Vyhledej
Královédvorsko > Sport > ZIMNÍ PŘÍLOHA > výlety a trasy

Na běžkách Stolovými horami

/ 11.01.2006
Již druhým rokem jsou v polském národním parku Stolové Hory (Park Narodowy Gór Stołowych) vyznačeny běžecké tratě. Jelikož park leží na polsko-české hranici, jsou tratě snadno dostupné i z Čech.
 

Poloha

Park leží v Kladském pomezí mezi městy Kudowa Zdrój, Radków a Wambierzyce. Z čechských měst je nejblíže Náchod a Broumov v Královéhradeckém kraji. Park je pokračováním našich Broumovských stěn a Teplicko-adršpašských skal.

Stolové hory

Dominantou parku jsou Velká a Malá Hejšovina (Szczceliniec Wielki i Maly) a Bor (Błędne Skały). Hejšovina se svojí nadmořskou výškou 919 m n.m. je nejvyšší středoevropskou stolovou horou. Zmiňuje se o ní i Karel Čapek, který na Hejšovinu umístil děj Velké doktorské pohádky z Devatera pohádek. Dalšími pozoruhodnostmi parku jsou skalními útvary Skalní hřiby v lesích mezi Karlowem a Wambierzycemi.

Běžkařské trasy

Na Hejšovinu se v zimě nedostanete, ale v jejím okolí jsou vyznačeny tři běžecké trasy:
- zelená (asi 3 km v jednom směru)
- červená (okruh asi 7,5 km)
- modrá (okruh asi 9km)
Okruhy jsou v terénu vyznačeny značkami příslušné barvy a jsou projížděny skůtrem. Ne však zas tak často, místy bývá stopa zavátá. Okruhy se nedají přirovnat třeba k těm na Mísečkách, ale jsou plnohodnotnou alternativou zimního výletu ke Krkonoším a Orlickým horám.

Doprava

Nejlépe se z Čech na okruhy dostanete z Machova, respektive Machovské Lhoty (Královéhradecký kraj, bývalý okres Náchod, u Police nad Metují). Machovskou Lhotou projdete po silnici až na její konec, kde je přechod. Hned za ním opustíte silnici a zahnete doleva do kopce po polské zelené turistické značce. Na stoupání je nutné sundat lyže. Asi po kilometru se dostanete na louku u obce Pasterka, kde už je zeleně značená běžecká stopa, která vás dovede do Karlowa, kde začíná další trasa - červená. Zpět z Karlowa do Machova je nejlepší jet po silnici přes osadu Ostra Góra, až do Čech silnice stále klesá a v zimě se neštěrkuje. Na modrý okruh se dostanete z osady Batorówek, nebo v místě křižování modrého a červeného okruhu. Do Machova jezdí pravidelně autobus. Další možností je dojet autem přes silniční přechod v Náchodě a Kudowu Zdrój do Karlowa a začít trasu až zde.

Ubytování

Machovsko díky krásám místní přírody patří k turistickým cílům, takže je zde několik pensionů. Jedním z nich, s dobrou a lacinou restaurací, je i pension U Lidmanů.

 

Související odkazy
mapa a popis tras
slovník

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 2006x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
26.11.2019 - Dnes je kvůli nenadálé události uzavřen Městský úřad ve Dvoře Králové n. Labem.
12.11.2019 - Ve čtvrtek 21. listopadu 2019 bude z technických důvodů uzavřeno pracoviště registru řidičů a řidičských průkazů na MěÚ Dvůr Králové nad Labem.
12.11.2019 - V dnech 13. a 14. 11. bude od 6:00 v Trutnově provoz na Úpském nábřeží veden JEDNOSMĚRNĚ, a to ve směru od Polské ul. ke kruhovému objezdu u autobusového nádraží. Vozidla jedoucí z opačného směru musí využít objízdné trasy přes ul. Československé armády.
24.10.2019 - Od pátku 25. října 20:00 hod. do úterý 29. října 6:00 hod. bude mimořádně mimo provoz informační systém CZECH POINT. Nebude tak možné využít těchto služeb ani na jiných místech než jsou úřady (např. informační centra apod.)

Volná pracovní místa
Právník/právnička (Město Dvůr Králové n. L)

Pečovatel/ka (PS Dvora Králové n. L.)

Sociální pracovník (Domov důchodců)

Operátor/ka ve výrobě (Hartmann Rico)

Fyzioterapeut (Domov sv. Josefa)

Tajemník úřadu (Dvůr Králové n. L.)

Ošetřovatel/sanitář (Domov sv. Josefa)

Všeobecná/praktická sestra (Domov sv. Josefa, Žireč)

Sociální pracovník/ice (Diakonie ČCE DKnL)


Kalendář akcí
13.10.2019 13:00 - 8.12.2019 16:00
ARGENTINSKÉ TANGO - intenzivní kurz
1.12.2019 - 31.01.2020
Výstava: Retrohrátky
6.12.2019 18:00 - 8.12.2019 15:00
Zvěřinové hody