Vyhledej
Počasí Dvůr Králové nad Labem - Slunečno.cz
Královédvorsko > Služby občanům > Úřady

Královéhradecký kraj nabízí na svém webu open data včetně rozklikávacího rozpočtu

Kraj zpřístupňuje svá data veřejnosti

Redakce / 13.07.2018, KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ
Královéhradecký kraj se nově řadí mezi instituce, které umožňují přístup k otevřeným datům na svém webu. Nyní je zpřístupněno 12 datových sad, která čerpají data napříč celým krajským úřadem. Úplnou novinkou na webu je i rozklikávací rozpočet, který je aktualizován jednou měsíčně.
 

Občané kraje tak mají nově díky rozklikávacímu rozpočtu přístup k vývoji hospodaření kraje nejen ve formě tabulky v kolonce povinně zveřejňovaných údajů na webu, ale také pomocí srozumitelných grafů i fulltextového vyhledávání. V České republice existují města, jejichž web nabízí denně aktualizovaný rozklikávací rozpočet. Tato forma přístupu k informacím o hospodaření dané instituce nepatří mezi povinné, ale pro širokou veřejnost rozhodně přehledné a dále snadno zpracovatelné a šiřitelné. Záleží pouze na rozhodnutí dané instituce, zda tuto formu zveřejnění dat pořídí. Královéhradecký kraj je pátým krajem v ČR, který open data na svém webu nabízí. 

Open data (otevřená data) nejsou jen obyčejná čísla, ale mají svá jasná specifika: musí být úplná, snadno dostupná, strojově čitelná, používající standardy s volně dostupnou specifikací, zpřístupněná za jasně definovaných podmínek užití dat s minimem omezení a dostupná uživatelům při vynaložení minima možných nákladů. Lidé na webu Královéhradeckého kraje najdou například seznam památných stromů, přehled středoškolských oborů, seznamy lékařských pohotovostí a již zmíněné přehledně zpracované informace o rozpočtu. 

Dle Rudolfa Cogana, radního kraje, se nejvíce datových sad využilo z krajského turistického portálu, ale i z dalších dostupných výstupů, které se běžně najdou na webových stránkách. Právě Rudolf Cogan předložil radě kraje návrh na zveřejnění dat ke schválení a který je předsedou Komise Rady Královéhradeckého kraje pro otevřenost. Jejími členy jsou jak zastupitelé kraje, tak i externisté z řad veřejnosti i pracovníci krajského úřadu. Jedním z prvních počinů kraje z hlediska transparentnosti je otevřený účet, který kraj zřídil na začátku loňského roku a který zobrazuje všechny jeho příchozí i odchozí platby. 

Prolink na datový sklad najdete na www.kr-kralovehradecky.cz/datovy-sklad.html.

Kateřina Sekyrková
Zdroj: KHK

 

Související články
Ode dneška probíhá testování elektronického systému pro žadatele kotlíkových dotací
O řidičský průkaz bude možné požádat od 1. 7. 2018 na jakémkoliv úřadě a bez fotografie
Řidičské průkazy nově vyřídíte na kterémkoliv úřadu obce s rozšířenou působností
Nový cestovní pas může být od 1. července 2018 vydán do 24 hodin
Zastupitelstvo zasedne ve Dvoře Králové naposledy před volbami ve čtvrtek 6. září
Související odkazy
Datový sklad KHK
 

 
Vaše komentáře
U nás jen kecysmutný občan, 17.07.2018 08:06, Reagovat
A naše vedení radnice stále jen mlčí. O rozpočtu a jeho plnění se toho moc nedozvíme. To bylo keců, prý otevřená radnice.
 
 
Přečteno 295x
 
 
 
Zpět
24.01.2019 - Od 23. 1. 2019 do odvolání je vyhlášen na lůžkových odděleních jičínské nemocnice zákaz návštěv vzhledem k vývoji epidemiologické situace v jičínském regionu. Pro nemocnici v Novém Bydžově tento zákaz neplatí.
14.01.2019 - Na silnice I/37 v části obce Kocbeře je ledovka, kamiony stojí. Zvýšená opatrnost doporučena na celých 24 hodin.
08.01.2019 - Silnice I/37 Trutnov - Jaroměř je v části Hajnice průjezdná se zdržením. Tvoří se kolony kvůli dopravním nehodám. Zjistěte si před cestou aktuální stav, případně zvolte cestu přes Hajnici, i tam však opartně.

Kalendář akcí
4.02.2019 - 28.02.2019
Přihlášky na kurz internetu
20.02.2019 09:30 - 20.02.2019 10:30
Královédvorské Knihomrně
20.02.2019 18:00 - 20.02.2019 19:00
Listování