Vyhledej
Královédvorsko > Služby občanům > Rozvoj regionu

Vesnicí roku 2015 v Královéhradeckém kraji se stal Rudník z Trutnovska

Redakce / 27.06.2016, KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ
Letošní vesnicí roku se stala obec Rudník na Trutnovsku. Porotu přesvědčil všeobecný rozvoj obce, který je i přes povodeň v roce 2013 na vysoké úrovni. Za vítězství v krajském kole získá od Ministerstva pro místní rozvoj 1 milion korun a postupuje dále do celostátního kola. Velký Vřešťov na Královédvorsku získal Cenu Hejtmana. Za péči o životní prostředí byla zelenou stuhou odměněna nedaleká obec Dobrá Voda u Hořic, která je známá svými ledovými sochami.

FOTOGALERIE - Ledosochání Dobrá Voda u Hořic - leden 2016

Rudník získal prvenství díky všeobecnému rozvoji a vybavenosti. Zaujal prakticky ve všech kritériích, která by měla zlatá obec splňovat. Příkladem je například nová knihovna, škola a další. V obci vznikají spolky i nové tradice, do kterých jsou hojně zapojovány i děti. Výčet regionálních potravin je ukázkou dobré spolupráce s drobnými podnikatelskými subjekty. I přesto musel Rudník počítat s velkou konkurencí.


Obec Rudník

 (německy Hermannseifen) se nachází v okrese Trutnov, kraj Královéhradecký. Žije zde přes dva tisíce obyvatel.

Obec se nachází na strategicky velice výhodném místě, na křižovatce mezi městy Vrchlabí, Trutnov a Hostinné. K Rudníku patří několik původně samostatných vsí Arnultovice, Bolkov a Javorník. Dále se Rudník skládá z několika osad a čtvrtí Hladíkova Výšina, Janovice, Lázně, Leopold, místně zvaný Leopoldov a Terezín. Obcí prochází silnice I/14 a II/325. Protéká tudy Čistá a kromě mnoha jiných např. Luční potok.

Protože se Rudník rozprostírá pod svahy Krkonoš, podpořila obec výstavbu lyžařských tratí ve svém okolí. Lyžařský oddíl zde udržuje 51 km běžeckých tratí v obcích Rudník, Bolkov, Janovice, Fořt, Javorník, Čistá, Černý Důl a Janské Lázně. Dále v obci fungují dobrovolní hasiči, několik mysliveckých sdružení, fotbal všech věkových kategorií, základní i mateřská škola a několik továren a provozoven. V původních textilkách se dnes vyrábí úplně jiný sortiment.

V obci od roku 1813 fungoval i pivovar, přestavěný z někdejšího panského sídla, dnes kulturní památka, bohužel v katastrofálním stavu i s blízkým kostelem v Bolkově. Dalšími památkami v Rudníku jsou např. zámek, zrekonstruovaný na hotel, kostel sv. Václava, kostel sv. Martina, zřícenina tvrze v Javorníku a další.

Nerozhodovalo se ovšem jen o celkovém vítězi. Vesnice roku má ještě několik podkategorií. 

Vesnicí roku Královéhradeckého kraje se stala obec Rudník.
Komisi tato obec zaujala prakticky ve všem, co by měla „zlatá“ obec mít. Stavební fond a občanská vybavenost obce se i přes povodně v roce 2013 drží na vysoké úrovni. Příkladem je například nová knihovna, škola a další. Vznikají zde nové spolky i nové tradice, do kterých jsou hojně zapojeny i děti. Výčet regionálních potravin je ukázkou dobré spolupráce s drobnými podnikatelskými subjekty. Do rozvoje obce jsou zapojeny všichni občané a díky tomu jdou záměry obce tím správným směrem.

Modrou stuhu získala obec Petrovice.
Tato malá obec si komisi získala svou dlouhodobou spoluprací mezi všemi věkovými skupinami. Vzájemná podpora spolků a organizací, které se zapojují společně se školkou do dění v obci. Vznikají zde nové spolky a tím i nové tradice.

Bílou stuhu získala obec Podbřezí.
Zapojení dětí do života v obci je velmi vysoké úrovni. Děti se zde učí udržovat týmového ducha, ochranu přírody, sport a kreativitu. Na tomto se podílí velkou měrou obec ve spolupráci se Základní školou a Montessori mateřskou školou.

Zelenou stuhu získala obec Dobrá Voda.
Obec na svém území na základě koncepční dokumentace provádí výsadbu nových stromů, alejí a ošetření stávajících stromů. Nechybí zde ani naučná stezka. Velkou měrou jsou do plánování zeleně zapojeny děti. Zahrada v prostorách školy, kterou děti navrhovaly a podílely se na realizaci, je toho důkazem.

Oranžovou stuhu získala obec Kratonohy.
V roce 2015 zrealizovala ZS Kratonohy ve spolupráci s obcí Kratonohy „OBNOVA NEMOVITÉ KULTURNÍ PAMÁTKY – VJEZDOVÉ BRÁNY“. Dále se společně s rybáři a dalšími spolky podílela na vyčištění rybníku v obci. Mezi ZS Kratonohy a obcí, je v rámci realizace projektů dlouhodobá spolupráce. 

Díky dlouholeté prestiži, kterou si soutěž stále udržuje, je velkou motivací pro zúčastněné obce. Ten nejvyšší titul nezíská jen tak někdo. Vše je hodnoceno velice pečlivě a výhra je vždy zasloužená, není to jen o materiálních výhodách. Vítězství Rudníku si vážím i proto, že je to obec stižená povodněmi v roce 2013 a v uplynulých třech letech toho museli obyvatelé hodně zvládnout,“ řekl hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc, který bude v srpnu předávat ocenění vítězné obci i dalším zúčastněným.„Komise zasedala dlouhých šest hodin a rozhodování nebylo lehké,“ přiznal předseda hodnotitelské komise Aleš Krátký.

Rozsáhlou obrazovou galerii zúčastněných obcí najdete na http://www.sovetice.cz/categ.php?id=99.

Autor: Martin Holek, KHK


Související články
Nejvíce adeptů na titul Vesnice roku je v Královéhradeckém kraji. Za Královédvorsko bojují Borovnice a Velký Vřešťov
Rudník - Vesnice roku 2016 v našem kraji
Najde se na Královédvorsku letos Vesnice roku? Soutěž začíná a s ním i přípravné semináře
Najde se na Jaroměřsku letos Vesnice roku? Soutěž začíná a s ním i přípravné semináře
Letošním vítězem Vesnice roku Královéhradeckého kraje se stávají Přepychy. Ocenění mají i dvě vesnice na Královédvorsku.
Vaše komentáře
vesnice roku ?29.06.2016 19:00, Reagovat
A co naše město, vždyť je to velká vesnice, to se nezapojilo ? Ještě nám na návsi chybí hnojiště, močůvku v kašně už máme ...!

Přečteno 1177x
 
17.07.2023 - Od 27. července do konce října bude uzavřená výpadovka z Trutnova na Jičín kvůli opravě mostu ve Volanově. Objízdná trasa povede přes Hostinně, místní budou moci projekt po místní komunikaci.
24.05.2023 - U jičínské nemocnice vznikne nový pavilon psychiatrie spojený se dvěma podzemními patry pro parkování.
22.05.2023 - Informujeme o výluce traťové koleje v úseku Hostinné - Kunčice nad Labem - Vrchlabí ve dnech 29.5. - 15.6.2023.

Volná pracovní místa
Pečovatel/ka (Pečovatelská služba)Kalendář akcí