Vyhledej
Královédvorsko > Turistika > koupaliště

Koupaliště a kemp Dachovy u Hořic je odpočinkovým místem uprostřed lesů. Koupat se zde můžete již od 1. června

Redakce / 25.06.2018, Aktualizováno , Hořice - Hořicko a Miletín
Sluneční lázně a koupaliště Dachovy jsou vyhlášené svojí prvorepublikovou atmosférou. V dnešní době je to jednoznačný protiklad nově vznikajícím aquaparkům, kde jde primární zábava. V areálu nedaleko Hořic v Podkrkonoší je cíl také zřejmý: odpočinout si. Celému areálu vévodí známý dřevěný žluto-bílý pavilon s 80 kabinami, které se nyní rekonstruují. Právě tato budova činí z tohoto koupaliště také cíl nejednoho filmového štábu.

FOTOGALERIE - Koupaliště Dachovy - sluneční lázně

Historie areálu

Areál koupaliště a slunečních lázní Dachovy byl vybudován v letech 1923-1925 podle projektu profesora hořické sochařsko-kamenické školy a cestovatele Ing. arch. Karla Bachury (1878 — 1961) na místě původního tzv. spodního dachovského rybníku. Vodní nádrž ve tvaru čtverce o straně 100 metrů byla rozdělena na 3 sekce: pro děti, začátečníky a pro vyspělé plavce s maximální hloubkou 3 metry. Bazén je napájen lesními prameny díky nimž si zachovává stále čistou vodu. Při severní straně nádrže byl již zmiňovaný vybudován dřevěný pavilon s kabinami, honosící se dodnes ojedinělou architekturou ve stylu tzv. národního dekorativismu. Před kabinami byla vysázena dvojitá stromová alej a před ní zřízená písečná pláž, které tu slouží svým návštěvníkům dodnes. Mapa - koupaliště Dachovy

Současnost

V odpoledních hodinách červnové soboty je písečná pláž v pozadí s dřevěnou budovou zalitá sluncem. Sluneční lázně - tak se původně areál jmenoval. Voda o teplotě 20°C je na polovinu června odpovídající a děti neváhají ani chvilku - pozvolný vstup do vody je šancí jak pro neplavce, tak pro plavce. Větší děti plavou k dřevěnému ostrovu uprostřed bazénu - je to pro ně výzva - na ostrov! Nechybí tu ani dvoumetrový skokanský můstek. Poté se děti zahrabávají na písečné pláži a vydrží jim to minimálně hodinu. Hrabání se v písku a stavění hradů vymění později za skákání na trampolíně zapuštěné do země. Nepotřebují jiné atrakce, jsou spokojené. 

Správce areálu mi přibližuje investice v posledních letech a nastiňuje plány do budoucna. 

Od roku 2013 je hlavní budova spolu se strážním domkem kulturní památkou. O dotace na opravu této památkově chráněné budovy město Hořice žádalo opakovaně, bohužel neúspěšně. V následujících letech ho tak čeká postupná oprava 90 let staré dřevěné budovy na vlastní náklady.

Prozatimní investice jsou vidět dost výrazně - nová dlažba lemuje bazén a nově vydlážděná cesta vede k chatkám kempu. Další letošní novinky jsou zatím stále odděleny od ostatních prostor areálu páskou. Jedná se o stavby z vrbového proutí - stromy, altánek a prolézečka pro děti. Jedná se o vkusné doplňky prvorepublikového koupaliště. Přibyly také atrakce pro děti - klouzačka s tunelem a trampolina s nosností 100 kg zapuštěná do země. Brouzdaliště pro malé děti zatím není napuštěno. Jelikož se kvůli hygienickým předpisům v něm voda musí vyměňovat každých 24 hodin, čeká se na teplejší dny. 

Otevírací doba a ceník

červen - srpen: 10-19 hod (květen a září bez koupání - jen jako sluneční lázně)

Vstupné: 40 Kč/dospělý, 20 Kč/dítě

Permanentky: 500 Kč/dospělý, 200 Kč/dítě

Pronájem kabinky: 15 Kč/den, 100 kč záloha

V hlavní budově je 80 kabinek, z toho jedna polovina je již opravená a jsou nabízeny k jednodennímu či celosezónnímu pronájmu za 100-150 Kč dle velikosti kabinky. Dvě z kabinek slouží jako převlíkací kabiny.

Uprostřed budovy je zázemí pro plavčíky a také návštěvníky zdejšího kempu, kteří zde mají k dispozici ledničku, mrazák a varnou konvici. Je zde možné si zahrát také pingpong - stůl zabírá většinu této haly a pálky jsou k zapůjčení. 

Původ a čištění vody

Brouzdaliště je stejně jako velký bazén napouštěn ze 3 pramenů v okolí. Objem bazénu je 12000 m3 a napouští se vždy již od začátku roku, aby se během června naplnil po okraj. Letos napouštění urychlily přívalové deště. Na podzim se opět vypouští a celý čistí. Napuštěná voda je zde v létě číštěna modrou skalicí. Aktuální stav kvality vody najdete zde.

Kemp v areálu

V areálu je také hřiště na beachvolejbal, fotbal a již zmíněny kemp. Jedná se o chatky pro 3 a 4 osoby. Jejich součástí jsou postele, stůl a skříň, pronájem stojí 500 Kč/den u nové větší chatky, 250 Kč/ den u starších menších chatek. Do budoucna by měly staré „pionýrské” chaty nahradit nové. Na léto jsou již plné. Návštěvníci kempu využívají zázemí koupaliště - včetně vnitřních i vnějších sprch. Kuchyňka zde však není, ale každý si může přivést a v chatce používat svůj vařič. Před chatkami jsou ohniště. Kemp je přizpůsoben i stanům a karavanům. 

Stravování zde zajišťuje malé bistro, vedle v areálu je pivnice a přes silnici hotel s dobrou kuchyní. 

V okolních lesích jsou podél stezek kromě vyřezávaných dřevěných soch dozrávají na konci června borůvky a také houby. 

Okolní prameny

Jen 300 metrů od areálu je lesní pramen Kalíšek s lahodnou vodou. V době temna se zde konala setkání nekatolíků, později dšlnických stávkových výborů. Obroubené jezírko, do kterého vtékají hned 3 prameny z okolních svahů, je zdobeno sochami draka, žáby, vodníka a raka. 

Jak je tu krásně dokazuje příhoda, kterou jsem viděli na vlastní oči. Jeden z místních věrných návštěvníků areálu si doplaval na dřevěný ostrov uprostřed bazénu a na chvíli si zde odpočinul. Usnul tak tvrdě, že před 7. hodinou, kdy se areál zavírá, mu neplaval plavčík na pomoc, ale probudit ho. I tato příhoda ukazuje, jaká je škoda, že areál zejména v době, kdy jsou dlouhé letní dny, není otevřen až do 8. hodiny večera. Nejen pán, který usnul uprostřed vody, by si zde déle užíval poslední paprsky letních dnů. 

Autor: Kateřina Sekyrková


Související články
Možnosti koupání ve Dvoře Králové a okolí v roce 2015
Na Rozkoši plánují výstavbu přírodního koupaliště. Bez sinic i chloru.
Tyršovo koupaliště se připravuje na novou sezonu. Delfínek se opraví až na podzim
Výstraha - vysoké teploty v Královéhradeckém a Pardubickém kraji
Seznam koupališť a vodních ploch v Královéhradeckém kraji, která jsou pod dohledem hygieny
Koupání v pramenité vodě na Královédvorsku - Lázně pod Zvičinou
Koupaliště v Miletíně je otevřené jen za hezkého počasí. Čistší vodu však jinde nenajdete
Jediný vyhřívaný venkovní bazén široko daleko - koupaliště v Jaroměři začíná sezonu v pátek 2. června
Provozovatele koupališť po sezoně překvapilo počasí. Oficiálně zavřená koupaliště mají otevřeno, koupání je na vlastní nebezpečí.
Bazén v Hořicích slavil 10. narozeniny. Pro Dvoráky je to jedna z možností, kde si v zimě nejen zaplavat.
Koupaliště v Jaroměři - vyhřívaná voda i široká klouzačka
Tyršovo koupaliště letos otvírá se zpožděním, do bazénu se letos skočí v úterý 6. června
Sluneční lázně Dachova u Hořic v létě roku 2018
Možnosti koupání ve Dvoře Králové a okolí v roce 2019
Hořice musí dovážet vodu - pitná voda není na zalévání a bazény
Tyršovo koupaliště ve Dvoře Králové z dronu Petra Kallena
Vaše komentáře

Přečteno 27334x
 
15.07.2024 - České dráhy vydaly zprávu, která v těchto horkých dnech upozorňuje na vyšší pravděpodobnost závad na infrastruktuře i na vozidlech a souvisejícímu omezení vlakové dopravy. Na jakkoliv dlouhou cestu vlakem si s sebou vezměte dostatek tekutin.
10.06.2024 - Z důvodu závady na hlavním přívodu pitné vody je uzavřené Tyršovo koupaliště - do odvolání.

Volná pracovní místa

Učitel/ka fyziky (ZŠ Schulz. sady)

Učitel/ka informatiky (ZŠ Schulz. sady)

Učitel/ka Hv, Pč (MŠ a ZŠ Bílá Třemešná)

Terénní pečovatel/ka (Diakonie ČCE)


Kalendář akcí