostupná data a zkušenosti. Za rok 2018 bylo v Trutnově identifikačním značením ve formě uměle vytvořeného DNA s čipovým číslem označeno téměř 200 předmětů. Nejvíce bylo jízdních kol, z nichž bylo 80 elektrokol, dále 6 ks kompenzační pomůcek, konkrétně invalidní vozíky (4 elektrovozíky a 1 mechanický) a jeden invalidní speciál. 
Mezi označené věci patřily i 3 koloběžky (1 elektro) a 2 elektrotříkolky. Mobiliář nebyl označen žádný. 
Všechny předměty byly nejdříve zaevidovány v místní evidenci a následně spárovány s centrální mezinárodní evidencí REFIZ. Tyto označené věci představoval majetek v celkové ceně přes 7 mil. korun.
Zároveň nám Mgr. Michaela Dědková, tisková mluvčí města Trutnov, sděllila, že během loňského roku nezaznamenali u žádného takto označeného předmětu v Trutnově ke ztrátě nebo odcizení. Strážníci, dle jejích slov, provádějí namátkové kontroly jízdních kol a při zjištění označení prostřednictvím FIZ mohou prověřit majitele. Městská policie zároveň dostává také zprávy o odcizených či ztracených předmětech z centrální evidence, které byly zaregistrovány v jiných městech, tak aby se při případné kontrole a nálezu takové věci mohla událost vyřešit a předmět vrátit majiteli.

Za realizaci projektu MPDK zaplatí přes 44 tisíc Kč, podstatnou část nákladů ale pokryje dotace od Ministerstva vnitra ve výši 34 tisíc Kč. 

Kateřina Sekyrková
Zdroj: mudk.cz, město Trutnov

 

Související články
Forenzní značení kol pro trutnováky zdarma. Je vhodný i pro městský mobiliář. Zloději pozor!

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 466x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
11.07.2019 - Knihovna Slavoj bude již od pátku 12. července 2019 opět otevřená pro čtenáře dle běžné otevírací doby. Služby on-line jsou již také v provozu.
10.07.2019 - Aktuálně (středa 10. července) je omezen provoz v knihovně Slavoj ve Dvoře Králové, kde nefunguje elektřina. Možné je pouze osobní navrácení knih. V případě potřeby prodloužení knih volejte na mobilní čísla: 721 390 348, 606 531 153. O změně vás budeme informovat.
02.07.2019 - Od 27. června do 1. července jsme bohužel měli problém s poštovním serverem účtu info@kralovedvorsko.cz. Pokud jste nám v tuto dobu poslali email, prosím, zašlete jej ještě jednou nebo nám zavolejte.

Volná pracovní místa
Školní psycholog (Dvůr Králové n. L.)

Vedoucí oddělení ŠKS (Dvůr Králové n. L.)


Sociální pracovník/ice (Diakonie ČCE DKnL)

Ošetřovatel (Domov sv. Josefa, Žireč)

Brigáda na léto (Domov sv. Josefa)


Kalendář akcí