Vyhledej
Novinky emailem
Královédvorsko > Turistika > ZOO a Safari

Voliéru pro plameňáky nahradí před Neumannovou vilou park

Redakce / 21.11.2021, Dvůr Králové nad Labem
V úterý 16. listopadu opustili plameňáci za pomoci ošetřovatelů voliéru mezi Neumannovou vilou a amfiteátrem, aby se přestěhovali do nového zázemí v nově budované části zahrady inspirovanou jihozápadem Afriky. Jednalo se o jednu z nejnáročnějších akcí, kterou safari park v rámci roku zažil.

Safari park patří k tradičním chovatelům plameňáků a každoročně tu přijde na svět až 15 mláďat. Podle předpokladů nyní vlivem změny prostředí ptáci přinejmenším jednu hnízdní sezonu vynechají.

Všichni plameňáci však nezůstávají ve dvorské zoo: přes 75 ptáků ve středu ráno vyšlo voliéry ve zcela nové části areálu, deset plameňáků malých se stěhovalo na Moravu, 14 ptáků během stěhování zamířilo dále do jiných českých zoo. 

Vzácně chovaní plameňáci malí - dva samci a osm samic - zamířili do Zlína, kde se tak chovná skupina rozrostla na 19 párů, v Podkrkonoší setrvává 15 samců. Odborníci věří, že se tímto stěhováním se zvýší šance, aby měl tento zřídka množený druh mláďata.  


Nová voliéra nejen pro plameňáky

Nová voliéra v areálu Safari parku ve Dvoře Králové se inspiruje zaplavovanou deltou řeky Okawango mrtvými kmeny starých stromů a rozesetými jezírky vody, kde bují život vodních ptáků. Návštěvníci tu budou plameňáky a jejich ptačí sousedy pozorovat zcela nerušeně, voliérou totiž vede lávka s pozorovatelnou, kterou od prostoru pro ptáky dělí jen nízké zábradlí. Voliéra má výměru 480 metrů a přímo k ní přiléhá i vnitřní expozice, která má podobu koloniálního domu s velkými okny – tudy bude možno plameňáky také pozorovat. 

Tato zcela nová část zahrady, inspirovaná jihozápadem Afriky, se v budoucnu stane domovem také pro další druhy: pro pelikány, čápy sedlaté, volavky obrovské a další ptáky.


Místo voliéry parková úprava

Jak nám sdělil Michal Šťastný z oddělení komunikace dvorské zoo, opuštěná voliéra půjde k zemi. "V plánu je vrátit tomuto místu původní ráz tak, aby mohla krása Neumannovy vily alespoň z jedné strany plně vyniknout," doplnil Šťastný. Málokdo ví, že v minulosti zde byl francouzský park. Zatím nespecifikovanou podobu formu parkového typu zeleně zde zřejmě v budoucnu tedy uvidíme. 

Kateřina Sekyrková

Zdroj: Safari park Dvůr Králové 


 
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 664x
 
Hodnocení článku:
24.05.2022 - Koupaliště ve Dvoře Králové se otevře široké veřejnosti 2. června, v Jaroměři 4. června a v Trutnově pravděpodobně 10. června 2022. Vstupné zdražila Jaroměř a Dvůr Králové, Trutnov nechal vstupné na loňské úrovni.
01.05.2022 - Od 2. do 10. května je uzavřena prodejna Sportisimo ve Dvoře Králové kvůli rekonstrukci interiéru prodejny. Nejbližší pobočky jsou v Náchodě a Trutnově.
12.04.2022 - Letos mohou mít otevřeno o Velikonočním pondělí i velké obchody (nad 200m²) - až do 31. května platí nouzový stav. Totéž bude platit i pro státní svátek 8. května 2022. Zda budou mít tyto obchody otevřeno, však již záleží jen na samotných majitelích.

Volná pracovní místa
Mzdová účetní (JUTA, a.s.)Ošetřoval/ka (Diakonie ČCE Dvůr Králové)


Kalendář akcí