Vyhledej
Šikovné nákupy
Královédvorsko > Služby občanům > Rozvoj regionu

Smlouvu o prodeji průmyslové zóny společnosti Karsit zastupitelé schválili. Hlasování však nebylo jednomyslné.

Redakce / 16.08.2016, Dvůr Králové nad Labem
Na mimořádném zastupitelstvu města Dvora Králové nad Labem, které se dnes konalo v Hankově domě, byla zastupiteli schválena smlouva smlouva o smlouvě budoucí kupní mezi městem Dvůr Králové a firmou Karsit. Starosta Ing. Jan Jarolím byl pověřen jejím podpisem. Bylo tak uzavřeno náročné období složitých jednání. Přinášíme vyjádření k prodeji jak majitele Karsitu pana Řípy, tak starosty města Jana Jarolíma, ale i opozičních zastupitelů a senátora Hlavatého.

FOTOGALERIE - Město schválilo prodej průmyslové zóny společnosti Karsit. Máme vyjádření majitele Karsitu pana Řípy, starosty města Jana Jarolíma, ale i opozičních zastupitelů a senátora Hlavatého

Hlasování rozhodně nebylo jednomyslné. Několik opozičních zastupitelů bylo proti a několik se hlasování zdrželo. Přímo hlasování jsme vysílali živě na našem Facebooku - záznam je zde

V diskusi se opoziční zastupitelé Jan Bém, Dušan Kubica a Edita Vaňková velmi kriticky vyjádřili o průběhu jednání o smlouvě s Karsitem a o její složitosti. Ačkoliv bylo na předchozím zastupitelstvu přislíbeno, že budou zástupci opozice přizváni k jednání o smlouvě, nestalo se tak. Jejich připomínky nebyly až na drobnosti akceptovány a defakto byli postaveni před hotovou věc. Smlouva se jim zdá komplikovaná a značně nepřehledná, nevyvážená a město značně zavazující. Vyjádřili dokonce obavu, zda není obcházen zákon o veřejných zakázkách.  

Odkaz na schválenou smlouvu přidáme jakmile bude podepsána a k plnému zveřejnění určea.

V diskusi vystoupil i senátor a majitel firmy Juta, a.s., Ing. Jiří Hlavatý, který se ostře ohradil proti nařčením, že on sám nepřeje prodeji. Vyzdvihl firmu Karsit a pana Řípu jako velmi solidního podnikatele. Sám pak vysvětlil svoji nabídku na odkup zóny. A tedy svůj záměr přesunout na toto místo továrnu Juta 03, která je již 130 let stará, stojí v záplavovém území, ruší své okolí hlukem a i z mnoha dalších důvodů již nevyhovuje. Tento svůj záměr se svým týmem připravuje již déle než rok a tedy záměr není reakcí na nabídku firmy Karsit. 
Zkritizoval rovněž složitost konstrukce smlouvy o prodeji, kdy on sám nabídl jednoznačnou částku za zónu, přičemž nutné zarovnání pozemku, zasíťování a nutné komunikace by si zajistila Juta zcela sama. Starosta Jan Jarolím později ve videorozhovoru (níže) pro Královédvorsko řekl, že příchod nového investora není jen o ceně za prodej. 

Ve svém vystoupení Jiří Hlavatý rovněž kritizoval vedení města za nečinnost v řešení dopravních napojení právě k závodům Juta - zejména O3 (60leté kočičí hlavy), a pak v Hejdukově ulici při napojení závodu na Borkách. Dále se až hanlivě se vyjádřil k připravovaném dopravním generelu částečně zde představeném Nasikem Kiriakovským, jako o nesmyslu, protože "miliardu na to nikdo nedá". 

Diskusi předcházela důležitá prezentace záměru prodeje průmyslové zóny. Nasik Kiriakovský, který byl jedním z hlavních tahounů projektu vyžití průmyslové zóny, vysvětlil, že nejde jen o samotný prodej pozemků - zóny, ale také o možnost a ceny zasíťování pozemků na základě studie proveditelnosti. Přítomné občany seznámil také s náročností nezbytných terénních úprav průmyslové zóny a nezapomněl ani na dopravní obslužnost nově vzniklé průmyslové zóny. Zdůrazněno bylo propojení s dálnicí, se zónou na Borkách a také obchvat Zboží. To vše je právě součástí již výše zmíněného dopravního generelu. S těmito podklady vás seznámíme v dalších článcích.

Poté se k prodeji průmyslové zóny vyjádřil i starosta Ing. Jan Jarolím, který hovořil o přínosech prodeje pro město a jeho obyvatele. To zopakoval i v našem videorozhovoru níže.
Související články
Vedení města svolává zastupitelstvo. KARSIT má zájem o průmyslovou zónu.
Prodej průmyslové zóny ve Zboží nebude jednoduchý. Vypadávají kostlivci. Nebo vznikají dezinformace?
Prodej průmyslové zóny ve Zboží bude projednávat zastupitelstvo v úterý 16. srpna 2016
Smlouva s Karsitem stále nepodepsána, ve městě padají větve, napjatá situace v Městské policii a další ...
Termín jarního zastupitelstva ve Dvoře Králové se posunul na 16. březen kvůli jarním prázdninám
Vážné problémy při schvalování stavby továrny Karsit ve Dvoře Králové n. L.
Vaše komentáře
Poděkování praviciKolemjdoucí, 17.08.2016 23:23, Reagovat
Pan Hlavatý poděkoval pravici za výstavbu závodu na Borkách. Potom podporoval ve Dvoře hnutí ANO, za které sám kandidoval, které vyhrálo komunální volby. Tak teď nevím, starosta ANO, senátor ANO a senátor děkuje ODS, že ho nepotrhli jako vlastní lidé. To se může stát jen ve Dvoře Králové nad Labem :-) :-) :-)

Přečteno 2662x
 
Hodnocení článku:
09.09.2021 - Očkovací kamion v pěti městech naočkoval od 3. do 7. září 476 zájemců.
03.07.2021 - Od začátku roku se v Královéhradeckém kraji vyočkovalo 448 868 dávek vakcíny proti covid-19. Alespoň první dávku dostalo více jak 257 tisíc obyvatel.

Volná pracovní místa
Kalendář akcí
1.03.2020 - 15.11.2021
Lovci perel - soutěž
17.09.2021 09:00 - 18.09.2021 18:00
Výstava hub
18.09.2021 11:00 - 18.09.2021
Sportovní hry seniorů pod Zvičinou
18.09.2021 14:00 - 18.09.2021 19:00
Slavnosti vína