Vyhledej
Novinky emailem
Královédvorsko > Služby občanům > Rozvoj regionu

Ve Dvoře Králové plánuje stavět byty developer bez zkušeností

Redakce / 5.02.2021, Dvůr Králové nad Labem
Vypadá to jako zázrak: někdo chce ve Dvoře Králové postavit bytové domy. Kdo se to tu snaží vytrhnout radnici trn z paty?

Nový stavební pozemek nedaleko centra


Není to dlouho, co se z opuštěného pozemku v lokalitě zvaném na Berlinku - mezi ulicemi Pod Safari a Milady Horákové - stal v nově schváleném územním plánu pozemek stavební. Je to pozemek městský, celkem o rozloze 6252 ma v současné době je využíván někdy jako hřiště pro děti, z větší části však jako parkoviště. Parkují zde nejen majitelé bytů v přilehlém bytovém domě, ale také bytových domů na nedalekém Benešově nábřeží, kteří přišli o možnost parkování po výstavbě Domova důchodců v rozsáhlém dvoře mezi stávající zástavbou. 

Vypsaný a nepropagovaný záměr

Město oslovila firma, která projevila zájem o bytovou výstavbu na tomto pozemku. V říjnu tedy Rada města odsouhlasila a zveřejnila na úřední desce poprvé záměr využít tento pozemek v souladu s územním plánem za účelem výstavby bytových domů a související infrastruktury. Součástí záměru byly zadávající podmínky. Již za 2 týdny byl tento záměr Radu města upraven - byla vypuštěna věta o stanovení minimálního počtu bytů v zástavbě: 60 bytů. Záměr byl znovu vyvěšen na úřední desce. Členy komise pro vyhodnocení nabídek byli Jan Jarolím (náhradník Alexandra Jiřičková), Jan Helbich (náhradník Zdeněk Lokvenc), Milan Šimek (náhradník Elena Mocová). Jinde nebyl tento záměr prezentován. Po 3 měsících (lhůta pro podání návrhu) došly městu 2 nabídky: 

  • od pana Poula z developerské společnosti návrh na výstavbu bytových domů s 55 jednotkami, 
  • od místní firmy Bořek byty, s.r.o, návrh na upravené parkoviště. 

Firma Bořek nesplnila zadávající podmínky pro bytovou výstavbu. "Vlastníme v lokalitě ubytovnu, chtěli jsme k ní další parkovací místa. Navrhli jsme úpravu prázdného prostoru tak, aby zůstalo parkovištěm," sdělil portálu Kralovedvorsko.cz Petr Bořek ze zmíněné stavební firmy. 

Nováček v oboru

Na stole tak zůstala pouze nabídka evropské společnosti Brickbay SE, která byla založená na podzim roku 2018. Založila ji společnost Nové firmy na klíč, s.r.o., která vznikla o rok dříve a která se zabývá zakládáním nových firem na klíč. Do této firmy vložila kapitál evropská společnost EUROMATER, SE s akcionáři z Nizozemí, Irska či Velké Británie. Po půl roce se stal jednatelem společnosti Brickbay SE se základním kapitálem 3,07 mil. Kč pan Zdeněk Poul, manažer trutnovského hokeje. Na svém webu se firma prezentuje jako česká investiční a developerská společnost v oblasti výstavby bytového fondu. Považuje za svůj cíl zajistit rozvoj města výstavbou bytového fondu a navýšit bytový fond městských bytů bez přímých finančních investic města. 

Pro obec typu Dvora Králové, kde je nedostatek bytového fondu zřejmý, je tato nabídka jistě lákavá. 

Zase petice?

Již v listopadu majitelé dotčených nemovitostí v lokalitě zvané "Na Berlinku" sepsali petici a před vánocemi ji odnesli s 240 podpisy na radnici. Důvodem sepsání petice byla, dle jejich zástupce, nedostatečná komunikace města s lidmi, kterých se nová výstavba týká. Město splnilo své zákonné povinnosti, ale s lidmi z dotčené lokality o záměru nemluvilo. V petici podepsaní požadují nejen veřejná projednávání, ale také řešení výstavby tak, aby se nesnížila kvalita života v místě jejich bydliště. Po zhlédnutí vizualizace upozorňují zároveň na nepřiměřenou výšku novostavby, která by zcela zastínila současný bytový dům, ale zároveň se díky ní sníží počet potřebných parkovacích míst.

Žádáme, aby jediným požadavkem při výběru investora nebyl počet bytových jednotek, ale aby výběr proběhl i s ohledem na související infrastrukturu (hlavně množství parkovacích míst) a celkové architektonické řešení této lokality. Dále žádáme, aby vybrané alternativy výstavby byly veřejně prezentovány na projednávání, kterého se budeme moci jako obyvatelé dotčené lokality zúčastnit a přednést své požadavky,” píše se v petici.

Celé znění petice je ke stažení zde.

Komunikace města s občany

Není to poprvé, co vedení města podcenilo komunikaci s občany. Loni sepsali petici občané v lokalitě zvané Sylvárov, kde se také plánovala výstavba bytových domů. Před letní sezonou neiniciovali pracovní setkání týkající se rozvoje a rekonstrukce Tyršova koupaliště členové vedení, ale členové Tyršova plaveckého klubu v čele s Jiřím Jarošem, který má zkušenosti s podobnými setkáními v Praze. Vedení bylo také kritizováno za nákup a umístění nevhodných laviček na pěší zónu v Revoluční ulici v centru města. Podobu laviček nekonzultoval ani s příslušnými komisemi. 

Překvapeni záměrem radnice jsou však i zastupitelé. Ani s těmi totiž záměr, který patří mezi zásadní pro rozvoj města, nebyl projednán. Dana Bohutínská (ODS), která je ve své funkci první volební období (2,5 roku), nám sdělila, že za tu dobu byla seznámena pouze s jednou studií - úpravou veřejného prostranství a parkování v ulici Erbenova. Studií a záměrů však za posledních 2,5 roku vzniklo rozhodně více. Na její dotaz, kdy budou zastupitelům aktuální a připravované projekty představeny, jí pan místostarosta Jan Helbich odpověděl: “Zastupitelé budou se záležitostmi samozřejmě postupně seznámeni. Forma prezentace bude reflektovat možnosti epidemiologické situace. Nyní se u obého řeší  s projektanty a  radními technické záležitosti a názory památkové péče, ochrany přírody, která může do řešení vnést případně i zásadní aspekty vyvolávající potřebu úprav. Po uvedeném doprojednání a zapracování se dle stavu věcí a možností logicky představí záležitosti i zastupitelům města.”

Názory odborníků

Úřední mašinérie však pracuje se zákonem danými časovými lhůtami bez ohledu na epidemiologickou situaci. Záměr byl schválen, zájemci se ozvali a s prvním návrhem se již seznámila stavebně-architektonická komise. Její předseda - Ing. arch. Ota Černý - nám sdělil, že komise viděla vizualizaci projektu na začátku tohoto týdne. A ld jeho slov důrazně doporučila, aby byl projekt veřejně projednáván s lidmi v dotčené lokalitě. Zápis z jednání komise však zatím nebyl zveřejněn. Ota Černý tu již přes 2 roky bojuje za vznik funkce městského architekta. Zastupitelstvo již funkci městského architekta ve Dvoře Králové odsouhlasilo, zatím však do této funkce nikdo nenastoupil a vedení města dále plánuje urbanistické i architektonické věci bez konzultace s člověkem, který by se na tyto záměry dokázal podívat koncepčně s vizí rozvoje města nejen v daných lokalitách a čase.

Názory architektů na novou zástavbu na místě dnešní proluky okolo Berlinku jsou víceméně podobné: tato lokalita není vhodná pro tak mohutnou bytovou výstavbu, jak ji ve své vizualizaci navrhla developerská společnost. Architekti se shodují, že u bytové výstavby by v této lokalitě nenavrhli více než 3 podlaží. Jedná se primárně o vilovou čtvrť, kam již nepatří ani stávající bytovka. "Pokud zde má být vyšší zástavba, ať vznikne studie, kde dům bude mít živý parter s obchodem a kavárnou, a ať jsou přizváni obyvatelé z okolí," navrhl v diskusi na Facebooku Jiří Jaroš, který pracuje pro CAMP - Centrum architektury a městského plánování. 

Lze předvídat, že souhlasit s výstavbou budou dotčení sousedé jen tehdy, pokud jim nová výstavba přinese bonusy. Třeba právě ty budou výsledkem dohody mezi městem a petičním výborem. Byla by to tak dobrá zpráva nejen lokalitu, ale také rozvoj celého města. Otázkou je, zda bude za nových podmínek ochotný investovat do projektu i nějaký skutečný developer. 

Kateřina Sekyrková

FOTOGALERIE - Vizualizace výstavby Berlinek Dvůr Králové

Související články
Složka Matouš Spilka - obchodní ředitel fimy Brickbay SE, která chce stavět bytový dům na Berlínku
Zastupitelstvo 2 hodiny řešilo bytovou výstavbu na Berlinku, bod se přesouvá na další zastupitelstvo
Vaše komentáře
Nové byty, 6.02.2021 20:38, Reagovat
Mohu se zeptat?Kde se dá žádost o byt?Děkuji za odpověď

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 4797x
 
01.03.2023 - Obyvatelé a návštěvníci Trutnova mohou od 1. března 2023 využívat novou městskou vlakovou linku. Je provozována v pracovní dny a cestující na ní mohou využít všechny platné tarify, včetně tarifů IREDO a časového jízdného MHD Trutnov.
05.01.2023 - Město Trutnov zavádí od tohoto roku sběr odpadu způsobem Door-to-Door, ruší velkoobjemové kontejnery i v integrovaných obcích Trutnova.
05.12.2022 - Ministerstvo dopravy spouští Portál dopravy, který na jednom místě umožní občanům elektronicky komunikovat s úřady v oblasti dopravy, podávat žádosti o výměnu řidičského průkazu, získat výpis z bodového konta, nahlížet na údaje o vozidlech, řešit elektronické služby v oblasti plavidel, letectví apod.

Volná pracovní místa

Asistent prodeje (vinotéka Dvůr Králové)

Zdravotní sestra (Diakonie ČCE)


Kalendář akcí