Vyhledej
Královédvorsko > Historie > Varhany

Komentované prohlídky varhan v kostele sv. Jana Křtitele ve Dvoře Králové nad Labem

Redakce, Královédorský chrámový sbor / 4.10.2016
V sobotu 8. října 2016 se v kostele sv. Jana Křtitele ve Dvoře Králové uskuteční komentované prohlídky varhan. Zájemci se mohou dozvědět více o historii varhan, jejich stavbě, ale také nahlédnout do jejich útrob, které jsou běžně nedostupné. Výklad a ukázky varhanní hry provede MgA. Vít Havlíček, Ph.D., varhaník, hudební teoretik a pedagog pražské AMU. Začátky prohlídek jsou ve 14:00, 16:00 a 18:00 hodin. Počet účastníků je omezen, proto je doporučena rezervace na info@kchs.cz. Vstupné dobrovolné.
Dvůr Králové - kostel sv. Jana Křtitele - prospektVarhany v kostele sv. Jana Křtitele ve Dvoře Králové postavila firma Rieger v letech 1933 – 1934. Tato firma byla v evropském měřítku předním varhanářským podnikem, a to zejména na přelomu 19. a 20. století a poté i za první republiky. Stavěla znamenité nástroje, které byly exportovány do Německa, Rakouska, Dánska, Anglie, Norska, Španělska, Portugalska, ale i vzdálených zemí jako jsou Argentina, Jihoafrická republika nebo Mexiko.

Dvůr Králové - kostel sv. Jana Křtitele - píšťalištěKrálovédvorské varhany Rieger jsou největším a v mnoha ohledech nejvýznamnějším nástrojem v regionu. Obdobně velkých varhan Rieger se z tohoto období zachovalo celkem málo. Návštěvníci přednášky tak mají ojedinělou možnost vyslechnout odborný výklad přímo u tohoto nástroje, poslechnout ukázky varhanní hudby a také nahlédnout zblízka do nepřístupných částí varhan, které jsou běžně skryty. Vzhledem k významu tohoto nástroje se připravuje jeho celková oprava, o níž se mohou účastníci také dozvědět řadu podrobností.

Komentované prohlídky pořádá Královédvorský chrámový sbor z.s. a Římskokatolická farnost ve Dvoře Králové. Více o varhanách na Královédvorsku zde.

Související články
Varhany firmy Rieger na Královédvorsku
Varhany ve Dvoře Králové nad Labem
Deset let Královédvorského chrámového sboru
Benefiční koncert pro varhany v kostele sv. Mikuláše v Hajnici
Královéhradecký kraj plánuje navýšit částku v grantu na obnovu varhan
Vaše komentáře

Přečteno 584x
 
15.07.2024 - České dráhy vydaly zprávu, která v těchto horkých dnech upozorňuje na vyšší pravděpodobnost závad na infrastruktuře i na vozidlech a souvisejícímu omezení vlakové dopravy. Na jakkoliv dlouhou cestu vlakem si s sebou vezměte dostatek tekutin.
10.06.2024 - Z důvodu závady na hlavním přívodu pitné vody je uzavřené Tyršovo koupaliště - do odvolání.

Volná pracovní místa

Učitel/ka fyziky (ZŠ Schulz. sady)

Učitel/ka informatiky (ZŠ Schulz. sady)

Učitel/ka Hv, Pč (MŠ a ZŠ Bílá Třemešná)

Terénní pečovatel/ka (Diakonie ČCE)


Kalendář akcí