Vyhledej
Šikovné nákupy
Královédvorsko > Sport

Podívejte se na video ze závodů ve šplhu na 14metrovém laně!

Redakce / 25.06.2020, Nové Město nad Metují - Náchodsko a Broumovsko
V Novém Městě se v neděli 21. června konal už 16. ročník tradičního závodu v Athénském šplhu na laně dlouhém 14 m. Podívejte se na video, fotografie a výsledky.

FOTOGALERIE - Podívejte se na video ze závodů ve šplhu na 14ti metrovém laně!

Šplh je samostatná sportovní disciplína, ne vždy tomu tak ale bylo. "Kdysi byl součástí gymnastiky. Jako trojboje, nebo pětiboje. Bedřich Šupčík vyhrál v roce  Olympijské hry v Paříži. A pak nadšenci, kteří chtěli tuto událost připomenout založili v šplh na 8 metrů" říká hlavní rozhodčí závodu Pavol Niezgodský.

Na novodobých Olympijských hrách byla první disciplína na 14 metrů. A právě tato disciplína byla k vidění v Novém Městě nad Metují. 8 metrů se šplhá na Velkých cenách v celé republice a také na Mistrovství republiky. U šplhu v této disciplíně je navíc zakázáno používat nohy. Jedná se o šplh pouze rukama.  Odborně je to “Šplh bez přírazu nohou”. Šplhají tedy zejména siloví sportovci. Především se jedná o gymnasty, judisty nebo také horolezce. 

V současné době se v české republice šplhá zhruba 9 velkých cen. Na těchto velkých cenách se závodníci kvalifikují pro účast na soutěž mistrovství české republiky. "Musí splnit určitý limit. Ten se upravuje skoro každý rok. V současnosti je tento limit 7, 2 vteřiny na 8 metrů. Což je přesně čas Bedřicha Šupčíka z jeho zlaté Olympiády v Paříži v roce 1924".

Zajímavé je také to, proč vůbec tento závod v Novém Městě nad Metují vůbec vznikl. "Bylo to  na podnět nestora šplhu, pana Bedřicha Lováka, který zde v Novém Městě měl závodníka Martina Matěje a ten přišel s myšlenkou šplhat právě těch 14m" říká ředitel závodu Martin Mach .

Závod se ale podařilo pořadatelům ještě více zatraktivnit. “Máme tu i jiné kategorie. Začínáme dětmi na 3 metry, Potom jsou tu kategorie na 4,5 metru a končíme tou čtrnáctkou. Děti aspoň vidí, kam to mohou dotáhnout” dodává Martin Mach

Šplh je tradičním sportem zejména v Sokole. V Jiráskově župě je to ve Dvoře Králové, Náchodě, Polici nad Metují a právě i v Novém Městě nad Metují, kde se akce konala. 

“Letos je to již 16. ročník a velice mne tě, že to sem opět přivedlo závodníky z celé republiky!” říká starostka Sokola Helena Rezková a dodává “V Královéhradeckém kraji jsou nyní 3 sokolské župy. Naše Podkrkonošská Jiráskova, Orlická a župa Jičínská. Celkem máme 12000 členů v 87 jednotách.”

Pořadatelé hodnotí proběhlý závod v Nové Městě nad Metují jako vydařený. "Z 15 odvážlivců, kteří se rozhodli šplhat těch 14 metrů, jich 10 vyšplhalo až na horu. Z toho dokonce i 2 dorostenci. Také jejich časy byly úctyhodné. Na 14 metrů 14 vteřin a něco, to znamená metr za vteřinu. někteří lidé to ani neuběhnou" říká hlavní rozhodčí závodu Pavol Niezgodský.

Záštitu nad tímto závodem pořádaným Tělocvičnou jednotou Sokol Nové Město nad Metují převzalo již tradičně město Nové Město nad Metují. Z vítězství se radoval Martin Vacek T.J. Sokol Libčice nad Vltavou, který vyhrál s velice pěkným časem 14,63s. Na druhém místě skončil Patrik Valut z klubu Sokol Praha-Libeň v čase 15,06 s, na třetím místě v čase 15,96 s se umístil Adam Novotný z klubu Sokol Praha- Libeň. V kategorii dorostenky a ženy na 4,5 metrovém laně nejrychleji vyšplhala Jana Hurdálková z TJ Sokol Dvůr Králové nad Labem s časem 7,90 s. Vítěz i vítězka se oproti předchozím závodům obrovsky zlepšili a tradiční favorité velkých cen budou mít co dělat, aby své pozice uhájili.

V první části programu diváci viděli závody dívek na třímetrovém laně, kde zvítězila Kateřina Schreiberová z klubu TJ Sokol Dvůr Králové nad Labem s časem 7,98. Závody mládeže a dorostenců na laně dlouhém čtyři a půl metru vyhrál Ondřej Klíč TJ Sokol Brno 1 s časem 3,68. V závodech pro veřejnost na čtyři a půl metru dlouhém laně zvítězil Josef Vrábel z klubu ASPV Nového Města nad Metují s časem 4,78. Tento unikátní závod by se nemohl konat bez podpory dalších partnerů a sponzorů, kterým všem děkujeme. Akce se uskutečnila za finanční podpory Královéhradeckého kraje.

Kompletní výsledky závodu najdete zde 

Jan Holan

video: ZvičinaTV 

výběr foto: Helena Rezková a Jan Holan 

Netříděná galerie pro závodníky (dospěláky, které fotila paní Rezková, přidáme později)

Související články
Ze závodů v olympijském šplhu si Sokolíci dovezli 4 medaile!
Velká cena Nového Města nad Metují v athénském šplhu
Velká cena Nového Města n. M. v Athénském šplhu na laně dlouhém 14 metrů! Foto, video a výsledky.
Dvůr Králové je nově připraven na vrcholné závody v další sportovní disciplíně
Velká cena Podkrkonoší bude mít originální medaile od Bedřicha Lováka a jedinečný putovní pohár pro toho, kdo překoná jeho rekord!
Nový světový rekord padl v sobotu v Novém Městě nad Metují
Pozadí vzniku závodu Velká cena Podkrkonoší - závodu ve šplhu na tyči a na laně
Zveme vás na Velkou cenu Podkrkonoší ve šplhu na tyči i na laně - neděle 3. října 2021
Vaše komentáře

Přečteno 1061x
 
Hodnocení článku:
04.10.2021 - Železniční výluka v úseku Police nad Metují - Broumov se koná od 16. do 24. 10. 2021. Další výluka Hronov - Broumov je od 25. do 29. 10. 2021
30.09.2021 - Železniční trať mezi Hradcem Králové a Opatovicemi nad Labem by měla být zdvoukolejněná v roce 2027.
30.09.2021 - Lávka z Vorlechu do Strže je ve dnech 29. a 30. září neprůchozí kvůli výměně pochozí části. Dřevo je nahrazováno ocelovou mřížkou.

Volná pracovní místa
Uklízečka (Domov sv. Josefa) 

Tým pro nové oddělení (Vividus East DKnL)Logoped/ka (Domov sv. Josefa)


Kalendář akcí
1.03.2020 - 15.11.2021
Lovci perel - soutěž
28.09.2021 09:00 - 31.10.2021 16:00
Poezie nitě
17.10.2021 19:00 - 17.10.2021 19:00
Zbožňovaný (Komedie, drama)
19.10.2021 19:00 - 19.10.2021 21:00
Jednotka intenzivního života (dokumentární film)