Vyhledej
Královédvorsko > Turistika > lyže

Rohačky s více než 200letou historií mají svůj závod na Malé Úpě (25. ledna 2020)

Malá Úpa sází na tradice a hýčká si je

Redakce / 21.01.2020, Malá Úpa - Trutnovsko a Úpicko
V sobotu 25. ledna 2020 se pojede další ročník tradičního závodu historických saní rohaček doplněný o speciální disciplíny spojené s historií Malé Úpy a jejími prvními osadníky. Závod se těší velké oblibě jak u závodníků, tak diváků. Závodit mohou i rodiče s dětmi.
 

FOTOGALERIE - Závod rohaček Malá Úpa

Bílé svahy lákají ke sjezdu na lyžích, ale jednou do roka je jeden ze svahů v Malé Úpě rezervován pro rohačky. A letošní zimní závody na historických saních - tzv. rohačkách, jsou věnované jako Memoriál Josefu Tylšovi, horalovi, srdcaři Malé Úpy, který je na česko-polském pomezí znovuobjevil.

Českopolské rohačkování

Celé území Malé Úpy je poměrně návykové místo, zejména pokud máte raději klidnější místa: Malá Úpa se nachází v chráněné zóně Krkonošského národního parku, a to v těsné blízkosti Polska. Proto i česko-polské přátelství nikoho nepřekvapí ani při vhledu do historie rohaček. První datovaný sjezd na rohačkách proběhl totiž už r. 1737 z Malé Úpy na polské území k Malému Stavu. Také první komerční sjezd z roku 1815 vedl přes hranice: od hraniční boudy na sedle Przełęcz Okraj (Grenzbaude) k zájezdnímu hostinci Pod Zlatou hvězdou (Pod Złotą Gwiazdą) v Kowarech. Tehdy tato zimní zábava patřila mezi nejoblíbenější: je pro nás dnes nepředstavitelné, že v r. 1896 čekalo na turisty kolem 3000 saní rohaček a stejný počet tažných koní. 

Memoriál Josefa Tylše

Letos se závod jede poprvé jako Memoriál Josky Tylše jako vzpomínka na velkého znalce a propagátora saní rohaček ze sousední Velké Úpy, který tragicky zahynul na konci pnora 2019 ve věku 82 let (požád Kneiflovy boudy v Krkonoších). S nápadem obnovit jízdy na starých dřevařských saních z Malé Úpy do Kowar, které se tu pro pobavení panstva a rozhojnění těžce vydělávaných peněz horalů provozovaly na počátku 19. století, přišel tento lesník z Červeného vrchu už před řadou let. Pod jeho vedením se v roce 1999 uskutečnil nultý – zkušební sjezd od celnice do Kowar. Sjezdy se od té doby do Kowar pravidelně pořádají: začátek není sice na Pomezních Boudách, ale cca 3 km níže směr Kowary, kdy cíl je v Jelenie Struze. 

Nová trasa obnoveného závodu v Malé Úpě

Informace pro závodníkyZávod probíhá od 10 do 14 hod. Přihlášky dvoučlenných týmů předem na info@pomeski.cz nebo telefonicky na 775 580 395.

Letos po páté budou závodníci sjíždět bílý svah na historických rohačkách i na české straně - a to nově v areálu U Kostela. Saně rohaté budou připravené na místě k půjčení a soutěžit může opravdu každý včetně rodičů s dětmi. Pro závodníky, kteří mají saně vlastní, bude zajištěn svoz saní z Pomezek. Závodí dvojice, které kromě jízdy na saních převážejí seno a v závěru závodu řežou dřevo pilou kaprovkou. Všechny závodníky čekají krásné Maloúpské ceny jak za rychlost při sjíždění, tak za nejkrásnější dobové kostýmy v soutěži o „nejvymazlenější rohačkářský pár“. Těšit se můžete i jako divák – čekají nás krkonošské dobroty, živá hudba a fandění jezdcům. Nemusíte soutěžit a i tak můžete nasát horskou tradiční atmosféru. Pro dobrou náladu bude v prostoru cíle hrát hudba a bude připraveno i horské občerstvení.

Přijďte pobejt a užít si parádní zábavu. Malá Úpa je VELKÁ zábava! 

Akce je spolufinancována z prostředků EU v rámci programu INTERREG V-A, z evropského fondu pro regionální rozvoj a ze státního rozpočtu ČR.

Kateřina Sekyrková

Zdroj: SKiMU, obec Malá Úpa 

Související články
Na lyže i bez lyží a auta - Malá Úpa vítá každého
Skiareál Malá Úpa zvýšil nejen polohu svého kluziště, ale i propojenost sjezdovek s ostatními areály
Seznam akcí na víkend 24. - 26. ledna 2020
Na horách kvetlo v sobotu jaro, závody rohaček na Pomezkách měly rekordní účast
Kluziště pod širým nebem na Pomezkách zase o něco výše

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 604x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
13.02.2020 - Kalamitní stav v Královéhradeckém kraji vyhlášený energetiky byl odvolán v úterý 11. 2. 2020 v 15 hod.
09.02.2020 - Silný až extrémní vítr očekáváme i v našem regionu. Počítejme s omezením dopravy, ale i provozu některých turistických atrakcí včetně dvorské zoo či skiareálů.
29.01.2020 - V pátek 31. ledna 2020 bude uzavřeno pracoviště registru řidičů a řidičských průkazů na MěÚ ve Dvoře Králové nad Labem včetně pracoviště registru vozidel na odloučeném pracovišti v Nedbalově ulici.

Volná pracovní místa

Lékař (VIVIDUS East)

Zdravotní setra (VIVIDUS East)


Pečovatel/ka (PS Dvora Králové n. L.)


Kalendář akcí