Vyhledej
Šikovné nákupy
Královédvorsko > Turistika > tipy na výlet

Legiovlak - nepropásněte jedinečnou pojízdnou expozici

Fotografie jsou z roku 2017 v Trutnově

Redakce / 1.08.2020, Aktualizováno , KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ
Československá obec legionářská zahájila v roce 2015 více než 5letou jízdu po českých kolejích, aby prostřednictívm Legiovlaku všem zájemcům přiblížila pozadí vzniku samostatného československého státu. Kdo ještě tento vlak nespatřil a neprošel, nebo dokonce nezažil komentovanou prohlídku, ten by neměl váhat a využít jeho letošní prázdninové přítomnosti ve východních Čechách včetně Dvora Králové.
 

FOTOGALERIE - Legiovlak v Trutnově (4.-9. dubna 2017)

Již jen do 2. srpna 2020 stojí legiovlak na kolejích vlakového nádraží ve Dvoře Králové, kde je návštěvníkům k dispozici od 9 do 19 hod. 

Zejména pro ty z nás, kdo se v hodinách dějepisu učili plány pětiletek a sjezdy KSČM či KSSS, je Legiovlak shrnutím úmyslně opomíjené důležité části naší historie. 

Vstup do jednotlivých expozic vlaku je zdarma a rozhodně si na něj vyměřte více než hodinu. Jen 70 minut trvá komentovaná prohlídka, která vás ale rozhodně nebude nudit. Přednášející jsou nadšenci a jejich podání historických faktů je zajímavé i pro prvostupňového školáka. Dozvíte se mimojiné, že s sebou legionáře měli i svého veterináře či psychiatra a také čím platili za příjemně strávenou chvilku ruským dívčinám. Platidlo to bylo, věru, sladké. 

Komentované prohlídky začínají vždy v celou hodinu, ale vázat se na ně nemusíte. V prvním vagonu je promítán film s původními záběry legionářů včetně jejich nalodění při zpáteční cestě. Naopak v jednom z posledních vagónů je Plukovní prodejna, kde vám kromě prodeje suvenýrů či tištěných deníků legionářů také mohou ve své databázi vyhledat a vytisknout záznam konkrétního legionáře. Stačí vědět jméno, příjmení a případně i datum narození.

Vagony legiovlaku nejsou původní, už jen kvůli rozchodu kolejí, ale na autentičnosti to rozhodně neubírá. V současné době jezdí po naší vlasti Legiovlak čítající 14 vagonů. Pro co největší přiblížení podoby legionářských vlaků byly vybrány pro rekonstrukci nejčastěji používané vozy: vůz polní pošty, těplušky, plukovní prodejny, ubytovací, filmový, krejčovský, zdravotní, štábní, velitelský, obrněný a dva vozy plošinové. 

A děti si po návštěvě Legiovlaku třeba nebudou hrát na superhrdiny z amerických film, ale legionáře. Však právě vzor je to, co nám tu v současné době chybí nejvíce. 

Další zastávky: 

  • Martinice v Krkonoších (4.-9. 8. 2020)
  • Nové Město nad Metují (11.-16. 8. 2020)
  • Vamberk (18.-23. 8. 2020)
Otevírací doba: 
všední dny: od 8 do 18 hod.
víkend: od 9 do 19 hod.

Kateřina Sekyrková

Foto: Jitka Mácová

 

Související články
Personál legionářského vlaku zachraňoval život návštěvníkovi expozice
Související odkazy
Oficiální web Legiovlaku
 

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 1792x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
26.02.2021 - Od 1. března 2021 bude v hodinách pro veřejnost opět otevřena pokladna na hlavní budově MěÚ Dvůr Králové n. L.. Hodiny pro veřejnost (do odvolání): pondělí a středa 8:00–17:00 hod. V úterý, čtvrtek a pátek 8:00–11:30 hod. jsou hodiny vymezené pouze pro nezbytné úřední záležitosti a po předchozí telefonické nebo e-mailové domluvě (případně na předvolání).

InzerceVolná pracovní místa
Kuchař/ka (Domov důchodců)


Odborný referent (Město Dvůr Králové n. L.)

Sociální pracovník (Město Dvůr Kr. n. L.)

Zdravotní sestra (Diakonie ČCE Dvůr Kr. n. L.)

Všeobecná sestra (DSJ v Žirči)

Pečovatel/ka (PS Dvůr Králové n. L.)


Kalendář akcí