Vyhledej
Šikovné nákupy
Královédvorsko > Turistika > ZOO a Safari

Ve dvorském Safari parku už mají hroší školku. Narodilo se druhé mládě hrošíka liberijského za půl roku

Redakce / 5.03.2021, Dvůr Králové nad Labem
Šestiletá samice hrošíka liberijského Malaya porodila ve dvorská zoo zdravé mládě: dokonce samečka, kteří aktuálně v chovných párech chybí. Druhá chovná samice dvorské zoo - Tanquey - porodila samečka hrošíka liberijského již v říjnu 2020.
 
Další výsledek několikaletých jednání s evropskou koordinátorkou chovu, díky kterým se podařilo před rokem do dvorské zoo dovézt samce Viktora z Rotterdamu, se narodilo 25. února 2021. V místní zoo se hrošíci začali opět rozmnožovat po 15 letech.

„Problém byl zejména v nedostatku chovných samců,“ popisuje zoolog Jiří Hrubý ze Safari parku ve Dvoře Králové. Ačkoli je Malaya matkou poprvé, celou situaci zvládá v klidu a mláděti věnuje náležitou péči. Ošetřovatelé do odchovu nijak nezasahují. 

Malaya se narodila před šesti lety v Gaia Zoo v Nizozemí. Chovnou skupinu ve Dvoře Králové tvoří kromě Wamburuhtuha a Malayi ještě druhá chovná samice Tanquey s mládětem a její jedenačtyřicetiletá matka Tana. Obě dvě se narodily ve Dvoře Králové a Tana patří mezi nejstarší hrošíky na světě. 

Každé ze zvířat musí obývat vlastní stáj, protože hrošíci jsou striktní samotáři. Snesou se jen během pár dnů říje. Tu musejí ošetřovatelé bezchybně vypozorovat, jinak by hrozilo, že se zvířata navzájem i smrtelně zraní.

Investice do zázemí pro hrošíky

Všech šest hrošíků nyní dočasně obývá prostor nové karantény nedaleko Neumannovy vily. Čekají, až jejich pavilon v klasické části areálu projde generální opravou. „Bude to jeden z našich symbolických dárků návštěvníkům k 75. narozeninám zahrady. Hrošíkům ale jistě udělá stejnou radost. Obě mláďata v něm bude možné pozorovat lépe než kdy dřív,“ upozorňuje ředitel safari parku Přemysl Rabas. Během rekonstrukce se hrošíkům zvětší venkovní výběhy. Ty dostanou i novou výsadbu. Větší budou i všechny bazény a kompletní obměny se dočká i veškeré vnitřní vybavení včetně zázemí. Hotovo bude v průběhu jara.

Hrošík není malý hrochHrošík liberijský je výrazně menší příbuzný hrocha obojživelného. Liší se od nich nejen vzrůstem, ale i chováním. Hrošíci jsou samotáři, kteří jsou s ohledem na svůj pralesní život mnohem méně vázáni na vodu. Dovedou sice výborně plavat, ale preferují spíše mělčí nádržky a bahenní jámy, v nichž odpočívají mezi pochůzkami po rozsáhlém pralesním teritoriu. To si – podobně jako hroch – označují rozmetáním trusu krátkým ocáskem. Přes den se v přírodě hrošík neúnavně toulá pralesem ve snaze najít dostatek potravy. Na rozdíl od hrochů bývá aktivní i ve dne: jejich citlivou kůži totiž chrání stín pralesa. Přesto jsou aktivnější za soumraku a v noci. Jejich stavy v přírodě západní Afriky podle IUCN stále klesají především v důsledku úbytku přirozeného prostředí. Druh je proto vedený jako ohrožený. Evropský chov trpí nedostatkem vhodných chovných samců. Safari park chová hrošíky liberijské od 70. let. Za tu dobu se tu narodilo 20 mláďat, včetně vůbec toho prvního v tehdejším Československu. Nyní ve Dvoře žije šest hrošíků liberijských, tři samci a tři samice. To je, stejně jako u hrochů, největší skupina mezi českými a slovenskými zoo. 

Video s mládětem hrošíka narozeného ve Dvoře Králové v únoru 2021. Video s mládětem hrošíka narozeného ve Dvoře Králové v říjnu 2020

Kateřina Sekyrková
Zdroj: Safari park
 

Související články
Po 15 letech má dvorská zoo mládě hrošíka. Hrošík není malý hroch, ale tohle je hrošíček.

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 726x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
03.05.2021 - Dnes se vrací děti do školek. Otevřena jsou po téměř 5 měsících také kadeřnictví, pedikúry, masáže a kosmetické služby.
19.04.2021 - Od pondělí 19. dubna 2021 se provoz Městského úřadu Dvůr Králové nad Labem vrací do standardního režimu bez omezení. Stále však platí epidemiologická opatření.

InzerceVolná pracovní místa
Učitelé II. stupeň ZŠ (ZŠ Sch. sady, DKnL)

Vedoucí sociálních služeb (Domov sv. Josefa, Žireč)

Všeobecná zdravotní sestra (Léčebna zr. vad, DKnL)

Učitel II. stupeň ZŠ - aprobace M (ZŠ Bílá Třemešná)

Kuchař/ka (Domov důchodců)

Technolog (JUTA, a.s. DKnL)


Zdravotní sestra (Diakonie ČCE Dvůr Kr. n. L.)

Pečovatel/ka (PS Dvůr Králové n. L.)


Kalendář akcí
1.01.2021 - 31.05.2021
ŽIJEME NA KRÁLOVÉDVORSKU
30.04.2021 - 31.05.2021
Vzhůru do Stínadel!
1.05.2021 - 31.05.2021
Májová labská stezka
11.06.2021 19:00 - 12.06.2021 00:00
Disco Party 80ky 90ky
19.06.2021 18:00 - 20.06.2021 00:00
Řecká zábavá