Vyhledej
Královédvorsko > Turistika > koupaliště

Koupání v pramenité vodě na Královédvorsku - Lázně pod Zvičinou

Redakce / 6.07.2017, Aktualizováno , Dolní Brusnice
Královédvorsko je plné krásných lesů a v nich se skrývají, třeba i jen kousek od hlavní silnice, poklady. Jedním z nich je vodní nádrž v Lázních pod Zvičinou, kterou protéká pramenitá voda ze studánky a která je určena ke koupání.

FOTOGALERIE - Koupání v Lázních pod Zvičinou

FOTOGALERIE - Hotel Lázně pod Zvičinou

Lázně pod Zvičinou jsou ideálním výchozím místem pro výstup na Zvičinu, nejvyšší horu Královédvorska s krásnými výhledy do všech směrů, ale stávají se ještě lepším místem pro pobyt - jednodenní či vícedenní. Právě lidem ubytovaným v tamním hotelu nebo kempu či chatce je určena vodní nádrž, která je napájena pramenitou vodou ze studánky. 

Celá areál „koupaliště” se nachází nad hotelem pod Zvičinou, napravo od turistické cesty na Zvičinu. Zkrátka, až vás bude lákat výstup na torzo jedno ze skokanských můstků pana architekta Jarolímka, který se zde ve svahu nalézá, a projdete vrátky přes zázemí domácích zvířátek a v létě postavených stanů, potom dojdete k řadě chatek, které z jedné části lemují tuto nádrž. Nechybí zde kolotoč pro nejmenší, klouzačka, prolézačky a malý bazén se slanou vodou a sprchou. 

Pokud by vás tato vodní plocha lákala ke svlažení, ačkoliv nevyužíváte ubytovacích služeb Nancy Angelen, která hotel a celý areál doslova zachránila přes spadnutím, potom se určitě lze domluvit s personálem hotelu a za malý poplatek vám to umožní. 

Mariánská studánka – historie 

Lázně pod Zvičinou je odpočinkové místo umístěné na svahu vrchu Zvičina. Jedná se o klimatické lázně, kde se však nachází i studánka. Její vodou si zde myli a zároveň léčili rány vojáci z bitev v 17. století. Zranění se jim hojila tak rychle, že uvěřili v nadpřirozenou moc studánky. Jeden z vojáků pak na důkaz vděčnosti pověsil na nedaleký strom svatý obrázek, který po čase vrostl do stromu a díky němu se pramen stal známým jako Mariánská studánka. Voda z této studánky zásobuje celý Hotel pod Zvičinou, a od roku 2012 má tato pramenitá voda i ocenění PODKRKONOŠÍ regionální produkt -  nese označení Pramenitá voda ze studně Mariánské v Lázních pod Zvičinou.

Voda z Mariánské studně v Lázních pod Zvičinou má specifickou lahodnou chuť a traduje se, že v kombinaci s místním svěžím vzduchem vám jistě prodlouží život o několik let. Pramenitou vodou z vlastní studánky se zde plní také vodní nádrž, která je součástí koupaliště vystavěného v Lázních pod Zvičinou na okraji lesa po první světové válce.

Voda není pod kontrolou hygieny, ale provozovatele hotelu. Každý den je z hladiny odklízen nános z lesa (listí). Průzračnou vodu však očekávat nemůžete - jedná se o přírodní nádrž bez úpravy prostřednictvím chemikálií. Ovšem to vůbec neznamená, že koupání v této vodě je nebezpečné nebo dokonce nepříjemné. Kdo holduje přírodním vodám, ten si toto klidné místo zamiluje. 

Hotel navíc nabízí i služby restaurace, takže hladovět zde také nebudete. Je to místo konání mnoha zajímavých akcí - hudebních, gastronomických, tvořivých i nápaditých (večer s vraždou :-)

Doprava na místo
  • auto - odbočka v Dolní Brusnici, parkoviště u hotelu
  • vlak - zastávka Bílá Třemešná, 3 km od zastávky dále pěšky lesem
  • pěšky - červená turistická (ze Zvičiny (Raisova chata) nebo Bílé Třemešné, ale lze i po zelené. 
  • kolo - cyklotrasa 4139
  • vrtulník - přistávací plocha na Zvičině, po červené pěšky dolů :-)
  • autobus - zcela výjimečně v rámci vybraných regionálních akcí, případně zastávka autobusu v Doní Brusnici či Bílé Třemešné (včetně cyklobusů)


V zimě vodní nádrž pod lesem nahrazují venkovní dřevěné koupelové sudy „HOT TUB“ – celoroční relaxační koupel s jedinečným výhledem na hřebeny Krkonoš. V sudu si sami zatopíte – jak jinak než dřevem.

Kateřina Sekyrková

Související články
Na Rozkoši plánují výstavbu přírodního koupaliště. Bez sinic i chloru.
Tyršovo koupaliště se připravuje na novou sezonu. Delfínek se opraví až na podzim
Koupaliště a kemp Dachovy u Hořic je odpočinkovým místem uprostřed lesů. Koupat se zde můžete již od 1. června
Vodní skluzavka v Dubenci bude sloužit nejen na sobotní soutěži hasičů. Podívejte se, jak se stavěla
Seznam koupališť a vodních ploch v Královéhradeckém kraji, která jsou pod dohledem hygieny
Koupaliště v Miletíně je otevřené jen za hezkého počasí. Čistší vodu však jinde nenajdete
Provozovatele koupališť po sezoně překvapilo počasí. Oficiálně zavřená koupaliště mají otevřeno, koupání je na vlastní nebezpečí.
Další opravená kaplička
Ani špatné počasí nemusí zastavit výlet do Lázní pod Zvičinou. Zejména děti budou nadšené
Jídlo jako divadlo - gastronomická kreativní dílna v rámci Vítání jara v Lázních pod Zvičinou
V Jilemnici brojí opozice proti předraženému koupališti. Ve vedlejším Vrchlabí revitalizují přírodní koupaliště. Ve Dvoře se opravuje brouzdaliště.
Tyršovo koupaliště letos otvírá se zpožděním, do bazénu se letos skočí v úterý 6. června
Lanžovská lávka v kempu Lanžov se letos koná 25. července
Vaše komentáře
3.08.2016 06:36, Reagovat
Tak to jste asi pěkné zvíře. :-)
pod Zvíčou2.08.2016 22:00, Reagovat
Dnes jsem tam byl. Vjezd na parkoviště se značkou zákaz vjezdu, povoleno jen pro návštěvníky hotelu, porušil jsem, vrátka - zákaz otvirat kvůli zvířatům, porušit jsem si netroufl a tak jsem radši odjel. Nepřipadalo mě to vstřícné ani jít na kafe. Možná mám ten dojem jen já ...

Přečteno 5979x
 
10.06.2024 - Z důvodu závady na hlavním přívodu pitné vody je uzavřené Tyršovo koupaliště - do odvolání.
12.04.2024 - od 6. dubna 2024 se změnily ordinační hodiny lékařské pohotovostní služby (LPS) pro dospělé v nemocnici v Trutnově – o víkendech a svátcích budete moct navštívit LPS od 8 do 18 hod. Dětská pohotovost zůstává o víkendech a svátcích nezměněna od 8 do 20 hod.

Volná pracovní místa

Učitel/ka fyziky (ZŠ Schulz. sady)

Učitel/ka informatiky (ZŠ Schulz. sady)

Učitel/ka Hv, Pč (MŠ a ZŠ Bílá Třemešná)

Terénní pečovatel/ka (Diakonie ČCE)


Kalendář akcí