Vyhledej
Královédvorsko > Turistika > pěší turistika

Pochod a běh rytíře Zbyhoně v Úhlejově

Redakce / 11.05.2015, Úhlejov - Hořicko a Miletín
V hustých lesích mezi Dvorem Králové a Miletínem se nachází obec Úhlejov. Každoročně se zde koná turistický pochod/běh rytíře Zbyhoně. I my jsme letos dali na doporučení svých kamarádů a nalákali na tuto akci děti právě přes rytíře Zbyhoně. Sami jsme byli zvědaví, co rytíř připravil.

Pohostinné zázemí závodu 

Úhlejov je malebná vesnička na svahu Zvičiny. Kulturní dům je zároveň sídlem obecního úřadu. Právě zde pochod začíná a také končí. Vycházíme po schodech do prosvětlené velké místnosti s venkovskými lavicemi a stoly. U nejdelšího stolu sedí několik pořadatelů, z nichž každý má na starosti jinou část pochodu. Děti jsou nadšené nabídkou čerstvého domácího pečiva na stolech, které je nabízeno ve stylu - máš chuť, dej si. Jsou z toho tak vedle, že si nakonec ani netroufnou si jen tak vzít - nemohou tomu uvěřit. Erární čaj pro účastníky je samozřejmostí. 

Startovné a běžecké trasy

Za malý poplatek se přihlašujeme na běžecké závody - pětiletá dvojčata na trať 200 metrů, devítiletý syn 1100 m. Já si troufám na turistický běh o délce 7500 m. Mým cílem je dětem ukázat, že závod není jen první místo, ale prostě zážitek.

Start - jako z děla, ne z děla!

Startuji společně se starším synem, což ho dost uklidňuje, i když se po 30 metrech ode mě oddělí a poběží svoji trať. Čekáme v mírném dešti na výstřel nebo tlesknutí jako výraz startu. Výstřel ze skutečného děla bych vážně nečekala - byla to rána, no, jako z děla... Až po návratu jsem viděla i dobově oblečené vojáky, kteří dělo obsluhovali. Neuvěřitelné, co vše se dá vymyslet, aby se z obyčejné akce stala neobyčejná.

Hory doly přes potůčky

Vybíhám do táhlého kopce po zemedělské cestě kolem stáda pasoucích se poníků. Mám čas se kochat - využívám pojmu turistický pochod a šetřím síly. Jak říká moje fyzioterapeutka, indiánský běh v terénu je zdravější než maratón po asfaltu. Drobný déšť houstne. Nu co, rozhodně lepší než prudké slunce. Závodní trať přes kopce nahoru a dolů je náročná, ale pole a barevné louky, občas skok přes potok, celou trasu zpříjemňují. Uzavírám pole závodníků. Vlastně mi vyhovuje pořád před sebou někoho vidět, doběhnout ho s kopce a potom si ho zase nechat ujít do kopce. Fajn zábava. Do sousední vesnice vbíhám po silnici - je to jednoznačně nejhorší úsek. Téměř na konci roztáhlé vesnice se odbočuje opět na polní cestu. Na horizontu se přede mnou otevírá nejmalebnější část trasy. Déšť ustal a cesta podél smíšeného lesa vede přes údolí do pohádkového místa. V tomhle borovém lese určitě musí žít skřítci! Jako by tu uklízeli každý den. Vychutnávám si běh kouzelným prostředím po lesní pěšince vysoko nad bublajícím potůčkem. Dlouhá odbočka zpět do údolí mě nutí soustředit se více na náročný kluzký povrch a přeskakovat časté kořeny a kameny. Dole mě lávka přes potok navede zpět do obce Úhlejov. Nabíhám na místní silnici a proti proudu vody v potoce spěchám do cíle. Závěrečný kopec po klikatící se silničce jako jeden z mála vybíhám. V jeho polovině mi přichází naproti děti s tátou. Mám dilema - vzít je za ruku a  dojít s nimi do cíle těch 100 metrů pěšky nebo zabrat a do cíle zasprintovat? Pomůže mi pětiletá dcerka se slovy: "Maminko, bude vyhlašování, už se čeká jen na tebe!" A tak do cíle dobíhám ve slušném tempu. Nic by mě více nenakoplo. 

Rozdávání medailí

Za chvíli je skutečně vyhlašování. A jaké! Všechny děti dostávají medaile a tašky obce s hořickými trubičkami či miletinskými perníky. A navíc 3D světelný pásek, o který se doma neustále perou, protože on se vždy tak hezky svine kolem ruky... Jsou šťastné. Kupujeme jim "můj" guláš, který mám jako účastník hlavního závodu za 30 Kč. Já mlsám banán. A objednávám si pivo. Guláš je pálivý, a tak si děti pochutnávají na suchém čerstvém chlebu. Doma by se ho nedotkly.

A co rytíř Zbyhoň?

Skutečně na akci dorazil - na koni, stejně jako jeho princezna. Jen dětem trochu vadilo, že rytířem byla holka. Vše jim nahradilo již zmíněné dělo, jehož výstřel zároveň ukončil letošní 20. ročník pochodu rytíře Zbyhoně. Teď už děti nejen na vlastní uši vědí, co je to rána jako z děla. 

Video i s výstřelem z děla Autor: Kateřina Sekyrková

Související články
Dlouhými Záhony se běží už po dvaačtyřicáté
Memoriál K. Štěpána zaplnil stadion pod Hankovým domem
Běh Schulzovými sady již popatnácté
Běh Královédvorskem - 2. dubna 2016 se poběží závod na Kuksu i v Safari. Pořadatelé si rozdělili tratě
Běžecká sezóna začíná tento víkend. Kuks i Safari lákají na běh celé rodiny
Turistický pochod Podzvičinskem "Po stopách rytíře Zbyhoně" nejen pěšky, na kole, během, ale nově i na koni!
V sobotu se věnovalo atletice přes 70 sokolů!
Výsledky turistického pochodu a běhu Rytíře Zbyhoně v Úhlejově
Aneta Khýrová neměla na Trutnovském půlmaratonu konkurenci
Běh Schulzovými sady se kvůli počasí odkádá o týden - na 11. října 2016 od 12 hod.
22. ročník turistického pochodu po stopách rytíře Zbyhoně
Turistickou cestu v Úhlejově lemují čerstvě vysazené javory a ořešáky. Do Úhlejova vede krásná cesta ze Zvičiny.
Související odkazy
Pochod rytíře Zbyhoně
 
Vaše komentáře

Přečteno 1292x
 
17.07.2023 - Od 27. července do konce října bude uzavřená výpadovka z Trutnova na Jičín kvůli opravě mostu ve Volanově. Objízdná trasa povede přes Hostinně, místní budou moci projekt po místní komunikaci.
24.05.2023 - U jičínské nemocnice vznikne nový pavilon psychiatrie spojený se dvěma podzemními patry pro parkování.
22.05.2023 - Informujeme o výluce traťové koleje v úseku Hostinné - Kunčice nad Labem - Vrchlabí ve dnech 29.5. - 15.6.2023.

Volná pracovní místa
Pečovatel/ka (Pečovatelská služba)Kalendář akcí