Vyhledej
Počasí Dvůr Králové nad Labem - Slunečno.cz
Královédvorsko > Turistika

Jedu Labe - nová služba pro vodáky v našem regionu

Redakce / 8.07.2018, Královédvorsko
Labe je v dnešní době řeka s čistou vodou, u které je v širokém údolí kolem Dvora Králové s podivem, že ji doposud nevyužívali přiliš vodáci. Labe nikdy nebylo vyhlášenou vodáckou řekou zejména pro značné znečištění vody. To už ale mnoho let není pravda - lodě se na řece přeci jen objevují čím dál častěji, a to nejenom při tradiční Neckyádě.
 

FOTOGALERIE - JeduLabe

Od letošního roku dokonce začala nabízet své služby ve Dvoře Králové půjčovna lodí s názvem JEDU LABE. Ulehčí život nejen pravověrným vodákům, ale hlavně lidem, kteří si vodáckou abecedu chtějí vyzkoušet třeba úplně poprvé a bez jakýchkoliv předchozích zkušeností. O tom, jak služba funguje, nám prozradil provozovatel Ing. Dušan Sedláček.

Základní informace

Telefon pro objednávky:
605 237 717

Ing. Dušan Sedláček

ul. Luční (před čistírnou odpadních vod)
Dvůr Králové nad Labem
e-mail: info@jedulabe.cz
web: www.jedulabe.cz

ceny zapůjčení lodí

Kánoe Samba - 2–3 osoby

dopolední (9 - 13 h.) - 400 Kč
odpolední plavba (14 - 18 h.) - 400 Kč
celodenní plavba - 600 Kč

Raft Colorado, Ontario - 6 osob

dopolední (9 - 13 h.) - 900 Kč
odpolední plavba (14 - 18 h.) - 900 Kč
celodenní plavba - 1200 Kč

Na jakém úseku Labe poskytujete vaše služby?

Základnu máme ve Dvoře Králové na konci ulice Luční, před čistírnou odpadních vod (říká se zde U jatek) a jedná se o nástupní místo. Zde lidem půjčíme lodě a oni mohou nasednout a plout dále po Labi přes Žireč, Šporkův mlýn ve Stanovicích až do Kuksu.

Nezvažovali jste i cestu od přehrady Les Království do Dvora Králové?

Ano, uvažujeme i o této trase. Problém je však se s jízdností řeky přes samotný Dvůr Králové a naprosté neochotě Povodí Labe a ČEZu s tím cokoliv udělat. Minimálně od přehrady po Pušův splav (loděnice ve Dvoře Králové) však v budoucnu budeme lodě rovněž půjčovat.

Jak se staráte o sjízdnost řeky?

Po velkých vichřicích byla řeka na některých místech nesjízdná a bylo tam hodně napadaných stromů. Povodí Labe provedlo velké čištění řeky, kdy se odstranili všechny napadné stromy, keře a větve. Řeka je tak nyní opravdu bezpečná. I tak ale po každém silnějším větru řeku projedeme a kontrolujeme, zda se neobjevila nějaká nová nebezpečná místa.

Tento úsek Labe je vhodný i pro úplné začátečníky nebo jen pro zkušené?

Řeka v úseku, o který se staráme, není nijak náročná a sveze se opravdu každý. Výjimkou je, když voda hodně poklesne, na to však turisty vždy upozorníme. Nižší stav vody je zase naopak zajímavý pro vodáky zkušené, protože se voda stane v některých pasážích divočejší, prudší. Stále se však jedná o vodu spíše jednoduchou. Mohou se tedy svézt i rodiny s dětmi.

Kdyby voda klesla na nesjízdné miminum, tak turisty odmítneme. Nechceme, aby se z příjemného zážitku stalo nepříjemné přetahování lodí přes kameny.

Na trase jsou dvě místa, kde je potřeba lodě přenášet. Zvládnou to všichni?

Určitě ano. První místo je u bývalého mlýna v Žirči, kde se lodě přenáší po levém břehu přes silnici. Kdo se na to necítí, tomu půjčíme transportní kolečka pod loď, nebo mu loď po domluvě přeneseme. Druhé místo je ve Stanovicích u Šporkova mlýna, kde se loď snadno přetáhne přes korunu jezu. Děti mezitím mohou přejít po lávce po straně.

Když jsem začátečník a opravdu si netroufám jet s rodinou sám, mohu si od vás zajistit průvodce?

Zatím tuto službu v ceníku nemáme, ale podle zájmu veřejnosti se to v ceníku určitě brzo objeví.

Jaké lodě si u vás lze půjčit?

Pro rodiny a skupinky máme 3 rafty Gumotex, legendární raft Colorado 450 a rychlejší Ontario 450S. Oba typy jsou určené pro 6 osob a na tomto úseku je ocení zejména velké rodiny s dětmi. Je velmi snadné je ovládat. Raft je jistota - v našich podmínkách to snad ani nejde převrhnout. Dále máme celkem 10 osvědčených moderních kánoí Samba od české společnosti Železný. Loď je pro 2 lidi, ale dá se doplnit o sedátko, takže se s rodiči sveze i jedno až 2 děti. Jízda na lodi je svižnější a cesta „odsýpá”.

Jaké další vybavení turistům nabízíte?

Samozřejmostí jsou pádla a každému doporučujeme i vestu, které máme také k dispozici. Na osobní věci a náhradní oblečení půjčujeme vodotěsný vodácký barel. Přeci jenom je to řeka a stát se může všelicos. Všichni by měli mít na nohou nejlépe boty do vody, nebo alespoň boty, u kterých nebude vadit, když se namočí. Ale zároveň budou i ve vodě na nohou dobře držet.

Jak dlouho dopředu je potřeba si lodě rezervovat?

Samozřejmě bychom byli rádi, aby si lidé lodě rezervovali dopředu, ale respektujeme, že se lidé rozhodují až podle počasí a jsme schopni reagovat i na rezervace den předem, nebo dokonce i v den zájmu. Může se však stát, že už lodě budou rozpůjčované.

Jak je to s dopravou, kam mají zájemci zaparkovat auto?
Jsou možné dvě varianty - nechat auto na parkovišti v Kuksu nebo u nás na základně. V prvním případě my pro turisty dojedeme do Kuksu, ve Dvoře se nalodí a v Kuksu pak lodě nechají na vyhrazeném místě.
Doporučujeme však, aby turisté dojeli k nám do Dvora Králové, kde mohou nechat auto zdarma na našem hlídaném parkovišti. Z Kuksu je dovezeme zpět spolu s loděmi.

V druhém případě nebudou mít čas si Kuks prohlédnout?

Pro nás není problém přijet do Kuksu později. Turisté dojedou lodí, udělají si prohlídku Kuksu a až budou vědět, že budou v Kuksu končit, dají nám vědět a my vyrazíme. Lodě budou zatím na určeném místě pod dohledem tamního informačního centra.

Jaké mám možnosti, pokud nepřijedu autem?

Naše nástupiště ve Dvoře Králové je jen cca 300 m od autobusového nádraží ve Dvoře Králové a asi 1,5 km od vlakového nádraží, odkud jede většinou autobus na zastávku, která je 150 m od nás. Větší skupinku můžeme na vlakovém nádraží vyzvednout naším mikrobusem. Pokud přijede vlakem i s kolama, tak z nádraží snadno dojede k nám. My kola dovezeme autem do Kuksu, kde je „vyměníme” za lodě :-)

Kde doporučujete vodákům na trase zastavit?

Přímo na řece máme velké cedule, které lidi upozorní na zajímavá místa. A rozhodně neminou ani místa, kde se v daném místě dá zastavit a z lodi vystoupit. Jedná se o Žireč a Šporkův mlýn.

Lodě půjčujete buď na 4 hodiny, nebo celý den. Jsou ty 4 hodiny optimální na cestu?

Cesta v úplném poklidu zabere cca 3 hodiny, sportovní jízda i pouhé 2 hodiny. Na cestě tak zvládnete prohlídku Areálu Žireč, i pivo či zmrzlinu ve Šporkově mlýně.

Děkujeme za rozhovor a přejeme úspěšnou první sezónu.

 

Související články
Aktuality pro TAMBOR Neckyádu 2016 - a navíc parádní fotogalerie z let 1989 a 1990!
Tambor Neckyáda 2017 je za námi! Podívejte se na fotky a video
Jarní plavba labskými peřejemi - od Kunčic až do Dvora Králové po Labi
Chutné kolečko na kole - aneb Královédvorsko chutná i na talíři
Podívejte se, jaká nádhera je sjíždět Labe na lodi či raftu. Máme pro vás exkluzivní video!
Bylinková zahrada v Kuksu zažila večerní divadlo i zahradní slavnost. Theatrum Kuks byl zahájen

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 3235x
 
 
 
Zpět
24.01.2019 - Od 23. 1. 2019 do odvolání je vyhlášen na lůžkových odděleních jičínské nemocnice zákaz návštěv vzhledem k vývoji epidemiologické situace v jičínském regionu. Pro nemocnici v Novém Bydžově tento zákaz neplatí.
14.01.2019 - Na silnice I/37 v části obce Kocbeře je ledovka, kamiony stojí. Zvýšená opatrnost doporučena na celých 24 hodin.
08.01.2019 - Silnice I/37 Trutnov - Jaroměř je v části Hajnice průjezdná se zdržením. Tvoří se kolony kvůli dopravním nehodám. Zjistěte si před cestou aktuální stav, případně zvolte cestu přes Hajnici, i tam však opartně.

Kalendář akcí
4.02.2019 - 28.02.2019
Přihlášky na kurz internetu
20.02.2019 09:30 - 20.02.2019 10:30
Královédvorské Knihomrně
20.02.2019 18:00 - 20.02.2019 19:00
Listování