')
Vyhledej
Počasí Dvůr Králové nad Labem - Slunečno.cz
Královédvorsko > Služby občanům > Rozvoj regionu

Vilantice postupují do celostátní kola soutěže Vesnice roku a odnášejí si čtvrt milionu

Redakce / 13.06.2019, KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ
O titul Vesnice roku v Královéhradeckém kraji se letos ucházelo 12 obcí. Ve výsledcích se objevil i zástupce z Královédvorska, a to obec Vilantice, která není v této soutěži nováčkem. Za aktivní život získala cenu již v roce 2017. A aktivní je dle porotců i nadále.
 

Úspěch obce Vilantice

Vesnice roku

Soutěž se vyhlašuje každoročně od roku 1995. V rámci krajského i navazujícího celostátního kola se hodnotí koncepční dokumenty, společenský život, aktivity občanů, podnikání, péče o stavební fond a obraz vesnice, občanská vybavenost, inženýrské sítě a úspory energií, péče o veřejná prostranství, přírodní prvky a zeleň, péče o krajinu, připravované záměry a informační technologie obce.

Jak nám sdělila starostka obce Vilantice Dagmar Jarošová, každá obec měla přesně 120 minut na představení své obce odborné desetičlenné komisi. Forma prezentace záleží na obci. V rámci soutěže se hodnotí koncepční dokumenty, kronika, společenský život (činnost Mysliveckého spolku a Hasičského spolku), aktivity občanů (Vilantické maminky), jejich vzájemná spolupráce i  spolupráce s obcí. Dále se hodnotí péče o stavební fond, péče o památky, celkový obraz vesnice, péče o veřejná prostranství, přírodní prvky a zeleň, celková péče o krajinu i připravované záměry obce. Vilantice stanula na pomyslných stupíncích vítězů v našem kraji na třetím místě, ačkoliv porotu skropil při prezentaci ve Vilanticích májový déšť. S oceněním je spojené i finanční ohodnocení, a to ve výši 250 tisíc korun
Zároveň obec Vilantice obdržela Cenu naděje pro živý venkov za podporu obyvatel obce napříč generacemi a postoupila do celostátního kola v této kategorii.

Další oceněné obce

Zlatou stuhou se pyšní městys Nový Hrádek (NA), který bude kraj reprezentovat v celostátním finále. Modrou stuhu za společenský život získalo Strážné (TU). Bílou stuhu za činnost mládeže udělila porota obci Nepolisy (HK). Oranžovou stuhu za spolupráci obce se zemědělským subjektem má Rudník (TU). Porotci udělili také druhé a třetí místo. Na pomyslných stupíncích vítězů tak stanuly Žďár nad Metují (NA) a Vilantice. Další obce si mezi sebou rozdělí ceny hejtmana.

Slavnostní předání všech ocenění se uskuteční 10. srpna 2019 ve vítězné obci - Novém Hrádku. Zlatá stuha přinese Novému Hrádku milion korun a Královéhradecký kraj jí přispěje na pořádání slavnostního vyhlášení. Vítězná obec zároveň bude Královéhradecký kraj reprezentovat v kole celostátním, jehož výsledky pořadatelé oznámí na jarmarku venkova v Luhačovicích 14. září.

Finanční odměnu získají i obce oceněné druhým a třetím místem, modrou, bílou a oranžovou stuhou nebo některou z cen hejtmana - viz tabulka níže.Kateřina Sekyrková
Zdroj: Královéhradecký kraj, Obec Vilantice

 

Související články
Velký Vřešťov převzal v sobotu cenu v soutěži Vesnice roku 2017
Obec Vilantice na Královédvorsku má cenu ze soutěže Vesnice roku. Je aktivní.
Ve Vilanticích se utrhl kus silnice, je pro autobusy veřejné dopravy uzavřená

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 912x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
11.07.2019 - Knihovna Slavoj bude již od pátku 12. července 2019 opět otevřená pro čtenáře dle běžné otevírací doby. Služby on-line jsou již také v provozu.
10.07.2019 - Aktuálně (středa 10. července) je omezen provoz v knihovně Slavoj ve Dvoře Králové, kde nefunguje elektřina. Možné je pouze osobní navrácení knih. V případě potřeby prodloužení knih volejte na mobilní čísla: 721 390 348, 606 531 153. O změně vás budeme informovat.
02.07.2019 - Od 27. června do 1. července jsme bohužel měli problém s poštovním serverem účtu info@kralovedvorsko.cz. Pokud jste nám v tuto dobu poslali email, prosím, zašlete jej ještě jednou nebo nám zavolejte.

Volná pracovní místa
Školní psycholog (Město Dvůr Králové n. L.)

Asistent/ka pedagoga (ZŠ a PrŠ DKnL)


Sociální pracovník/ice (Diakonie ČCE DKnL)

Ošetřovatel (Domov sv. Josefa, Žireč)


Kalendář akcí