')
Vyhledej
Počasí Dvůr Králové nad Labem - Slunečno.cz
Královédvorsko > Služby občanům > Úřady

Bedřich Machek je novým šéfredaktorem Vlastivědného čtení

Redakce / 24.10.2016, Královédvorsko
Časopis Vlastivědné čtení má ve Dvoře Králové nad Labem a okolí dobrý ohlas. Toto jedinečné čtení nejen o historii Královédvorska, které je plně finančně zaštiťováno městem Dvůr Králové n. L., vychází v posledních letech již jen jednou ročně. A léta vedené periodikum letos změnilo i šéfredaktora: po panu Schwarzovi přebírá nelehkou roli koordinátora, redaktora a vizionáře Vlastivědného čtení Bedřich Machek. Poté, co jsme se dozvěděli o jeho nové roli, zeptali jsme se ho na pár otázek.
 

Co nového můžeme pod vaším vedením ve Vlastivědném čtení očekávat?

Protože se teprve seznamuji s úkoly, které mne čekají, nelze o konkrétním obsahu dalších čísel mluvit. V současné době se připravuje změna grafiky. Ta by měla vizuálně odlišit další čísla Vlastivědného čtení od těch starší. Město tak plní přání bývalého redaktora Jana Schwarze. Mírně bude upraven i název. 

Stěžejní pro Vlastivědné čtení je sehnat zdroje informací a autory. Oslovujete nové tváře?

Jedním z důležitých úkolů bude nejen udržet stávající, ale i pokusit se získat nové autory textů. Mám určitou představu, ale nejprve chci jednotlivé autory oslovit. Domnívám se, že by bylo dobré zapojit více pracovníky muzea, například znovu zařadit kdysi zrušenou rubriku Zajímavosti z depozitáře, využít více doprovodných materiálů z vernisáží výstav s regionální tématikou. Pravidelnou by se mohla stát i rubrika přibližující dosud méně známé osobnosti spojené s městem (například Eugen Wiškovský, Karl W. Freund, A. B. Svojsík) nebo foto seriál srovnávající místa ve městě kdysi a dnes. Domnívám se, že by nebylo špatné zařadit seriál, například některou z rodinných či soukromých kronik.

Může vám nějak pomoc široká veřejnost? 

Protože se jedná o delší časový úsek mezi jednotlivými čísly, pokusil bych se využít ve větší míře spolupráci s občany nebo rodáky k chystaným tématům. Proto již začal fungovat facebookový profil Vlastivědné čtení, který bude sloužit k rychlejší komunikaci a speciální e -mailová adresa vlastivedne.cteni@post.cz. Také bych rád z této spolupráce vytvořil seriál – Rodinná památka spjatá s historií města. Mělo by se jednat o fotografii s příběhem. Z námětů, které se určitě objeví v některém z čísel, budou historie některých regionálních spolků, poválečné vypořádání s kolaboranty, osidlování Sudet, ale i historické skutečnosti z let 60. až 80. minulého století. Předpokládám, že další nápady vzniknout ve spolupráci s autory článků. 

Děkujeme za rozhovor.

Kateřina Sekyrková

 

Související články
Vyšlo nové Vlastivědné čtení 4/5
Křest knížky o Lázních pod Zvičinou
Nové číslo vlastivědného čtení je celé o TIBĚ
Redaktor Vlastivědného čtení
Co najdete v druhém čísle Vlastivědného čtení o Královédvorsku?

 
Vaše komentáře
ZDRAVÍM!!!, 3.11.2016 20:36, Reagovat
Ahoj, Bédo, přeju Ti stále vše dobré,

ale tak dobré texty - jako bylo ku-příkladu :Mluvil jsem včera s panem K., moc si to tady pochvaloval...
a nebo -
Prší, zdvořilé kapky padaj na deštníky milenců... to už dnes nepatří do Regionu, ni do republiky
-dan-
 
 
Přečteno 989x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
11.07.2019 - Knihovna Slavoj bude již od pátku 12. července 2019 opět otevřená pro čtenáře dle běžné otevírací doby. Služby on-line jsou již také v provozu.
10.07.2019 - Aktuálně (středa 10. července) je omezen provoz v knihovně Slavoj ve Dvoře Králové, kde nefunguje elektřina. Možné je pouze osobní navrácení knih. V případě potřeby prodloužení knih volejte na mobilní čísla: 721 390 348, 606 531 153. O změně vás budeme informovat.
02.07.2019 - Od 27. června do 1. července jsme bohužel měli problém s poštovním serverem účtu info@kralovedvorsko.cz. Pokud jste nám v tuto dobu poslali email, prosím, zašlete jej ještě jednou nebo nám zavolejte.

Volná pracovní místa
Školní psycholog (Dvůr Králové n. L.)

Vedoucí oddělení ŠKS (Dvůr Králové n. L.)


Sociální pracovník/ice (Diakonie ČCE DKnL)

Ošetřovatel (Domov sv. Josefa, Žireč)

Brigáda na léto (Domov sv. Josefa)


Kalendář akcí