Vyhledej
Královédvorsko > Turistika > zajímavá místa

Po dobu prázdnin navštivte kostel Sv. Jana Křtitele ve Dvoře Králové, kde vám průvodci poodhalí spoustu zajímavostí

anonymně / 5.07.2017, Dvůr Králové nad Labem
V rámci oslav 200 let od nalezení Rukopisu královédvorského se otevírají i běžně nepřístupné prostory kostela Sv. Jana Křtitele. Od průvodců se dozvíte kde přesně byl Rukopis nalezen, kde bydlel pověžný, jak těžký zvon nese zvonice a nebo málo známý příběh princezny Markéty Přemyslovny, která je pravděpodobně v kostele pohřbena.
 

Během prázdninových prohlídek kostela se návštěvníci dozví mnoho zajímavostí:
  • kdo a jak podle legendy zachránil město za třicetileté války, 
  • povídání o (trochu neznámé) princezně Markétě Přemyslovně, která ve Dvoře Králové žila a pravděpodobně je v kostele pohřbena, 
  • o královně Žofii, která dala postavit současný kostel, 
  • o návštěvách (známé) Marie Terezie v našem městě.

Při návštěvě kobky se bude povídat hlavně o Rukopisu královédvorském nalezeném 16. 9. 1817. Návštěvníci se dozví o nových poznatcích v bádání o Rukopise, jeho nálezci kaplanu Pankráci Borčovi, o Václavu Hankovi a jeho manželce Barboře. 

Turisty jistě udiví, že zvonice nese třítunový zvon, pod kterým budou stát, a hodinářští fajnšmekři - ale i laikové - si budou moci zblízka prohlédnout hodinový stroj.

V bytě pověžného, kde je stálá expozice církevních předmětů, uslyší o jeho službě a životu celé rodiny ve věži. Téměř každého turistu zajímá, kde brala rodina vodu a kam chodila na toaletu.

Z věže kostela je při pěkném počasí výhled na město i jeho okolí, a ani to nebude při prohlídce vynecháno.

Kostel svatého Jana Křtitele ve Dvoře Králové nad Labem byl postaven v gotickém slohu v letech 13991400 na místě staršího románské basiliky ze 13. století, z něhož se zachovala apsida a zlomky architektonických článků. Nový kostel dala postavit manželka krále Václava IV.Žofie Bavorská, která byla paní královou (Dvůr paní králové) a na královnu byla korunována v roce 1400. 
Dnešní presbytář (kněžiště) byl postaven s kostelem v 15. století, později po požáru dostavěn. V roce 1644 byla vystavěna vysoká hranolová věž, doplněná dřevěným ochozem. Mezi lety 1893 až 1900 byl kostel regotizován (podle projektu arch. Františka Schmoranze stavitelem Eduardem Thymem) a věž byla zvýšena na 64 metrů. 
Ve vrchním patře byl postaven byt pověžného. Na severní straně kostela nejsou z důvodu městského opevnění, žádná okna, pouze jedno s obrazem Panny Marie Královny, které bylo zhotoveno v roce 1901. V roce 2007 prošel kostel vnitřními opravami, při kterých bylo objeveno několik archeologických nálezů.
 

 

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 1177x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
24.03.2020 - V Královéhradeckém kraji máme aktuálně stále 18 pozitivních případů onemocněním COVID-19. Provedeno vyšetření s podezřením na možnou nákazu koronavirem bylo u 206 osob.
15.03.2020 - Od pondělí 16. března 2020 bude až do odvolání uzavřen pro veřejnost Safari Park Dvůr Králové.

Volná pracovní místa
Kompletace setů do nemocnic (Hartmann Chvalkovice)
brigáda i HPP 


Učitel na II. stupni ZŠ (ZŠ a MŠ Bílá Třemešná)

Vedoucí odboru MěÚ (město Dvůr Králové n. L.)

Ergotrapeut/ka (VIVIDUS East)

Fyzioterapeut/ka (VIVIDUS East)

Lékař (VIVIDUS East)

Zdravotní setra (VIVIDUS East)


Pečovatel/ka (PS Dvora Králové n. L.)


Kalendář akcí