Vyhledej
Šikovné nákupy
Královédvorsko > Služby občanům > Sociální služby

Den otevřených dveří v dětské ozdravovně Království nad přehradou

Redakce / 24.10.2021
Sobota 11. září patřila Léčebna nad přehradou Les Království nejen ubytovaným dětem, ale i veřejnosti. Všichni si unikátní zařízení mohli kompletně prohlédnout. Bylo tu dokonce připraveno několik pohádkových zastavení s plněním jednoduchých úkolů. A my jsme u toho byli s fotoaparátem. Podívejte se s námi do prostor, která jsou obvykle očím veřejnosti uzavřené.

FOTOGALERIE - Den otevřených dveří v dětské ozdravovně Království nad přehradou

FOTOGALERIE - Dětská ozdravovna Království nad přehradou je nejstarší v České republice!


Dětská ozdravovna pomáhá oslabeným dětem již od roku 1928! A byla vůbec první dětskou ozdravovnou v Čechách. Tehdy se jmenovala se "Dětský ráj". Ozdravovna je umístěna v nádherném lesním prostředí uprostřed smíšených lesů plných vonných léčivých silic. A to nad nejkrásnější vodní přehradou známou pod názvem Les Království a navržena je v podobném romantickém duchu jako přehrada.

Ozdravovna je určena pro děti od 3 - 15 let s astmatem, alergiemi, nadváhou či nechutenstvím, oslabené životním prostředím. K nejoblíbenějším pobytům patří pobyty dětí spojené s přítomností jednoho z rodičů. Často má s sebou rodič i další dítě či děti. Spolu pak rodina obývá jeden větší pokoj. Pobyty trvají většinou 21 dní. Areál má celkovou rozlohu 5 hektarů parku a lesa. Ve vybavení je krytý vyhřívaný bazén s mírně slanou vodou, dětská hřiště, pískoviště, pingpongové stoly, lanové centrum, dětské prolézačky a krásné sportovní hřiště se speciálním bezpečným povrchem. Součástí ozdravovny je i školka a malá škola. Děti bydlí v pokojích se samostatnými koupelnami a WC. K areálu patří přírodní altán, který slouží k různým venkovním činnostem i k posezení při opékání a táboráku. A právě toto místo je podstatné pro tento článek :-)


Čistotu a optimální vlhkost vzduchu podporuje bezprostřední blízkost rozsáhlých smíšených lesů, což je zdrojem léčivého klimatu podhorského charakteru, s nadmořskou výškou 376 m n.m. Čtyřpodlažní budova je spojena zděným koridorem s přízemní budovou pavilónového typu. Ubytování je zabezpečeno ve vícelůžkových pokojích s nově zrekonstruovaným sociálním zařízením a prostornými koupelnami. Většina pokojů má vlastní koupelnu s wc. Vybavení interiéru vyhovuje i dětem s těžkými alergiemi. V hlavní budově je ordinace sester a lékaře, cvičebna s jídelnou, ložnice a hygienická zařízení, speciální mateřské centrum, základní škola, servisní středisko a správní provoz. Dětem při ozdravných pobytech je zajištěna školní docházka přímo v budově výukou paní učitelkou, která se dětem věnuje individuálně. Zařízení má bezbariérový přístup.

Druhy pobytů:

Léčebné pobyty jsou celoroční, na návrh dětského pediatra pro děti od 3 do 15 let a jsou plně hrazeny příslušnými zdravotními pojišťovnami. Mohou být s doprovodem či bez doprovodu, v závislosti na věku a zdravotním stavu dítěte a podmínek zdravotní pojišťovny.
V případě doprovodu dítěte s návrhem si rodič či jiný doprovod hradí pobyt jako samoplátce ( dle příslušného ceníku), pokud pobyt nehradí pojišťovna.
Další pobyty, které hradí rodič či doprovod, jsou určeny i pro naše nejmenší a to do 3 let věku, případně pro děti starší, které jsou bez návrhu.

Indikace pro přijetí dítěte k ozdravnému pobytu

- opakovaně nemocné recidivami HCD a DCD (astma bronchiale, pollinosis a alergická onemocnění respiračního traktu, sinusitid chronica, dermorespirační syndrom)
- nechutenství
- astenie
- snížená obranyschopnost organismu
- neurotické potíže
- enuresis
- vadné držení těla
- pobyt je možný i pro děti s bezlepkovou dietou a jiným dietním opatřením
- obezita způsobená nepřiměřeným příjmem kalorií, doporučená délka pobytu je 42 dní
- zdravotně oslabené vlivem nepříznivého životního prostředí klimatického a sociálního, spojené s nesprávným životním stylem a děti v rekonvalescenci.

Pořádají se zde i pobyty mateřských a základních škol v přírodě, lyžařské výcviky, ekologické semináře a pobyty pod dohledem lektorů a další pobytové aktivity.

Více zde: www.ozdravovnakralovstvi.cz a Facebook zde: www.facebook.com/detskaozdravovnakralovstvi

Jan Holan

 
Vaše komentáře

Přečteno 603x
 
Hodnocení článku:
25.11.2021 - Starosta města Trutnov Ivan Adamec odstupuje z pozice starosty. Bude se naplno věnovat funkci poslance a nově i roli předsedy hospodářského výboru PSP ČR.
02.11.2021 - Týden duchů ve Dvoře Králové, který se konal na konci října, navštívilo přes 24 tisíc lidí. V tomto týdnu dosáhla letošní návštěvnost dvorské zoo hranice půl milionu návštěvníků.

Volná pracovní místa
Sociální pracovník (Domov důchodců)Kalendář akcí