Vyhledej
Šikovné nákupy
Královédvorsko > Sport > ostatní sporty

Češky na MS v plachtění uctily ostatní závodnice sudy piva. Létaly i baby jagy

Redakce / 23.01.2020, KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ
Jana Vepřeková ze Dvora Králové popisuje v další díle australské dobrodružství na Mistrovství světa žen v plachtění.

FOTOGALERIE - Češky na MS v plachtění uctily ostatní závodnice sudy piva. Létaly i baby jagy

Zpestření závodů

Na závodech se vždy konají International party, kdy si každý stát připraví pohoštění podle svých národních tradic. My bodujeme třemi sudy piva. Dalším zpestřením závodů je akce zvaná  Baba Jaga, která má asi 40letou tradici: vznikla v sousedním Polsku. Všechny závodnice se zúčastní v čarodějnickém oblečení. Na tomto ceremoniálu jsou do cechu čarodějnic přijímány novicky, tedy pilotky, které jsou na MS poprvé. Každá mladá dostane přidělenou jednu Old Mother, samozřejmě jiné národnosti, tedy takové, jejíž jazyk neumí. Součástí ceremoniálu je totiž slib čarodějnic, který předříkává stará a mladá musí zopakovat před publikem. Zvlášť oblíbená je japonština, maďarština apod. My si vždy vychutnáváme novicky nějakou básní s velkým množstvím ř, š, č. Samozřejmě různé komolení nejvíc baví ty, kteří řeči rozumí. Mladá dostane nejdřív panáka (pro lepší výslovnost), pak dáreček na památku, musí s rtěnkou políbit čarodějnickou knihu a obletět na koštěti vatru. Jenom tady se nesmělo z důvodu požáru rozdělávat oheň, tak se lítalo na koštěti kolem rozstřikovače vody na trávníku.

Překvapivá neférovost místních závodnic

Je konec. Včera proběhlo vyhlášení vítězů, které mělo poněkud hořkou příchuť. Každý stát má přidělenou svoji oficiální frekvenci. Angličané odposlouchávali domácí (což je regulérní) a zjistili, že australské závodnice dostávají od trenéra informace, ke kterým běžně není přístup. Postup závodnic po trati se vysílá pomocí trackingu, který musíme mít na palubě. 
V jednu chvíli ho prý sledovalo 2,5 milionu lidí z celého světa. Aby informace o pohybu soupeřek nemohly závodnice zneužít, je záměrně o 15 minut zpožděn. Někdo systém hacknul a Australanky měly informace v reálném čase. Padly oficiální protesty několika zemí, sešla se komise FAI a rozhodla, že Australankám seberou každé 250 bodů.
Co se týče obecně dopingu a neférových taktik, tak kyslík je v jiných sportech zakázaný doping, jen u nás tolerovaný. Jinak to je strašně přísné. Dříve to byl seznam léků, které nesmíme užívat, dnes to jsou 2 strany A4 popsané látkami, které lék nesmí obsahovat. 

A jak to vlastně všechno dopadlo?

Zvítězila Sarah Arnold (USA), 2. Aude Grangeray (FR), 3. Ayala Truel (UK) a pak jsme byly my 4: Dana Nováková, 5. Hanka Trešlová, 6. Jana Vepřeková.

V příštím a posledním díle popíšu, jak se balí větroň na cestu přes půl světa. 

Jana Vepřeková

Související články
Jana Vepřeková vyhrála na mistrovství světa v Austrálii disciplínu
Bez elektroniky je při letu ve smogu pilot jako slepý, zdraví Jana Vepřeková z Austrálie
Závodní větroň popluje z Austrálie do Hamburku 2,5 měsíce
Vaše komentáře

Přečteno 707x
 
Hodnocení článku:
03.07.2021 - Od začátku roku se v Královéhradeckém kraji vyočkovalo 448 868 dávek vakcíny proti covid-19. Alespoň první dávku dostalo více jak 257 tisíc obyvatel.
17.05.2021 - Dnes se otevírají veřejnosti terasy a zahrádky restaurací a kaváren. Podmínkou návštěvy venkovních prostranství provozoven je pro klienty negativní antigenní test, potvrzené očkování nebo prodělaný Covid nejpozději před 3 měsíci.
03.05.2021 - Dnes se vrací děti do školek. Otevřena jsou po téměř 5 měsících také kadeřnictví, pedikúry, masáže a kosmetické služby.

Volná pracovní místa
Kalendář akcí