Vyhledej
Královédvorsko > Turistika > koupaliště

Tyršovo koupaliště bude otevřené minimálně do 5. září

Redakce / 24.08.2021, Dvůr Králové nad Labem
Počasí již zavání podzimem - noční teploty vzduchu klesly pod 10 stupňů a nevyhřívaná voda v plaveckém bazénu na Tyršově koupališti se převaluje kolem 20 stupňů. Je tu tedy každoroční otázka: kdy se koupaliště zavře?

Již v polovině sprna se šířily areálem fámy, že konec plavecké sezony bude letos na konci srpna. Dnes nám Jan Horsák - ředitel Technických služeb města Dvůr Králové nad Labem - potvrdil, že otevřeno bude minimálně do 5. září 2021

V sobotu 4. a v neděli 5. září se navíc budou na koupališti konat již tradiční sportovní závody: Attitude Challenge a Death Game. Oba závody však nijak zásadně neomezí lidi v plavání. Naopak diváci a fanoušci budou mít vstup do areálu zdarma. 

„Aktuálně chodí na koupaliště pravidelně plavat 13 lidí,“ dodává Horsák. Někteří z nich již plavou v neoprénu, někteří nemají problém s chladnější vodou. Chybí tu však ti, co také pravidelně chodí plavat celou sezónu, ale nyní již dojíždějí tam, kde je voda ohřívaná alespoň na 23 stupňů: tedy do Trutnova či Jaroměře. 

I v Trutnově však vzhledem k aktuálnímu počasí zavřou již ve čtvrtek 26. srpna 2021. „Je chladno, jakmile nesvítí sluníčko, tak lidi nechodí,“ potvrdil nám Radek Horák, vedoucí tamních sportovišť. Plavci přesto budou mít v Trutnově kde plavat: v pondělí 30. srpna otevírají krytý bazén. 

V sousední Jaroměři má aktuálně voda 24 stupňů. Přesto tam, jak nám sdělil Pavel Martínek, vedoucí organizace ASVAJ, plave nyní denně tak 10 lidí: „Pět dopoledne a odpoledně dalších 5, co jdou z práce“. Naposledy si zde i tito otužilci letos zaplavou buď v sobotu 28. nebo v neděli 29. srpna, kdy se areál zavírá. 

Pomáhá vyhřívaná voda prodloužení sezony?

Problémem jsou na konci sezony, kromě teploty vzduchu a vody, zejména náklady spojené s provozem areálu - jak mzdové, tak provozní. Ve zmíněných městech již začíná provoz ledové plochy na zimních stadionech, organizace potřebuje využívat své zaměstnance jinde. 

Nabízí se řešení, že by pravidelní plavci (otužilci) chodili plavat jen v předem určenou dobu a vzhledem k vlastnění permanentek by nemuseli ani kvůli nim otevírat pokladnu (ušetřilo by se na mzdách). „Bohužel by však došlo zároveň k diskriminaci těch, kdo permanentky nemají," potvrdil nám Jan Horsák. 

Ohřívání vody v bazénech na Tyršově koupališti je téma, které se v tomto městě vede již desetiletí. Příklad by si zde možná mohli vzít v rámci plánované revitalizace celého prvorepublikového areálu z koupaliště v obci Stražisko na Prostějovsku.  Zde mají také krásný 50metrový bazén, který přihřívají několik let (vcelku neúspěšně) solárními panely, ale šikovný správce letos přišel na to, jak to udělat, aby voda v bazénu byla skutečně teplá. Dnes má kolem celou sezonu kolem 26 stupňů. I zde však končí sezona 31. srpna: personál je zde tvořen převážně studenty, kteří mají však již od 1. září jiné povinnosti. 

O tom si ve Dvoře Králové můžeme i v tom nejpernějším létě nechat jen zdát. Letos během tropických dnů vyšplhala teplota vody maximálně k hranici 25 stupňů. Letošní léto však bylo, co se teploty vody týče, ve Dvoře Králové vcelku výjimečné: voda měla většinou přes 22 stupňů a až na konci srpna klesla pod 20°C.

Otevírací doba

I tak ale patří královédvorské koupaliště k jednomu z nejvstřícnějších, co se týče otevírací doby. Některá koupaliště se za špatného počasí vůbec neotevřou ani během prázdnin. A otevírací denní doba začíná v 9 nebo v 10 hodin a končí v 19 hod. Naopak existují areály, kde si mohou přijít zaplavat občané ještě před prací po 6. či 7. hodině ranní a těšit se zároveň na noční plavání.

Tyršovo koupaliště hraje v tomto městě však více rolí: je to rekreační areál, kde lidé najdou v létě klid, a i během chladnějších dnů odpočinek. Plavání tak nemusí být jediný důvod návštěvy areálu. Vzhledem k umístění i mnoha sportovišť, která ve městě pro širokou veřejnost chybí, je otázka, zda by se v budoucnu neměl změnit provozní řád areálu tak, aby sloužil nejen plavcům. 

Kateřina SekyrkováSouvisející články
Babí léto vybízí stále k plavání venku. Víme, kde mají otevřeno
Vaše komentáře

Přečteno 558x
 
10.06.2024 - Z důvodu závady na hlavním přívodu pitné vody je uzavřené Tyršovo koupaliště - do odvolání.
12.04.2024 - od 6. dubna 2024 se změnily ordinační hodiny lékařské pohotovostní služby (LPS) pro dospělé v nemocnici v Trutnově – o víkendech a svátcích budete moct navštívit LPS od 8 do 18 hod. Dětská pohotovost zůstává o víkendech a svátcích nezměněna od 8 do 20 hod.

Volná pracovní místa

Učitel/ka fyziky (ZŠ Schulz. sady)

Učitel/ka informatiky (ZŠ Schulz. sady)

Učitel/ka Hv, Pč (MŠ a ZŠ Bílá Třemešná)

Terénní pečovatel/ka (Diakonie ČCE)


Kalendář akcí
21.05.2024 17:00 - 25.06.2024 18:00
Polština nejen na cesty
21.06.2024 18:30 - 21.06.2024 21:30
Country večer s kapelou Dostavník
22.06.2024 21:30 - 22.06.2024
Putovní kino - Tancuj Matyldo