Vyhledej
Královédvorsko > Turistika

Jak jednoduše upravit fotky v mobilním telefonu

Redakce / 11.05.2020
Založili jsme Facebookovou skupinu Krásy Podkrkonoší a trošičku trpíme pohledem na některé fotografie, které tam členové skupiny nahrávají. A při tom by u většiny stačilo jenom maličko, aby byly podstatně krásnější.
 

FOTOGALERIE - Jak jednoduše upravit fotky v mobilním telefonu

Moc si přejeme, aby ve skupině byly zejména tipy na krásná místa Podkrkonoší a vážně nám nevadí, když fotky nebudou vyladěné jako od mistrů Rennera, Frýzla, Lhotáka, či Šálka. Na alespoň elementární nároky na estetiku však rezignovat nechceme :-)

Připravili jsme proto stručný návod, jak naprosto jednoduše vymáčknout ze svého obyčejného telefonu fotku, která nejenže ukáže krásné místo, ale bude radost pohledět i na fotku samotnou. Je to jednoduché a opravdu každý to s mobilem zvládne. Pevně doufáme, že nám své fotky po dnešku pošlou i lidé, kteří do skupiny, jak sami říkají, chodí zatím jen na čumendu. A o kterých víme, že hodně cestují, navštěvují rozličná místa našeho kraje a že také fotí a ukazují své úlovky zatím jen rodině, či přátelům.

Vždyť i my jsme rezignovali na nošení těžkého foťáku s objektivy: všechny fotky, které do této skupiny nahráváme, jsou z mobilu, který máme neustále u sebe. 

Prvním pravidlem je, udělat z jednoho místa fotek více a poté vybrat tu správnou. No a poté si s nimi chvilku hrajeme víceméně podle návodu níže. Někdy na mobilu, jindy na počítači. Pro základní úpravu ale opravdu stačí jakýkoliv mobil. Vyzkoušejte to a uvidíte.

Elementární požadavky na fotky

A) fotka je rovně - už při focení se dívejte, zda to, co je v úrovni vašich očí, je vodorovně a tedy rovnoběžně s horní a dolní stranou displeje, či hledáčku. A zda se tedy obraz nekácí ke straně. 
B) fotka není příliš tmavá, nebo naopak příliš světlá.
Automat někdy zvolí čas expozice podle celku i když je na obrázku důležitý jen jeden objekt, který je zrovna ve stínu. Zkuste místo vyfotit vícekrát. U některých mobilů jde kliknout na místo na displeji a expozice se upraví podle daného místa. 

Když se při focení jeden, nebo oba body nepovede dodržet, což se stává opravdu často a každému, tak to stále nevadí. Zkuste těchto pár kroků:

Jak upravit fotky v mobilu

(Čísla odpovídají ukázce ve fotogalerii. Text najdete i vedle obrázku)
1) otevřete si galerii ve svém telefonu a vyberte fotku, kterou byste rádi publikovali
2) dole pod obrázkem klikněte na ikonku "upravit fotku"
3) klikněte na ikonku "oříznout a otočit fotku"
4) srovnejte horizont do vodorovné polohy posunem šipky vlevo/vpravo a potom klikněte na ikonku "formát ořezu"
5) zde si vyberete, jaký poměr stran si přejete - na ukázce je vybrán čtverec. Tahem v libovolném rohu ještě zmenšíte ořez na požadovanou velikost a dáte "uložit".
6) měla by se objevit základní stránka úprav. Nyní klikněte na "automatický", což za vás samo upraví fotku tak, že se vám rozlije úsměv na rtech a řeknete si .... jé, to je ono :-)
(další desítky různých filtrů s klidem ignorujte - fotkám fakt nepomohou)
7) pokud to však stále není ono, tak ještě klikněte na "podrobné úpravy"
8) a pohrajte si úrovní světel, barev a zdůraznění. Ale prosím - tady už opravdu opatrně

Možná to ve vašem mobilu vypadá trošku jinak, ale princip je stále stejný. Navíc existují desítky aplikací, které umí to samé a každá trošku jinak. Pokud už máte s úpravami zkušenosti, napište nám do komentářů, jaké aplikace používáte a jaké jste zavrhli.

A nahrávejte do fcb skupiny Krásy Podkrkonoší :-)

Jan Holan

 

 

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 38x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
15.09.2020 - Od 17. září do 17. listopadu 2020 bude úplně uzavřena silnice Rožnov – Semonice.
31.08.2020 - Tyršovo koupaliště ve Dvoře Králové bude otevřeno až do neděle 6. září 2020. Koupaliště v Trutnově bude příležitostně dle počasí otevřeno o víkendech. Koupaliště v Jaroměři již na konci srpna končí.

Volná pracovní místa
Technik PC / periférií (ZŠ Schulz. sady)

Učitel/ka informatiky (ZŠ Schulz. sady)


Kuchař/ka (Domov sv. Josefa Žireč)Pečovatel/ka (PS Dvůr Králové n. L.)


Kalendář akcí
5.01.2019 09:00 - 31.12.2020 17:00
Expozice textilního tisku (stálá výstava)
1.07.2020 - 30.09.2020
Božena Němcová (výstava)
1.09.2020 - 30.11.2020
Kamarádka knihovna
12.09.2020 09:00 - 10.10.2020 17:00
Skautská výstava
19.09.2020 09:00 - 22.11.2020 17:00
Příběh jednoho města (výstava)