Vyhledej
Novinky emailem
Královédvorsko > Turistika > tipy na výlet

Chutné kolečko na kole - aneb Královédvorsko chutná i na talíři

Cyklistika na Královédvorsku nebolí. Lze si ji užít s cyklobusy i bez nich

Redakce / 14.07.2018, Královédvorsko
Ze Dvora na dobré kafe do lázeňského areálu ve Velichovkách, poté na výživnou polévku do Dubence a na závěr na dobré pivo s hamburgrem či tortillou s vyhlídkou na Krkonoše. Žaludek, hlava i svaly dostanou svou denní doporučenou dávku.

FOTOGALERIE - Cyklojízda do Velichovek

Velichovky je sice lázeňské městečko za hranicemi Královédvorska, ale krajina se neptá úředníků, kde má přestat být malebná. Obětovala jsem jízdě na kole celý den - rozhodně se vyplatilo nikam nespěchat. Je to nejen krásná projížďka s dechberoucími výhledy - tedy pro potěšení oka, ale i chuťových pohárků! Je třeba zdůraznit, že jídlo nebylo původním cílem výletu, ale hlad je hlad - a když si člověk pochutná, tak se radost ze života násobí. 

Délka a terén

Kolečko má něco málo přes 30 km - záleží hodně na kilometrech najetých již ve Dvoře (kolečko na mapě má 37 km). Trasa vede vlnitým terénem, většinou po silnici 3. třídy s opravdu malým provozem. Dle aktuálních možností terénu může být trasa vedena i po okolních nezpevněných cestách. Využít lze i vyasfaltované zemědělské cesty - těch je tu skutečně požehnaně a vybízejí i ke sklouznutí na bruslích. Vlastně doporučuju najít si svoji vlastní cestu - nechat se vést i vézt. V každém období bude mít zřejmě ideální kolečko trochu jinou podobu i dle vašich očekávání. 

Kopečky

Nejvyšším dosaženým bodem (a místem s nejkrásnějšími výhledy) je místo kousek před Libotovem (428 m. n.m.), který je od Labe ve Dvoře Králové dosažitelný hned na začátku trasy s převýšením zhruba 150 metrů na 6 km. Dalším pruťákem je výjezd v druhé půlce výletu k Chotěborkám a třetím, a posledním - vážnějším - kopečkem je výšlap k Betlému zpět přes Hřibojedy. No, ale pamatujte, že co se vyjede, to se také sjede!

Začátek ve Dvoře Králové 

Ne jediným, ale možným výchozím bodem ve Dvoře je silnice vedoucí nad vlakové nádraží. Na tu se lze dostat i přes lipnické zahrádky - to je svět sám o sobě a kdo ho neznáte, rozhodně si ho nenechte ujít (cestou okolo koupaliště nezpevněnou cestou k Rodosu a dále po přejezdu hlavní silnice na Hořice zpět do Dvora cestou pod kolejemi). 

Serpentiny klikatící se od nádraží až na horizont na Zábřezí vyšlapeme jen zčásti - odbočíme na první křižovatce na Dubenec. Milovníci terénů si výjezd na horizont můžou zkusit projet lesem (odbočka do lesa kousek nad vlakovým nádražím). Dále se pokračuje pohodlně mírně z kopce již po silnici na Libotov a dále Hřibojedy. Tam se ze silnice odbočí po turistické zelené na zpevněnou cestu do Nouzova, která je průjezdná jen pro auta s povolením (cyklotrasa vede po hlavnější a delší silnici přes Litíč :-(. Počítejte s tím, že klidu při jízdě vám to nepřidá - asi těch povolení vydali hodně a proto s auty raději počítejte (méně se kochtejte, více pozorujte protijedoucí auta).

Velichovky jsou z Nouzova již na dohled. Pomalejším cyklistům při jízdě určitě neujdou kapličky i kostelíky, které jsou k vidění snad v každé projeté vesničce. 

Ve Velichovkách přijedete na křižovatku, kde se dáte doleva k lázeňskému areálu. Můžete si zde na terase či uvnitř pavilónu pochutnat na dobré kávě, čaji i dezertech včetně zmrzlin, ale s klasickým obědem zde nepočítejte. V horkých dnech zde najdete stín nejen v lázeňském parku, ale i sousedním lese, kudy vede cyklostezka až do obce Habřina.

Po dobrém kafi následuje výšlap za krásným výhledem na Chotěborkách. Nejen za ním sem jezdí lidé ze širokého okolí - také hřbitov s dřevěnným kostelíkem je místní chloubou. V Chotěborkách se navíc nachází i rodný dům F. X Duška ( narozen 8. prosince 1731) - hostitele W. A Mozarta v Praze.

Sjezd z Chotěborek do Dubence si lze užít po silnici přes níže položené Vilantice, kde si lze fyzičku posílit i cvičením na workoutu, jehož součástí je i parádní dětské hřiště. Naproti je hostinec - o víkendech otevřený. Do Vilantic lze sjet i místními polními cestičkami - poté se ale budete případně ke hřišti zpět kousek po silnici do kopečka vracet.

Kostel v Dubenci je vidět ze širokého okolí a hned za ním je na faře restaurace nejen s dobrým jídlem, ale také zázemím pro děti. 

Z Dubence následuje kopec zpět do Hřibojed. V kopci si můžete odpočinout exkurzí na místní udržovaný hřbitov, kde je dokonce i autobusová zastávka. Pokud to nebude vaše konečná zastávka pokračujte po silnici dále směrem na Hvězdu, do Hřibojed a dále na Betlém. Je to pořád do kopce, ale máte se stále na co těšit. V Hřibojedech lze udělat zastávku na dětském hřišti, jehož součástí je i fotbalové a tenisové hřiště nebo pingpongový stůl.

Poslední výjezd do kopce končí v lese nad Braunovým Betlémem. Ten si můžete s kolem v klidu projít a nastoupit do sedla opět na parkovišti (u silnice Hřibojedy-Žireč) nebo rovnou se přes hřeben chlumu dostat po silnici až dolů pod kopce k odbočce na cyklostezku. Ta je nad železničním přejezdem! Cyklostezka vás po pohodlně široké lesní cestě dovede až ke Krakonošově vyhlídce - vyhlášenému občerstvení v Žirecké Podstráni (část Dvora Králové), kde jsou na cyklisty zvyklí a jsou zde vítání jak hladoví, tak žízniví. 

Dále do Dvora je možné sjet kteroukoliv polní cestou dolů na silnici nebo pokračovat cestou pod kolejemi až k vlakovému nádraží.

Dětská hřiště

Pokud s sebou vezmete děti, pěkné hřiště budete míjet v Hřibojedech a potom na zpáteční cestě ve Vilanticích a Dubenci. V případě krásného víkendového počasí by mohla být i v provozu velká klouzačka v Dubenci (u hasičárny).

Související články
Krkonošské cyklobusy na Královédvorsku - tipy na výlet
Po nové cyklostezce již můžete vyrazit z Hořic do Holovous!
Umíte naplno využívat cyklobusy pro vaše výlety? Podívejte se na pár "cyklohacků" z pohledu návštěvníka, nebo obyvatele Dvora Králové n. L.
Jedu Labe - nová služba pro vodáky v našem regionu
Půjčovna lodí Jedu Labe je dobře přístupná i přes probíhající stavební práce
Jedinečný vodácký zážitek v Podkrkonoší: kanoe či rafty si můžete půjčit na cestu ze Dvora Králové do Kuksu
Kanoe či rafty si můžete půjčit na cestu ze Dvora Králové do Kuksu po Labi už pátý rok. A vždy je na co koukat
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 1437x
 
Hodnocení článku:
18.10.2022 - Ustavující zastupitelstvo bylo ve Dvoře Králové posunuto ze čtvrtka 20. října na pondělí 24. října 2022 od 16 hodin v Hankově domě.
11.10.2022 - Ve středu 12. října odpoledne bude probíhat údržba telefonní ústředny ve dvorské nemocnici. Může se tedy stát, že se tam v tuto dobu nebudete moc dovolat.
29.08.2022 - Na konci srpna navštívil Safari park letos již půl milióntý návštěvník.

Volná pracovní místa
Pracovník/ice v soc. službách (Domov důchodců)

Asistent/ka prodeje (JUTA, a.s.)

Zdravotní sestra (Diakonie ČCE)


Kalendář akcí