Vyhledej
Novinky emailem
Královédvorsko > Turistika > tipy na výlet

Legiovlak - nepropásněte jedinečnou pojízdnou expozici

Fotografie jsou z roku 2017 v Trutnově

Redakce / 1.08.2020, Aktualizováno , KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ
Československá obec legionářská zahájila v roce 2015 více než 5letou jízdu po českých kolejích, aby prostřednictívm Legiovlaku všem zájemcům přiblížila pozadí vzniku samostatného československého státu. Kdo ještě tento vlak nespatřil a neprošel, nebo dokonce nezažil komentovanou prohlídku, ten by neměl váhat a využít jeho letošní prázdninové přítomnosti ve východních Čechách včetně Dvora Králové.

FOTOGALERIE - Legiovlak v Trutnově (4.-9. dubna 2017)

Již jen do 2. srpna 2020 stojí legiovlak na kolejích vlakového nádraží ve Dvoře Králové, kde je návštěvníkům k dispozici od 9 do 19 hod. 

Zejména pro ty z nás, kdo se v hodinách dějepisu učili plány pětiletek a sjezdy KSČM či KSSS, je Legiovlak shrnutím úmyslně opomíjené důležité části naší historie. 

Vstup do jednotlivých expozic vlaku je zdarma a rozhodně si na něj vyměřte více než hodinu. Jen 70 minut trvá komentovaná prohlídka, která vás ale rozhodně nebude nudit. Přednášející jsou nadšenci a jejich podání historických faktů je zajímavé i pro prvostupňového školáka. Dozvíte se mimojiné, že s sebou legionáře měli i svého veterináře či psychiatra a také čím platili za příjemně strávenou chvilku ruským dívčinám. Platidlo to bylo, věru, sladké. 

Komentované prohlídky začínají vždy v celou hodinu, ale vázat se na ně nemusíte. V prvním vagonu je promítán film s původními záběry legionářů včetně jejich nalodění při zpáteční cestě. Naopak v jednom z posledních vagónů je Plukovní prodejna, kde vám kromě prodeje suvenýrů či tištěných deníků legionářů také mohou ve své databázi vyhledat a vytisknout záznam konkrétního legionáře. Stačí vědět jméno, příjmení a případně i datum narození.

Vagony legiovlaku nejsou původní, už jen kvůli rozchodu kolejí, ale na autentičnosti to rozhodně neubírá. V současné době jezdí po naší vlasti Legiovlak čítající 14 vagonů. Pro co největší přiblížení podoby legionářských vlaků byly vybrány pro rekonstrukci nejčastěji používané vozy: vůz polní pošty, těplušky, plukovní prodejny, ubytovací, filmový, krejčovský, zdravotní, štábní, velitelský, obrněný a dva vozy plošinové. 

A děti si po návštěvě Legiovlaku třeba nebudou hrát na superhrdiny z amerických film, ale legionáře. Však právě vzor je to, co nám tu v současné době chybí nejvíce. 

Další zastávky: 

  • Martinice v Krkonoších (4.-9. 8. 2020)
  • Nové Město nad Metují (11.-16. 8. 2020)
  • Vamberk (18.-23. 8. 2020)
Otevírací doba: 
všední dny: od 8 do 18 hod.
víkend: od 9 do 19 hod.

Kateřina Sekyrková

Foto: Jitka Mácová

Související články
Personál legionářského vlaku zachraňoval život návštěvníkovi expozice
Související odkazy
Oficiální web Legiovlaku
 
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 2031x
 
Hodnocení článku:
Volná pracovní místa
Pracovník/ice v soc. službách (Domov důchodců)

Asistent/ka prodeje (JUTA, a.s.)

Zdravotní sestra (Diakonie ČCE)


Kalendář akcí