Vyhledej
Královédvorsko > Turistika

Jak jednoduše upravit fotky v mobilním telefonu

Redakce / 11.05.2020
Založili jsme Facebookovou skupinu Krásy Podkrkonoší a trošičku trpíme pohledem na některé fotografie, které tam členové skupiny nahrávají. A při tom by u většiny stačilo jenom maličko, aby byly podstatně krásnější.
 

FOTOGALERIE - Jak jednoduše upravit fotky v mobilním telefonu

Moc si přejeme, aby ve skupině byly zejména tipy na krásná místa Podkrkonoší a vážně nám nevadí, když fotky nebudou vyladěné jako od mistrů Rennera, Frýzla, Lhotáka, či Šálka. Na alespoň elementární nároky na estetiku však rezignovat nechceme :-)

Připravili jsme proto stručný návod, jak naprosto jednoduše vymáčknout ze svého obyčejného telefonu fotku, která nejenže ukáže krásné místo, ale bude radost pohledět i na fotku samotnou. Je to jednoduché a opravdu každý to s mobilem zvládne. Pevně doufáme, že nám své fotky po dnešku pošlou i lidé, kteří do skupiny, jak sami říkají, chodí zatím jen na čumendu. A o kterých víme, že hodně cestují, navštěvují rozličná místa našeho kraje a že také fotí a ukazují své úlovky zatím jen rodině, či přátelům.

Vždyť i my jsme rezignovali na nošení těžkého foťáku s objektivy: všechny fotky, které do této skupiny nahráváme, jsou z mobilu, který máme neustále u sebe. 

Prvním pravidlem je, udělat z jednoho místa fotek více a poté vybrat tu správnou. No a poté si s nimi chvilku hrajeme víceméně podle návodu níže. Někdy na mobilu, jindy na počítači. Pro základní úpravu ale opravdu stačí jakýkoliv mobil. Vyzkoušejte to a uvidíte.

Elementární požadavky na fotky

A) fotka je rovně - už při focení se dívejte, zda to, co je v úrovni vašich očí, je vodorovně a tedy rovnoběžně s horní a dolní stranou displeje, či hledáčku. A zda se tedy obraz nekácí ke straně. 
B) fotka není příliš tmavá, nebo naopak příliš světlá.
Automat někdy zvolí čas expozice podle celku i když je na obrázku důležitý jen jeden objekt, který je zrovna ve stínu. Zkuste místo vyfotit vícekrát. U některých mobilů jde kliknout na místo na displeji a expozice se upraví podle daného místa. 

Když se při focení jeden, nebo oba body nepovede dodržet, což se stává opravdu často a každému, tak to stále nevadí. Zkuste těchto pár kroků:

Jak upravit fotky v mobilu

(Čísla odpovídají ukázce ve fotogalerii. Text najdete i vedle obrázku)
1) otevřete si galerii ve svém telefonu a vyberte fotku, kterou byste rádi publikovali
2) dole pod obrázkem klikněte na ikonku "upravit fotku"
3) klikněte na ikonku "oříznout a otočit fotku"
4) srovnejte horizont do vodorovné polohy posunem šipky vlevo/vpravo a potom klikněte na ikonku "formát ořezu"
5) zde si vyberete, jaký poměr stran si přejete - na ukázce je vybrán čtverec. Tahem v libovolném rohu ještě zmenšíte ořez na požadovanou velikost a dáte "uložit".
6) měla by se objevit základní stránka úprav. Nyní klikněte na "automatický", což za vás samo upraví fotku tak, že se vám rozlije úsměv na rtech a řeknete si .... jé, to je ono :-)
(další desítky různých filtrů s klidem ignorujte - fotkám fakt nepomohou)
7) pokud to však stále není ono, tak ještě klikněte na "podrobné úpravy"
8) a pohrajte si úrovní světel, barev a zdůraznění. Ale prosím - tady už opravdu opatrně

Možná to ve vašem mobilu vypadá trošku jinak, ale princip je stále stejný. Navíc existují desítky aplikací, které umí to samé a každá trošku jinak. Pokud už máte s úpravami zkušenosti, napište nám do komentářů, jaké aplikace používáte a jaké jste zavrhli.

A nahrávejte do fcb skupiny Krásy Podkrkonoší :-)

Jan Holan

 

 

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 23x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
25.05.2020 - Město Hradce Králové rozdělí mezi místní podnikatele zasažené koronavirovou krizí deset milionů korun. Schválením programu Antivirus - program peněžité pomoci o tom dnes rozhodli zastupitelé města. Město tím chce zmírnit dopady zejména na drobné podnikatele a živnostníky, kteří museli v době nouzového stavu uzavřít provozovny. Příspěvek bude činit až 25 000 korun pro jednoho žadatele.
04.05.2020 - Dnes se opět sejde Zastupitelstvo Královéhradeckého kraje, které bude mimo jiné hlasovat o dotacích pro regionální rozvoj, životní prostředí a zemědělství, které na svém minulém zasedání neschválilo.
29.04.2020 - Od 1. května se otevírají informační centra národních parků a jeskyní v ČR.
29.04.2020 - V sezoně 2019/2020 vynaložil Královéhradecký kraj na údržbu svých silnic necelých 116 milionů korun, což je nejméně za posledních sedm let. Oproti plánu kraj ušetřil 45 milionů korun.

Volná pracovní místa
Právník/právnička (MěÚ Dvůr Kr. n. L.)

Vedoucí ODP (Město Dvůr Králové n. L.)

Vedoucí OŽP (MěDvůr Králové n. L.) 

Učitel na II. stupni ZŠ (ZŠ a MŠ Bílá Třemešná)


Kalendář akcí
5.01.2019 09:00 - 31.12.2020 17:00
Expozice textilního tisku (stálá výstava)
21.02.2020 09:00 - 31.05.2020 16:00
Dvůr Králové ve fotografiích (výstava)
27.05.2020 - 5.06.2020
Zápis do ZUŠ
27.05.2020 19:00 - 27.05.2020 21:00
Emma (komedie, drama, od 12 let)