Vyhledej
Novinky emailem
Šikovné nákupy
Královédvorsko > Turistika > koupaliště

Zástupci iniciativy pro rozvoj koupaliště se setkali s projektanty nového rekreačního bazénu.

Redakce / 20.07.2020
Ve středu 8. července jsme měli možnost se zúčastnit představení upravené technické dokumentace, která poslouží při rekonstrukci rekreačního bazénu. Byli jsme zde v roli zástupců veřejnosti a chceme se podělit o dojmy a informace, které zde zazněly.

KRATŠÍ BAZÉN

Jak už bylo několikrát zmíněno, bazén bude skutečně kratší 2️⃣. Z původních 50 m se smrskne na 33. Ptali jsme se na důvody. Podle všeho hraje hlavní roli technika a finance.
Projektantovu otázku - „Na co větší bazén?“ - ponecháváme s úsměvem bez odpovědi.

NA TOBOGÁN SI POČKÁME, SKLUZAVKA BUDE

Projekt počítá se skluzavkou 1️⃣. Dokumentace, kterou jsme viděli, ji však umisťuje na levou stranu bazénu, kousek za prostředním brodítkem, kde je prakticky v cestě.
Skluzavka je vybrána z nabízeného sortimentu, takže původní dvorská skluzavka nedostane originálního nástupce a jedinou unikátní atrakcí tak zůstane delfínek.

Jak umístění, tak hlavně podobu skluzavky, doporučujeme přehodnotit!

Tobogán z finančních důvodů prozatím nebude. Je však možné, že výhledově vznikne ve zbylých prostorách bazénu, kde bude mít svůj dojezd. Nedovolujeme si odhadovat dobu.


jarní setkání veřejnostiPánové Jiří Jaroš a Lukáš Baše na jaře uspořádali veřejné jednání uživatelů a fanoušků koupaliště.
ZDE NAJDETE JEHO VÝSLEDKY

ATRAKCE

Bazén by měl být vybaven typovými atrakcemi z katalogu dodavatele, které projektant umisťuje ve všech realizacích prakticky bez rozmyslu. Byla nám představena technická dokumentace a ukázána realizace s Berouna, kde byly umístěny atrakce jinak! 

Při žádosti o vizualizaci se rada setkala s nepochopením.

NÁVRAT HRÁZE A SPORTU

Bazény se opět dočkají pochozí hráze 3️⃣ mezi nimi. Velmi nás potěšilo, že se radní sami zeptali na možnost umístění startovních bloků a tím navrácení plnohodnotné sportovní funkce plaveckému bazénu. Týká se to například štafety pro děti, pro které je 50m bazén dlouhý.

POHRDÁNÍ ARCHITEKTUROU I POTŘEBAMI LIDÍ S HANDICAPEM

Přístup projektanta nás, jak je i výše patrné, velmi znepokojil. I na zcela logické a lidské požadavky a dotazy reagoval s úšklebkem a neporozuměním.

Když se radní zeptali na požadavky lidí s handicapem, kteří se potřebují dostat důstojně do bazénu, argumentoval zástupce projektanta domněnkami, zlehčováním a nerelevantními zkušenostmi odjinud.

Varujeme před podobným přístupem❗️
Naše koupaliště může například matce s těžce postiženým dítětem zajistit krásné vyžití po celou sezónu. Najdeme zde bezbariérové sprchy, stín i prostor k procházkám. Toto je problematika, kterou je potřeba se zabývat zcela vážně a otevřeně s někým, kdo je odborník. My však viděli ukázku z Berouna, kde byl přístup schodolezem umístěn zcela nevhodně a nefunkčně.

Ačkoliv nestavíme architekturu nad potřeby lidí, podobně smutná byla i reakce na poznámku, že bazén ztratil své architektonické kvality při minulé rekonstrukci.

Podobně smutné byly poznámky k požadavkům na výběr obkladů a řešení detailů. Tvrdit, že skluzavka z katalogu nebo obklad v neutrální barvě neurazí je zcela mimo. Pokud má město investovat desítky milionů do unikátního areálu, cílem rozhodně není „neurazit“.

BŮH JE V DETAILU

Vše se pokusíme zakončit pozitivně. Na konci setkání panovala alespoň zdánlivá shoda na tom, že by se na realizaci měl podílet architekt. Přesněji při zpracování detailů jako jsou obklady, posedové okraje bazénů či při rozvaze dalšího rozvoje.

Toto zcela vítáme a cítíme, že by tento krok mohl zajistit zachování kvality našeho koupaliště alespoň po uživatelské stránce.

Také věříme, že se radní nenechají odradit apatickým přístupem projekční společnosti nebo vlastní touhou vše už nějak dodělat.
___
Jiří Jaroš a Lukáš Baše

(fotky jsou z pracovního setkání, které uvedení pánové pořádali na jaře)

FOTOGALERIE - Pracovní setkání o rozvoji Tyršova Koupaliště

Související články
Konalo se pracovní setkání o rozvoji Tyršova koupaliště. Podívejte se na video
Výsledky pracovního setkání uživatelů a fanoušků Tyršova koupaliště ve Dvoře Králové.
Co bude dál s Tyršovým koupalištěm? Článek vedení města
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 2192x
 
Hodnocení článku:
Volná pracovní místa
Kuchař/ka (Domov sv. Josefa v Žirči)

Sociální pracovník (Domov důchodců)Kalendář akcí