Vyhledej
Královédvorsko > Služby občanům > Rozvoj regionu

Z přehrady Les Království je nastaven nejnižší možný odtok, čeká se na vodu

Redakce / 17.08.2018, Královédvorsko
Pozorným občanům neuniklo, že Labe ve Dvoře Králové oplývá novými ostrůvky. Menší než malé množství vody v Labi způsobilo, že je v Labi vidět více trávy než na fotbalovém hřišti. Na současný stav a vývoj množství vody v Labi v regionu pod Zvičinou jsme se zeptali tiskové mluvčí Povodí Labe.
 

FOTOGALERIE - Přehrada Les Království - srpen 2018

FOTOGALERIE - Labe od Špindlerova Mlýna do Dvora

"Labe je jedním z mála toků v naší správě, kde díky nádržím Labská, Les Království a Rozkoš můžeme při absenci srážek cíleným hospodařením s vodou alespoň částečně zmírňovat následky sucha. 

Nádrž Les Království jsme na začátku května postupně naplnili přibližně 1,4 m nad úroveň zásobního prostoru, tedy na více než 100 %, což umožňuje manipulační řád vodního díla. Historicky nejteplejší květen od roku 1961, odkdy se teploty ovzduší systematicky měří, jsme přečkali s plnou nádrží. 

Během léta se objevilo několik méně významných srážkových epizod, které umožnily udržet hladinu nad úrovní zásobního prostoru. 

Na začátku srpna poklesla kvůli absenci významnějších srážek hladina v nádrži pod úroveň 100 %, před týdnem to bylo 90 %, k dnešnímu dni (15. srpna 2018) je zásobní prostor naplněn ze 76 %. V úterý 14.8.  byl na VD Les Království nastaven nejnižší možný odtok (minimální zůstatkový průtok) a nádrž se bude prázdnit do nejbližší srážkové epizody.

Podobně suchá období byla zaznamenána v letech 2003 a 2015. V obou případech se podařilo hladinu v nádrži udržet v zásobním prostoru tak, aby nenastala porucha v hospodaření s vodou v nádrži (tj. stav, kdy je zásobní prostor zcela vyčerpán a v toku pod přehradou není možné dodržet ani minimální zůstatkový průtok stanovený manipulačním řádem).

Další vývoj hladiny se bude odvíjet od vývoje hydrometeorologické situace. Pro porovnání přikládáme graf vývoje hladiny v nádrži v suchých letech.


Na VD (vodním díle) Labská probíhá rekonstrukce spodních výpustí, která nás omezuje pouze v možnosti řízeně vypouštět vyšší průtoky. Hladina je zde záměrně snížená, ovšem i během probíhající rekonstrukce plní VD Labská všechny své funkce. V pondělí 13. srpna 2018 zde byl v souladu s manipulačním řádem snížen odtok, aby nedocházelo k dalšímu poklesu hladiny v nádrži.

Všechny přítoky mezi VD Labská a VD Les Království jsou nyní pod úrovní Q355 (ukazatele pro sucho). S ohledem na aktuální hydrometeorologickou situaci bohužel neočekáváme v nadcházejících dnech zlepšení." (Hana Bendová, tisková mluvčí Povodí Labe)

Související informace: 

Kateřina Sekyrková

 

Související články
Tešnovská přehrada národní kulturní památkou!
Podzimní přehrada Les Království z dronu Ládi Válka
Přehrada Les Království má konečně svůj web
Kousecký a Hartský potok po dešti
Sucho ohrožuje přirozené rozmnožování ryb. Rybáři se bojí úhynu kapitálních kousků v přehradě
Přehrada les Království na suchu - podívejte se na velkou fotogalerii

 
Vaše komentáře
Aktuální stav, 20.08.2018 17:07, Reagovat
Dnes, 20. srpna 2018, tedy 5 dnů po zveřjnění původních informací, je nádrž naplněna na 64,5 %. Co 5 dnů, to 10 % :-( Těšíme se na víkendové přeháňky, snad to nepřeženou.
 
 
Přečteno 2207x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
25.05.2020 - Město Hradce Králové rozdělí mezi místní podnikatele zasažené koronavirovou krizí deset milionů korun. Schválením programu Antivirus - program peněžité pomoci o tom dnes rozhodli zastupitelé města. Město tím chce zmírnit dopady zejména na drobné podnikatele a živnostníky, kteří museli v době nouzového stavu uzavřít provozovny. Příspěvek bude činit až 25 000 korun pro jednoho žadatele.
04.05.2020 - Dnes se opět sejde Zastupitelstvo Královéhradeckého kraje, které bude mimo jiné hlasovat o dotacích pro regionální rozvoj, životní prostředí a zemědělství, které na svém minulém zasedání neschválilo.
29.04.2020 - Od 1. května se otevírají informační centra národních parků a jeskyní v ČR.
29.04.2020 - V sezoně 2019/2020 vynaložil Královéhradecký kraj na údržbu svých silnic necelých 116 milionů korun, což je nejméně za posledních sedm let. Oproti plánu kraj ušetřil 45 milionů korun.

Volná pracovní místa
Právník/právnička (MěÚ Dvůr Kr. n. L.)

Vedoucí ODP (Město Dvůr Králové n. L.)

Vedoucí OŽP (MěDvůr Králové n. L.) 

Učitel na II. stupni ZŠ (ZŠ a MŠ Bílá Třemešná)


Kalendář akcí