Vyhledej
Šikovné nákupy
Královédvorsko > Služby občanům > Rozvoj regionu

Královéhradecký kraj byl letos vyhlášen jako nejlepší místo pro život v ČR

Královéhradecký kraj zvítězil ve srovnávacím výzkumu Místo pro život 2018!

Redakce / 24.06.2018, KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ
Srovnávací výzkum Místo pro život už osmým rokem mapuje kvalitu života obyvatel v jednotlivých krajích České republiky. Od roku 2011 se Královéhradecký kraj průběžně umisťuje na prvních 3 příčkách, výjimkou byl rok 2016, kdy klesl na 5. místo. Letos se mu podařilo obhájit 1. místo z roku 2012. Dalším místem, které si dlouhodobě udržuje přední pozice, je Praha. Naopak postupně se během posledních let propadl až na 8. příčku kdysi vítězný Plzeňský kraj.
 

V posledních letech se roztrhl pytel s anketami, soutěžemi a srovnávacími výzkumy - srovnáváme podnikatele, obce, vesnice, školy, ale také celé kraje. Máme potřebu neustále něco srovnávat. Je však nutné říci, že leckdy se přijde na věci, které mohou pomoci v dalším rozvoji. Pokud se však ve srovnávacím výzkumu Královéhradecký kraj řadí již 8 let na přední příčky v rámci místa pro život v ČR, není zřejmě pochyb o tom, že to dobré místo pro žití skutečně je. 

Letos se dalšími nejlepšími místy pro žití stal Zlínský kraj, bronz bere Hlavní město Praha.

Výzkum Místo pro život

Projekt Místo pro život je společensky přínosným srovnávacím výzkumem, který mapuje kvalitu života obyvatel v regionech České republiky. Vyhodnocuje úroveň životních podmínek v jednotlivých krajích, sleduje je v dlouhodobém horizontu a iniciuje společenskou diskusi o hodnotách, které obyvatelé České republiky vyznávají.


Princip hodnocení se opírá o tři hlavní pilíře. Objektivní kritéria získaná z nezávislých zdrojů, názory kolegia a průzkum prováděný letos mezi 2 800 obyvateli všech regionů. 

 

Kraje se hodnotí z pohledu 54 kritérií, která jsou rozdělena do následujících osmi oblastí: Péče o děti a vzdělávání, zdravotnictví a sociální sféra, pracovní podmínky a kupní síla, volnočasové aktivity a turismus, rozvoj infrastruktury, bezpečnost, občanská společnost a tolerantnost, ekologie a příroda. Průzkum je prováděn prostřednictvím dotazníkového šetření zaměřeného na spokojenost v místě bydliště, kvalitu života a životní hodnoty a priority obyvatel v jednotlivých regionech České republiky. Kolegium tvoří osobnosti, které svou odborností a svými názory přispívají k dění v různých společenských oblastech.

A proč se u nás v kraji máme tak dobře?

Královéhradecký kraj vyniká skvělými podmínkami na pracovním trhu, na výborné úrovni je vzdělávání, region nabízí výjimečné prostředí pro kulturní a společenské vyžití. V celorepublikovém srovnání zaznamenal Královéhradecký kraj vysoce nadprůměrný výsledek v hodnocení pracovních podmínek. Jsme spokojeni se mzdami, nízkou nezaměstnaností i širokou nabídkou pracovních míst. Lidé v regionu oceňují také kvalitní podmínky pro vzdělávání a péči o děti, kde je zahrnuta například dostupnost mateřských škol i dětských hřišť. Oceňujeme i rozvoj infrastruktury a široké možnosti sportovního a kulturního vyžití v místě bydliště. 

Jisté rezervy spatřujeme v dostupnosti lékařské péče a zařízení pro seniory, v kapacitě lůžek v nemocnicích, dostupnosti lékáren nebo podílu bezbariérových spojů MHD, tedy ve zdravotních a sociálních službách. Pokulhává také oblast občanské společnosti a tolerance, kam spadá třeba počet sdružení, nadací nebo fondů.

Druhá část výzkumu, která je založena na tvrdých datech, ukázala, že na skvělém výsledku kraje se velkou měrou podílí především zlepšení ve volnočasových aktivitách a bezpečnosti. Počet kulturních institucí je při srovnání s ostatními regiony nejvyšší, množství kulturních i sportovních aktivit pořádaných v průběhu roku nadprůměrný. Lidé mají v regionu jednu z nejvyšších nadějí na dožití a nízkou průměrnou nemocnost. Kraj je nejlepší v recyklaci odpadu, na silnicích je bezpečno, počet úmrtí na silnicích je dokonce jeden z nejnižších v České republice.

Mnohdy důležitější než hmotné statky je pro řadu lidí fungující občanská společnost, vzájemný mezigenerační respekt a tolerance rozdílných názorů. Organizátoři projektu Místo pro život se snaží také na tyto hodnoty poukázat a upozornit na jejich důležitost.

Srovnávací výzkum Místo pro život už osmým rokem mapuje kvalitu života obyvatel v jednotlivých krajích České republiky. Výzkum Místo pro život nabízí veřejnosti možnost dlouhodobě sledovat stav jejich regionu a jeho vývoj. Výsledky srovnávacího výzkumu motivují a inspirují státní správu i samosprávu, nevládní organizace, podnikatele i občany, a vedou tak ke zlepšování podmínek ovlivňujících kvalitu života.

Kateřina Sekyrková
Zdroj: www.mistoprozivot.cz, Kr-kralovehradecky.cz


 

Související články
Obec Vilantice na Královédvorsku má cenu ze soutěže Vesnice roku. Je aktivní.
Královéhradecký kraj je třetím nejlepším místem pro život v ČR
Distribuce předplacených periodik v obcích na Královédvorsku vázne
Hořice mají nejkrásnější pohlednice. Bodovaly v soutěži
Koloniály v malých obcích nahrazují pojízdné prodejny. Někde to řeší obec vlastním obchodem
Na Královédvorsku máme 2 z 10 nominovaných Žen regionu za Královéhradecký kraj
Historii výroby aut Škoda ve Vrchlabí připomíná interaktivní výstava v tamním muzeu
Královéhradecký kraj jako druhé nejlepší místo pro život? Nadprůměrný počet lékařů mate obyvatele Trutnovska i Náchodska

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 196x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
InzerceVolná pracovní místa
Metodik/metodička kvality (PS Dvůr Králové n. L.)


Všeobecná sestra (DSJ v Žirči)

Pečovatel/ka (PS Dvůr Králové n. L.)


Kalendář akcí
5.01.2019 09:00 - 31.12.2020 17:00
Expozice textilního tisku (stálá výstava)
9.11.2020 10:00 - 13.12.2020 00:00
Nostalgické Vánoce 2020