Vyhledej
Královédvorsko > Sport > ZIMNÍ PŘÍLOHA > lyže a sněžnice

Sjezdovka v areálu Severka nad Dolní Brusnicí

Redakce / 19.01.2018, Aktualizováno , Dolní Brusnice
Členové TJ Jiskra Dolní Brusnice se starají o sjezdovky v Bílé Třemešné. A mají velkou radost: letos opět vidí sjezdovku ve stavu, který by si přáli vidět každý rok. Více než 20 cm sněhu zahřeje srdce nejednoho skalního lyžaře.

FOTOGALERIE - Sjezdovka Severka nad Bílou Třemešnou a Dolní Brusnicí na Královédvorsku

Otvírací doba a ceník

Severka je za příznivých sněhových a klimatických podmínek v provozu díky osvětlení ve všední den od 16 do 19 hod. a o víkendech od 9 do 19 hod. Pokud se však lyžařům nechce večer domů, prodlužuje se zavíračka i o půl hodiny. Hodinová sazba jsou nově dvě: 30 Kč na hodinu při koupi 2 a více hodin, jinak 40 Kč / hod.  V případě zájmu škol nebo větší skupiny návštěvníků lze při dobrých sněhových podmínkác však zařídit lyžovačku i ve všední den dopoledne. „Této nabídky využívaly v minulosti školy v regionu včetně dětské ozdravovny - z Hajnice, Nemojova, Bílé Třemešné i Dvora Králové,” vzpomíná na doby, kdy se na Severce jezdilo i 3 měsíce v roce, Eva Vávrová, jeden z členů místní tělovýchovy, která se podílí na provozu areálu a která na Severku chodí, stejně jako ostatní, až po práci.Parkoviště 

Připravená na lyžaře je na pátek nejen sjezdovka, ale také horní parkoviště přístupné z Bílé Třemešné. Dolní parkoviště pod nástupní stanicí, které je přístupné z Dolní Brusnice, by mělo být upravené na víkend. U nástupní stanice se také prodávají jízdenky. 

Zázemí

Na okraji sjezdovky je v její polovině umístěna „chaloupka”, kam se chodívají ohřát nejen unavení lyžaři, ale také jejich doprovod. Zde je také možné se posilnit vlastními nápoji a svačinami. 

Popis sjezdovky

V roce 1967 vznikl v lese nad Bílou Třemešnou po silném větru polom, který tvořil široký pruh na severním svahu a ve kterém již tenkrát pár nadšenců vidělo sjezdovku. Orientace na sever dala tomuto vysněnému areálu jméno: Severka. V roce 1970 byl na Severce postaven kotvičkový 100metrový vlek (dnes ta nejprudší, horní část). Vlek se však ještě několikrát směrem dolů prodlužoval až do dnešní celkové šikmé délky 387 metrů. Nadšenci se však během existence sjezdovky nevěnovali jen vleku, ale hlavně dětem - pořádali zde lyžařské výukové kurzy, závody a různé soutěže. Jedná se o typ rodinné sjezdovky, kterou dodnes dobrovolně spravuje 4-5 rodin a pár jednotlivců, členů místní TJ. 

Do roku 2003 spadal lyžařský areál pod TJ Bílá Třemešná. Ta již však neměla zájem dále o více než 30 letech vlek provozovat, a převedla jej tak na TJ Jiskra Dolní Brusnice, která se k provozu vleku zavázala a také rekonstruovala. 

V první etapě rekonstrukce byla v roce 2003 renovována veškerá elektroinstalace, nové sloupy a zavedeno osvětlení sjezdovky. Během druhé etapy byla v roce 2004 dokončena pohonná jednotka a výstupní stanice, původní kotvičky byly nahrazeny teleskopy. Celkem zde bylo zcela dobrovolně odpracováno celkem 2100 bezplatných brigádnických hodin (1. etapa – 1200 hodin, 2. etapa – 900 hodin). Svůj podíl na modernizaci areálu měli i sponzoři. 

Bída posledních sezon

Dnes členové oddílu vidí velké štěstí v tom, že v letech těsně po rekonstrukci byly zimy vydařené a splatily se tak všechny závazky. To se však nedá říct o posledních 3 letech. „Minulý rok byl vlek v provozu jen jeden víkend, kdy se navíc jezdilo spíše po krtincích než sněhu. Předminulý rok nebyl vlek v provozu ani jeden den a předminulý rok pouhých 10 dnů,” vzpomínají na bídu předchozích let. Provoz vleku neprodloužily ani sněhové sprchy, které slouží k dozasněžování vydřených míst. Vzhledem k nedostatku zdroje vody zde však není možné zavést skutečné umělé zasněžování, které by sezonu prodloužilo. 

Po těch 3 bídných letech tak není divu, že starší skútr, který se v areálu využívá k úpravě sjezdovky, včerejší zápřah nevydržel. „Jeden den maká a dva dny ho opravujeme,” popisují členové oddílu skutečný stav skútru. Naštěstí dnešní výše sněhové pokrývky úpravu rolbou umožňovala. Jak se shodli dnes přítomní členové oddílu, první plánovanou investicí je nový skútr.

Rodinný areál

Severka není komerční areál, který má za sebou silného investora. Finančně její provoz podporuje obec Bílá Třemešná a Dolní Brusnice. Lidé zde pracují nejen v zimě na dobrovolnické bázi a vydělanými penězi platí provoz vleku a v případě přebytku peníze zpět investují do areálu. Pokud byste jim však chtěli pomoc, dle jejich slov uděláte nejlépe, když budete trpělivě čekat, až se spuštění vleku podaří. Práce u vleku je vázána na předpisy o bezpečnosti práce a není možné k tomu pustit každého. Odpovědnost za provoz areálu je skutečně velká. Ovšem sponzoři jsou vítáni! 

Severka je svoji podobou a zázemím vhodná pro začátečníky a rodiny s dětmi. Horní část sjezdovky je prudká, ovšem druhá polovina pozvolná. Začínající lyžaři tak nemusí vyjíždět na vleku až na výstupní nejhořejší místo, ale mohou se po sjezdovce pustit jen v její pozvolnější části. U nástupu obsluhuje vždy jeden člověk, který v případě potřeby vlek zpomalí a pomůže s nástupem komukoliv. Tento přístup vyhovuje i místním chatařům, kteří tvrdí, že se zde zastavil čas, a v případě spuštění vleku preferují Severku před většími lyžařskými středisky. A nejsou sami. 

Však kdo z vás se večer již nekoukal, zda do tmy zářící Severka nejede?

Kateřina Sekyrková 

Související články
Víkendové akce na 6. - 8. 1. 2017
Turistice v zasněženém kraji dnes brání vysoké mrazy
Akce na víkend 13. - 15. 1. 2017 včetně lyžování pod horami
Zimní táboření na Zvičině letos v krutých mrazech nikdo nevzdal
Lyžování na Pecce - upravené běžkařské tratě a rodinná sjezdovka
Lyžování na Desítce ve skiareálu Mostek - Debrné - startuje tento víkend!
O víkendu 20.-21. ledna 2018 se rozjedou sjezdovky v Podkrkonoší - Severka i Desítka
Tipy na víkend 2. - 4. 3. 2018 na Královédvorsku
Tipy na víkend 2. - 4. 3. 2018
Tipy na víkend 2. - 4. 3. 2018
Tipy na víkend 2. - 4. 3. 2018 na Jaroměřsku
Sjezdovka Severka v Dolní Brusnici hlásí na víkend otevřeno
EDIT: Lyžařské areály mají stále zavřeno (do 14. 2. 2021)
Sjezdovka Severka u Bílé Třemešné jezdí celý víkend
Související odkazy
Skiareál Severka
 
Vaše komentáře

Přečteno 23615x
 
02.11.2023 - Cestující Českých drah si nově mohou zakoupit elektronickou jízdenku na zpožděné vlaky až do skutečného času jejich odjezdu.
30.10.2023 - V úterý 7. listopadu se slavnostně zahájí výstavba dalšího úseku D35 - z Hořic do Sadové.
25.10.2023 - V sobotu 28. října 2023 budou zavřeny obchody s prodejní plochou větší než 200 m².

Volná pracovní místaPečovatel/ka (Pečovatelská služba)


Kalendář akcí
4.10.2023 08:00 - 31.05.2024 17:00
Technická hodinka (nejen) pro seniory
4.10.2023 08:00 - 31.05.2024 17:00
Plaveš ve škole?
13.10.2023 - 3.12.2023
Sokolové pod Zvičinou