Vyhledej
Šikovné nákupy
Královédvorsko > Služby občanům > Rozvoj regionu

V obcích na Královédvorsku vyrostly další knihobudky

Redakce / 27.04.2021, Královédvorsko
Seznam obcí, ve kterých je na Královédvorsku umístěna knihobudka, se opět rozrostl. Od začátku dubna slouží nové knihobudky občanům Libotova a Litíče. Obě byly pořízeny za podpory MAS Hradecký venkov.
 

Knihobudky mohou lidem alespoň částečně nahradit služby knihoven v době, kdy je zavřená nebo aktuálně nedostupná. 

Nová knihobudka v Litíči

Pro občany Litíče je od pátku 9. dubna k dispozici knihobudka u autobusové zastávky. Knížky si zde můžete půjčit nebo jen tak odnést. Pokud doma však máte nějaké knihy, které udělají radost ostatním, určitě je do budky přineste. Při výměně platí pravidlo 1 za 1. Zároveň obec prosí malé i velké čtenáře, aby v knihobudce udržovali pořádek. "Doufám, že nám bude všem dlouho dobře sloužit," věří Lenka Mužíková, starostka obce.

Venkovní knihovna v Libotově

Od začátku dubna si můžete odnést či donést knihu i do nově instalované knihobudky v Libotovském parku. Stejně jako v případu Litíče si může kdokoliv jakoukoliv knihu z knihobudky vypůjčit a po přečtení zase vrátit. Je však možné si knihu i odnést a místo ní přinést jinou. Při výměně platí opět pravidlo 1 za 1. Začíst do knihy se také můžete jen během procházky, přímo na lavičce v parku nebo na dětském hřišti na zahradě mateřské školy, během toho, co tam vaše děti skotačí. "Zájemci zde naleznou knihy různých žánrů, které budeme postupně obměňovat. Jako bonus čeká v budce na prvních 50 návštěvníků krásná záložka," doplnil Filip Kraus, starosta obce Libotov. "Přejeme příjemné čtení a věříme, že tuto novou službu občané rádi využijí," dodává.

Školní knihobudky

Inciárotem vzniku knihdobudek a jejím správcem může být kromě obce i škola. To je například případ základní školy v Bílé Třemešné, kde škola podpořila vznik knihobudek v okolních obcích. "V každé obci, ze které k nám chodí děti do školy, jsou nebo budou instalovány knihobudky. Žáci se starají o pořádek v knihobudce a v jejím okolí, příp. o doplnění knížek, jinak si knihobudky žijí svým životem – kdokoli muže přijít, otevřít vrátka a vzít si nebo vložit knížku," vysvětlil princip Emil Kudrnovský, ředitel školy. Takto bylo instalováno v součinnosti s danými obcemi 6 knihdobudek: v Dolní Brusnici, Horní Brusnici, Nemojově, Třebihošti, Bílé Třemešné a na Zábřezí.

Komunitní záležitost

Ve Dvoře Králové nad Labem vznik První dvorské knihobudky inicioval Spolek pro Dvorek. Tato knihobudka nahradila již nepoužívané zázemí pokladny letního atletického stadionu a na pořádek zde dohlíží žáci nedalekého gymnázia. U knihobudky také organizuje za pěkného počasí akce - například Čtení u knihobudky. Spolek plánuje ve městě rozmístit další knihobudky, přemýšlí však i nad rozšířením nabízeného sortimentu o přebytek květin, semínek či jen vzkazy kolemjdoucím. 

Knihobudky však mohou plnit i další funkci - například i posezení ve veřejném prostoru. Ve Svobodě nad Úpou je dokonce knihobudka součástí prostranství prosklené čekárny na autobusovém nádraží. 


Kateřina Sekyrková

Zdroj: Zpravodaj Hustířanka, Spolek pro Dvorek, MŠ a ZŠ Bílá Třemešná

 

 

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 396x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
03.05.2021 - Dnes se vrací děti do školek. Otevřena jsou po téměř 5 měsících také kadeřnictví, pedikúry, masáže a kosmetické služby.
19.04.2021 - Od pondělí 19. dubna 2021 se provoz Městského úřadu Dvůr Králové nad Labem vrací do standardního režimu bez omezení. Stále však platí epidemiologická opatření.

InzerceVolná pracovní místa
Učitelé II. stupeň ZŠ (ZŠ Sch. sady, DKnL)

Vedoucí sociálních služeb (Domov sv. Josefa, Žireč)

Všeobecná zdravotní sestra (Léčebna zr. vad, DKnL)

Učitel II. stupeň ZŠ - aprobace M (ZŠ Bílá Třemešná)

Kuchař/ka (Domov důchodců)

Technolog (JUTA, a.s. DKnL)


Zdravotní sestra (Diakonie ČCE Dvůr Kr. n. L.)

Pečovatel/ka (PS Dvůr Králové n. L.)


Kalendář akcí
1.01.2021 - 31.05.2021
ŽIJEME NA KRÁLOVÉDVORSKU
30.04.2021 - 31.05.2021
Vzhůru do Stínadel!
1.05.2021 - 31.05.2021
Májová labská stezka
11.06.2021 19:00 - 12.06.2021 00:00
Disco Party 80ky 90ky
19.06.2021 18:00 - 20.06.2021 00:00
Řecká zábavá