Vyhledej
Počasí Dvůr Králové nad Labem - Slunečno.cz
Královédvorsko > Služby občanům > Rozvoj regionu

Vesnicí roku 2018 Královéhradeckého kraje jsou Stěžery na Hradecku

Redakce / 14.06.2018, KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ
Vesnicí roku 2018 Královéhradeckého kraje se staly Stěžery, které se nachází v těsné blízkosti Hradce Králové. Spolu se Zlatou stuhou tato obec získá jeden milion korun na svůj další rozvoj. Celkové druhé místo obsadilo Strážné, na třetí příčce se umístila Malá Úpa.
 

Zelenou stuhou za péči o zeleň a životní prostředí se pyšní Malé Svatoňovice a Oranžová stuha za spolupráci se zemědělským subjektem poputuje do Zlaté Olešnice. Letos Modrou stuhu za společenský život získal Žďár nad Metují, Bílou stuhu za činnost mládeže vybojoval Nový Hrádek. Uděleno bylo také několik cen hejtmana.

Existuje však i hlasování veřejnosti:pomocí internetového hlasování můžete i vy vybrat svou Vesnici roku 2018. Pro své favority můžete hlasovat od 15. července do 14. září 2018, do 20:00 hod. Vítěz kategorie Cena veřejnosti a celostátní výsledky soutěže Vesnice roku 2018 budou vyhlášeny 15. září 2018 na Jarmarku venkova v Luhačovicích.

Přehled ocenění:

ZLATÁ STUHA - vítěz Stěžery, okr. Hradec Králové

MODRÁ STUHA – za společenský život Žďár nad Metují, okr. Náchod

BÍLÁ STUHA – za činnost mládeže Nový Hrádek, okr. Náchod

ZELENÁ STUHA – za péči o zeleň a životní prostředí Malé Svatoňovice, okr. Trutnov

ORANŽOVÁ STUHA – za spolupráci obce a zemědělského subjektu Zlatá Olešnice, okr. Trutnov

2. místo v soutěži Strážné, okr. Trutnov

3. místo v soutěži Malá Úpa, okr. Trutnov

Cena hejtmana za příkladnou péči o veřejná prostranství Šaplava, okr. Hradec Králové

Cena hejtmana za příkladnou péči o zeleň Vrbice, okr. Rychnov nad Kněžnou

Cena hejtmana za rozvoj občanské vybavenosti Božanov, okr. Náchod

Cena hejtmana za rozvoj kulturního potenciálu obce Křinice, okr. Náchod

Cena hejtmana za moderní knihovnické a informační služby Vidochov, okr. Jičín

Cena hejtmana za práci s malými hasiči Suchovršice, okr. Trutnov

Cena hejtmana za mapování historie obce Petrovice, okr. Hradec Králové

Cena hejtmana za volnočasové aktivity občanů Librantice, okr. Hradec Králové

Cena SPOV za koncepční rozvoj obce Pohoří, okr. Rychnov nad Kněžnou

Cena naděje pro živý venkov – za služby občanům Šaplava, okr. Hradec Králové

Zlatá cihla v POV KHK 2018, v kategorii A – obnova či rekonstrukce památkově chráněných objektů a památek místního významu Vidochov, okr. Jičín – Cesta světla

Finanční odměny pro Vesnice roku  Stuhy:  Zlatá – vítěz krajského kola – odměna 1 milion korun (MMR) + odměna KHK 175 tis. Kč
Modrá – za společenský život – odměna 600 tis. Kč – MMR
Bílá – za činnost mládeže – 600 tis. Kč. - MMR 
Zelená – odměna 400 tis. Kč MŽP 
Oranžová – odměna 600 tis. Kč 
Cena hejtmana s odměnou 25 – 30 tisíc Kč (celkem 200 tisíc Kč) za:  vzorné vedení obecní knihovny, vzorné vedení obecní kroniky, rozvoj historické zástavby obce, udržování lidových tradic apod.

„Při prezentaci naší obce před hodnotitelskou komisí se nám podařilo představit vše důležité, co se podařilo, a přesvědčit tím hodnotitele, že si opravdu zasloužíme být vesnicí roku. Máme z toho velikou radost a je to jistě výrazný impuls pro naši další práci. V obci vynikajícím způsobem funguje základní a mateřská škola a působí zde několik spolků, které jsou hlavními iniciátory společenského života. Velmi angažovaně se do dění v obci zapojují i naši občané. Tím všichni skutečně naplňujeme v praxi pojem ‚Živý venkov‘.  Naším přáním je, aby se nám všem ve Stěžerách dobře žilo,“ uvádí starostka Dagmar Smetiprachová.

Vesnice roku - soutěž

Soutěž Vesnice roku je každoročně vyhlašována od roku 1995 a je organizována ve dvou kolech. Do celostátního postupuje za každý kraj vždy jen jedna obec, které byla udělena Zlatá stuha v kole krajském.

Přihlášky do letošního ročníku bylo možné podávat do konce dubna. Hlásit se mohly obce vesnického charakteru včetně městysů či měst do 7500 obyvatel. Hodnotící komise navštěvovala soutěžní obce na začátku června. Obce hodnotila v oblasti společenského života, aktivity občanů, podnikání, péče o stavební fond a obraz vesnice, občanské vybavenosti, úspory energií, péče o veřejná prostranství, přírodní prvky a zeleň, péči o krajinu, připravovaných záměrů a také informačních technologií a koncepčních dokumentů.

Slavnostní vyhlášení a předání všech ocenění krajského kola se uskuteční 18. srpna ve vítězné obci. 

Kateřina Sekyrková
Zdroj: kr-kralovehradecky.cz
Foto: knihovna Přepychy


 

Související články
Nejvíce adeptů na titul Vesnice roku je v Královéhradeckém kraji. Za Královédvorsko bojují Borovnice a Velký Vřešťov
Letošním vítězem Vesnice roku Královéhradeckého kraje se stávají Přepychy. Ocenění mají i dvě vesnice na Královédvorsku.
Velký Vřešťov převzal v sobotu cenu v soutěži Vesnice roku 2017

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 63x
 
 
 
Zpět
14.01.2019 - Na silnice I/37 v části obce Kocbeře je ledovka, kamiony stojí. Zvýšená opatrnost doporučena na celých 24 hodin.
08.01.2019 - Silnice I/37 Trutnov - Jaroměř je v části Hajnice průjezdná se zdržením. Tvoří se kolony kvůli dopravním nehodám. Zjistěte si před cestou aktuální stav, případně zvolte cestu přes Hajnici, i tam však opartně.
08.01.2019 - Nemocnice Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje, a. s. se dohodly s VZP na poskytování stávajícího rozsahu zdravotní péče v kraji do dalších let.
31.12.2018 - Dnes je uzavřen městský úřad ve Dvoře Králové. Úřední hodiny Krajského úřadu Královéhradeckého kraje jsou zkráceny na dobu 8:00 – 12:00 hod.

Volná pracovní místa
Kalendář akcí