Vyhledej
Šikovné nákupy
Královédvorsko > Služby občanům > Sociální služby

V pátek startuje 5. ročník Maratonu s roztroušenou sklerózou. Letos poprvé i v Žirči.

Redakce / 2.03.2016, Žireč
V Domově sv. Josefa v Žirči se bude 4. března od 18. hod. cvičit proti roztroušené skleróze - Domov se letos poprvé zapojí do celostátní akce Maraton s roztroušenou sklerózou (MaRS). V pátek se v Domově proto sejdou všichni, kteří chtějí cvičením podpořit nemocné, a to nejen v Žirči.
 

MaRS má za úkol upozornit nejenom na samotnou nemoc, ale především na to, že pohyb pacientům s roztroušenou sklerózou (RS) prospívá. Při tomto netradičním maratonu není cílem podat vrcholový výkon, ale motivovat nejen pacienty k tomu, aby se naučili pravidelně hýbat. Stejně jako v ostatních městech je vstupné dobrovolné, vybrané prostředky půjdou na podporu cvičebních aktivit pacientů s RS.

V Žirči se začne cvičit v pátek večer v 18 hodin, naplánovány jsou zatím tři asi hodinové bloky – ale cvičení bude v případě zájmu probíhat i déle – to je nakonec i velkým přáním organizátorek. Spojí se s ostatními cvičícími městy, a předají si tak pomyslný štafetový kolík.

Tradičně cvičí rodiny, přátelé pacientů, terapeuti nebo kolegové z práce, ale zapojit se může každý, kdo chce podpořit dobrou věc,“ upřesnila Kateřina Bémová z Nadačního fondu IMPULS, který je hlavním organizátorem akce. Pořadatelka akce v Žirči paní Michaela Hospodková upřesnila: „Připraven je kruhový trénink (bossu, overball, gymball, malé činky atd.), cvičení pro správné držení těla. Chybět nebudou ani cviky pro pacienty na vozíku. Prostory nově zrekonstruovaného Domu sv. Damiána, kde se bude cvičení konat, budou otevřeny již od 17 hodin až tak dlouho, pokud bude trvat zájem příchozích.“ 

Jak dále uvedla, tak „ … Hlavní zásluhu na akci mají ale fyzioterapeutky Pavla a Míla a ergoterapeutka Tereza, které se s nadšením vrhly na organizaci pohybových aktivit pro příchozí a celou akci odborně povedou.“ Letos MaRS také vyzdvihne důležitost zdravého životního stylu.

Maraton cvičení v Žirči podpořil starosta města Dvůr Králové nad Labem Ing. Jan Jarolím a cvičící přijde i osobně povzbudit. Svoji účast dle časových možností přislíbil i MVDr. Pavel Bělobrádek, který má k tomuto zařízení velmi blízký vztah. V předsálí si budou moci účastníci akce vyzkoušet program na trénování paměti, koncentrace, řeči, logického myšlení a vizuálně-prostorové orientace, se kterým již několik let v Domově klienti pracují, v provozu bude i nově otevřená Kavárna u sv. Damiána s nabídkou např. bylinkových sirupů a drobného občerstvení.

K dostání zde bude i nová kniha Hledá se 16 tisíc s příběhy pacientů s RS. 

MaRSu se letos kromě Žirče účastní lidé z Prahy, Brna, Českých Budějovic, Hradce Králové, Jihlavy, Mostu, Karlových Varů, Kyjova, Liberce, Nového Boru, Olomouce, Ostravy, Plzně, Ústí nad Orlicí, Teplic, Uherského Hradiště, Velkých Losin, Žďáru nad Sázavou, Poděbrad, ze zahraničí budou cvičit týmy ze slovenských Piešťan a švýcarského Valens. 

O roztroušené skleróze

Roztroušená skleróza je chronické zánětlivé onemocnění centrálního nervového systému, jehož příčina není doposud známa. Toto onemocnění propuká většinou v mladším věku, častěji postihuje ženy. Pro RS je typické střídání období záchvatů (atak) a období zdánlivého klidu. Tento proces je nepředvídatelný, a proto i léčba či prevence je těžká. V současné době v tuzemsku podstupuje biologickou léčbu přibližně 9 000 nemocných s RS.  

Na celém světě RS trpí 2,5 miliónů nemocných, v Česku se odhaduje počet pacientů na 17 tisíc. Nemoc se vyskytuje hlavně ve středních a chladnějších zeměpisných šířkách. Rizikovými faktory nemoci jsou kromě genetické dispozice EB virus, kouření a nedostatek vitaminu D.


Jitka Holcová

Domov sv. Josefa


 

Související články
Akce na víkend 4. - 6. 3. 2016 ve Dvoře Králové a okolí.
Dětská ozdravovna Království vyhrála IKEA vybavení v hodnotě 150.000 Kč. Veřejnost se zapojila do hlasování, sponzoři do dopravy a montáže nového "domova"
Noclehárna ve Dvoře Králové opět na zimu zahajuje provoz. Od 1. listopadu zde bezdomovci najdou zázemí na noc.
Související odkazy
Domov sv. Josefa
 

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 213x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
26.02.2021 - Od 1. března 2021 bude v hodinách pro veřejnost opět otevřena pokladna na hlavní budově MěÚ Dvůr Králové n. L.. Hodiny pro veřejnost (do odvolání): pondělí a středa 8:00–17:00 hod. V úterý, čtvrtek a pátek 8:00–11:30 hod. jsou hodiny vymezené pouze pro nezbytné úřední záležitosti a po předchozí telefonické nebo e-mailové domluvě (případně na předvolání).
22.01.2021 - Česká vláda prodloužila do 14. února 2021 nouzový stav pro území České republiky vyhlášený z důvodu ohrožení zdraví v souvislosti s prokázáním výskytu koronaviru.
07.01.2021 - Opatření proti epidemii covidu-19 v Česku zůstanou na nejpřísnějším stupni systému PES nejméně do 22. ledna.(Zdroj: ministr Blatný po jednání vlády)

InzerceVolná pracovní místa
Právník/právnička (MěÚ Dvůr Kr. n. L.)

Sociální pracovník (MěÚ Dvůr Kr. n. L. - OSPOD)

Sociální pracovník/ice (Domov důchodců DKnL)

Ředitel/ka (Vividus East, s.r.o.)

Zdravotní sestra (Diakonie ČCE Dvůr Kr. n. L.)

Metodik/metodička kvality (PS Dvůr Králové n. L.)


Všeobecná sestra (DSJ v Žirči)

Pečovatel/ka (PS Dvůr Králové n. L.)


Kalendář akcí