Vyhledej
Královédvorsko > Služby občanům > Sociální služby

Kraj chce ve Dvoře Králové investovat do Domova se zvláštní režimem

Redakce / 2.06.2019, Dvůr Králové nad Labem
Kraj připravuje investice do sociálních služeb v rozsahu 1,6 miliardy korun. Celkem se jedná o 19 projektů v rámci služeb pro seniory a 10 projektů v rámci služeb pro osoby se zdravotním postižením. Díky těmto projektům se navýší kapacita pro seniory o téměř 800 lůžek do roku 2024. Investice mají směřovat i do Dvora Králové. Plán schválila Rada Královéhradeckého kraje na konci května.
 

Ve Dvoře Králové n. Labem připravuje Královéhradecký kraj výstavbu domova se zvláštním režimem pro osoby se stařeckými demencemi, pro osoby s organickým poškozením mozku, obvykle z důvodu úrazu či operace. Dále pro osoby s duševním onemocněním se sníženými schopnostmi sebeobsluhy. Plánované je zařízení s kapacitou do 30 lůžek, kde bude poskytována specializovaná péče pro osoby z Královédvorska a přilehlého okolí. Tento Domov se zvláštním režimem bude provozovat příspěvková organizace Královéhradeckého kraje Domov důchodců Dvůr Králové nad Labem. Jako orientační rok dokončení projektu je dán rok 2023.
V tuto chvíli je vyhotovena studie zařízení a hledá se vhodné umístění zařízení. Odhadované celkové náklady na projekt jsou 100 milionů korun.

Tato informace přichází v době, kdy městem zmítá aféra ohledně výstavby nového soukromého zdravotnického zařízení v bývalém areálu tibácké školky. V nově vzniklém zdravotnickém zařízení se bude poskytovat dlouhodobá ošetřovatelská péče, sociální služby a péče o lidi s demencí, které v regionu stále chybí. Cílovou skupinou by měli být však lidé z celého Královéhradeckého kraje. Poskytovatel - firma Vividus East, s.r.o., má předběžný příslib zdravotních pojišťoven k plnému hrazení pobytu a zdravotnické péče pro všechny pacienty, kteří budou splňovat kritéria pro umístění do tohoto zařízení. Jednatel firmy Michal Karadzos mluví o 164 lůžkách a nabídkou pracovních pozic pro 90 lidí. Zatím je však přístavba k budově bývalé podnikové školky Tiba stavěna na černo - bez jakýchkoliv dotací.

Právě výstavba nového zařízení ve Dvoře Králové se nelíbí manažerům veřejných nemocnic v čele s náměstkem hejtmana Královéhradeckého kraje Alešem Cabicarem (TOP 09). Ten se pro ČT vyjádřil, že nový ústav bourá koncepci zdravotnictví kraje. „Koncentrovat takovou kapacitu do jednoho místa považuji za protikoncepční, navíc jsme s tím tam nepočítali,“ sdělil v reportáži pro ČT. Velký problém dle něj bude zejména přetahovaná o zaměstnance. Již nyní Zdravotnický holding Královéhradeckého kraje bojuje s nedostatkem personálu - prostřednictvím stipendií pro studenty posledních ročníků vysokých i středních škol a zaučováním zahraničního personálu se snaží situaci řešit.

V případě Dvora Králové se však nabízí ještě otázka budoucí funkce zdejší městské nemocnice v rámci Zdravotnického holdingu - již roky čeká na finance na výstavbu slibovaných operačních sálů nad prostorami nově vystavěných laboratoří. 

1,6 mld do 2 letV průběhu následujících dvou letech plánuje Královéhradecký kraj investovat téměř 1,6 miliardy korun do sociálních služeb a zahájit tak 29 investičních projektů. Mezi ty největší akce patří rekonstrukce a rozšíření Domova U Biřičky v Hradci Králové. 

Jak v tiskové zprávě kraje zmínil náměstek hejtmana Vladimír Derner odpovědný za oblast sociálních věcí, pro udržení dostupnosti sociálních služeb a jejich kvality potřebuje kraj realizovat investiční akce dohromady za 2,5 miliardy korun v průběhu 8 let. Z této částky má prozatím přislíbeno půl miliardy korun z krajského rozpočtu pro stavby, které by měly začít příští rok, a na posledním jednání schválila Rada Královéhradeckého kraje investiční plán pro realizaci dalších staveb v rozsahu 1,6 miliardy korun. U plánovaných akcí za 1,6 miliard korun řeší s kolegy momentálně jejich financování. Zdrojem mohou být dotace z evropských fondů a finance ze státního, krajského, ale i obecních rozpočtů.Kateřina Sekyrková
Zdroj: Česká televize, Královéhradecký kraj


 

Související články
Krizová situace krajského zdravotnictví - současné kroky vedení kraje
V trutnovské nemocnici zavřeli část interního oddělení. Není personál.
Krajský zdravotnický fond nabízí medikům až 150 tisíc korun
Doplňující informace o nepovolené stavbě nového zdravotnického zařízení ve Dvoře Králové

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 492x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
02.06.2020 - Místa ve vlacích bude opět možné rezervovat přes rezervační systém Českých drah, a to od půlnoci z 2. na 3. června 2020. S výjimkou spojů SC Pendolino, bude zatím předprodej omezen na období od 3. do 13. června 2020.
25.05.2020 - Město Hradce Králové rozdělí mezi místní podnikatele zasažené koronavirovou krizí deset milionů korun. Schválením programu Antivirus - program peněžité pomoci o tom dnes rozhodli zastupitelé města. Město tím chce zmírnit dopady zejména na drobné podnikatele a živnostníky, kteří museli v době nouzového stavu uzavřít provozovny. Příspěvek bude činit až 25 000 korun pro jednoho žadatele.
04.05.2020 - Dnes se opět sejde Zastupitelstvo Královéhradeckého kraje, které bude mimo jiné hlasovat o dotacích pro regionální rozvoj, životní prostředí a zemědělství, které na svém minulém zasedání neschválilo.
29.04.2020 - Od 1. května se otevírají informační centra národních parků a jeskyní v ČR.

Volná pracovní místa

Právník/právnička (MěÚ Dvůr Kr. n. L.)

Vedoucí OŽP (MěDvůr Králové n. L.) 

Učitel na II. stupni ZŠ (ZŠ a MŠ Bílá Třemešná)


Kalendář akcí
5.01.2019 09:00 - 31.12.2020 17:00
Expozice textilního tisku (stálá výstava)
27.05.2020 - 5.06.2020
Zápis do ZUŠ
3.06.2020 19:00 - 3.06.2020 21:00
Problémissky (komedie)
4.06.2020 19:00 - 4.06.2020 21:00
Problémissky (komedie)
6.06.2020 16:30 - 6.06.2020 18:00
Velké přání (animovaná pohádka)