Vyhledej
Královédvorsko > Služby občanům > Sociální služby

Domov důchodců splnil sen seniorovi: dostal se přes Luční boudu na Sněžku na vozíku

Redakce, / 30.05.2024, Dvůr Králové nad Labem, domovduchodcu.kralovedvorsko.cz
V loňském roce se pan Miroslav Hnát dotkl svého velkého snu – výletu na Sněžku. I když počasí nevyšlo, a proto nejela lanovka, naše fyzioterapeutka Jana se s ním vydala až na možný dojezdový konec Obřího dolu. V Boudě Máma pak zavzpomínali na časy, kdy pan Miroslav žil na horách.

FOTOGALERIE - Splněný sen


Jana to ale nevzdala a pokusila se domluvit nemožné. Výlet pana Miroslava na Luční boudu a výlet na Sněžku lanovkou. Do poslední chvíle to bylo překvapení, předpověď počasí se úplně příznivě také nejevila.
Zdá se to neuvěřitelné, ale počasí nám vyšlo! Na Luční boudě pan Miroslav zavzpomínal na časy, kdy tu pracoval, což bylo v roce 1971. Díky skvělému přijetí a velkorysosti majitelů Luční boudy paní Kláry Sovové a pana Stanislava Beneše jsme se všichni cítili jako doma.
Paní Klára přinesla kroniku, ve které pan Miroslav poznal lidi, kteří tu dříve také pracovali.
Vzpomínal na časy, kdy Luční bouda a hory byly místem, kde se scházeli lidí, kteří možná nebyli moc pohodlní pro tehdejší režim, tady ale, v někdy nelehkých podmínkách, k sobě měli trochu blíž. Atmosféru boudy doplnil pes Bohouš, který už při příjezdu přivítal pana Miroslava v autě. Podařila se nám také krátká procházka a Sněžku jsme odtud viděli. Na závěr návštěvy jsme byli zavaleni dary a laskavou pozorností majitelů, kteří nám věnovali svůj nesmírně vzácný čas. 

Zní to jako z pohádky, ale lanovka z Pece pod Sněžkou tentokrát jela a díky vedoucímu provozu Lanové dráhy Sněžka, panu Ing. Jiřímu Špetlovi, jenž ve svém volnu ochotně a bleskově zaktivoval personál lanovky, jsme se dostali až nahoru. Tedy skoro – pokud to tam znáte, víte, že přímo na vrchol jsou ještě takové kamenné schody a terén tedy úplně bezbariérový není. S tím nám ale pomohli ochotní kolemjdoucí, kteří obdivovali nadšení pro věc. Pan Miroslav nám řekl, že na Sněžce byl mnohokrát, ale vždy tam bylo „strašné počasí“. I když v sobotu bylo nahoře 6 stupňů a foukal vítr rychlostí 42 km za hodinu, bylo vidět daleko do krajiny.
Vyprávění a vzpomínky střídaly emoce, které se nás všech dotýkaly. I když jsme byli všichni unaveni, byli jsme šťastni, že jsme mohli tento den prožít smysluplně spolu. Když jsem včera panu Miroslavovi ukazovala fotky, říkal mi, že si to v hlavě znovu ještě celé promítá… Co je víc?
Ještě jednou velmi děkujeme Janě Rejlové a jejímu příteli Pavlovi Nüsserovi, paní Kláře Svobodové a panu Stanislavu Benešovi za to, že kromě dveří nám otevřeli i své srdce a panu Ing. Jiřímu Špetlovi, bez něhož by pan Miroslav Sněžku nikdy nepokořil.

P.S.: Pan Hnát chtěl původně na Sněžku vyjít sám, ale i přes veškeré úsilí to již jeho zdravotní stav nedovolil. Nápad na návštěvu Luční Boudy spojenou s "výstupem" na Sněžku vyplynul z mimořádného láskyplného vyznání Krkonoším jinak nemluvného a uzavřeného uživatele DD.

Lída Lorencová a zaměstnanci Domova důchodců Dvůr Králové nad Labem

Další články Domov důchodců Dvůr Králové n. L.

 
Vaše komentáře

Přečteno 1504x