Vyhledej
Šikovné nákupy
Královédvorsko > Služby občanům > Rozvoj regionu

Památník padlým a legionářům na Trotině

Redakce / 29.10.2018, Trotina
V neděli 28. října 2018 odpoledne, v silném větru, dešti a bodavé zimě, si občané a hosté připomněli v obci Trotina 100. výročí založení Československa odhalením památníku padlým v I. světové válce a legionářům z obce Trotiny.
 

Památník ve tvaru státní vlajky odkazuje ke vzniku republiky, obecní znak symbolizuje místo, odkud vojáci pocházeli. Pravá strana nese jména padlých vojáků, levá mužů, kteří vstoupili do legií. V horní části stojí nápis „Za svobodu“, aby odkaz odvahy a hodnot, za které tito muži bojovali a byli odhodláni položit svůj život – svoboda a samostatnost, nezůstaly zapomenuty. 

S myšlenkou vzpomínky na padlé přišel začátkem září pan Tomáš Vojtěch. Zastupitelstvo se rozhodlo památník realizovat, ale na celou akci zbývaly pouhé necelé dva měsíce. Naštěstí se vše podařilo a pan Adam Veselý, kameník z Hořic žijící na Trotině, mohl památník zhotovit. S usazením pomáhali chlapi z vesnice a technika ze zemědělského družstva Miletín. 

Samotné odhalení se neslo v duchu vzpomínky na padlé vojáky a muže, kteří vstoupili do legií. Slavnostní události přihlíželo, i přes nepřízeň počasí, přes 40 návštěvníků a přijela dokonce dcera a rodinní příslušníci jednoho z legionářů - pana Františka Holana. 

Po odhalení památníku následovalo, s krátkou přestávkou na zahřátí, sázení lípy a společenské posezení na obecním úřadě, kde byl místními ženami připraven raut. Součástí akce byla i dětská soutěž ke vzniku Československa a malá výstava s úryvky z knihy „V kole vojny“ psaná legionářem Josefem Lacinou a okénko ke vzniku Československa. Obyvatelé Trotiny, která má pouhých 86 obyvatel, si tak spolu s návštěvníky důstojně připomněli stoleté výročí naší státnosti.


Jana Saifrtová
starostka obce

 

Související články
Místopis obce Trotina na Královédvorsku má svoji knižní podobu

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 1748x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
07.01.2021 - Opatření proti epidemii covidu-19 v Česku zůstanou na nejpřísnějším stupni systému PES nejméně do 22. ledna.(Zdroj: ministr Blatný po jednání vlády)
18.12.2020 - Hledá se pes - Včera večer kolem 17 hodiny se zaběhl hnědý labradorský retrívr v okolí Raisova Sylvárov. Ale nyní už může být kdekoliv. Jmenuje se Jaller (džaler), ale bohužel je starý a už neslyší. Pod okem má bulku. Pokud jej někde zahlédnete volejte prosím na telefon Patrik Hroneš - 602 166 660, nebo i na Městskou policii.
03.12.2020 - V neděli 13. prosince 2020 začne platit nový železniční jízdní řád.

InzerceVolná pracovní místa
Metodik/metodička kvality (PS Dvůr Králové n. L.)


Všeobecná sestra (DSJ v Žirči)

Pečovatel/ka (PS Dvůr Králové n. L.)


Kalendář akcí