Vyhledej
Šikovné nákupy
Královédvorsko > Historie > Varhany

Komentované prohlídky varhan v kostele sv. Jana Křtitele ve Dvoře Králové nad Labem

Redakce, Královédorský chrámový sbor / 4.10.2016
V sobotu 8. října 2016 se v kostele sv. Jana Křtitele ve Dvoře Králové uskuteční komentované prohlídky varhan. Zájemci se mohou dozvědět více o historii varhan, jejich stavbě, ale také nahlédnout do jejich útrob, které jsou běžně nedostupné. Výklad a ukázky varhanní hry provede MgA. Vít Havlíček, Ph.D., varhaník, hudební teoretik a pedagog pražské AMU. Začátky prohlídek jsou ve 14:00, 16:00 a 18:00 hodin. Počet účastníků je omezen, proto je doporučena rezervace na info@kchs.cz. Vstupné dobrovolné.
 
Dvůr Králové - kostel sv. Jana Křtitele - prospektVarhany v kostele sv. Jana Křtitele ve Dvoře Králové postavila firma Rieger v letech 1933 – 1934. Tato firma byla v evropském měřítku předním varhanářským podnikem, a to zejména na přelomu 19. a 20. století a poté i za první republiky. Stavěla znamenité nástroje, které byly exportovány do Německa, Rakouska, Dánska, Anglie, Norska, Španělska, Portugalska, ale i vzdálených zemí jako jsou Argentina, Jihoafrická republika nebo Mexiko.

Dvůr Králové - kostel sv. Jana Křtitele - píšťalištěKrálovédvorské varhany Rieger jsou největším a v mnoha ohledech nejvýznamnějším nástrojem v regionu. Obdobně velkých varhan Rieger se z tohoto období zachovalo celkem málo. Návštěvníci přednášky tak mají ojedinělou možnost vyslechnout odborný výklad přímo u tohoto nástroje, poslechnout ukázky varhanní hudby a také nahlédnout zblízka do nepřístupných částí varhan, které jsou běžně skryty. Vzhledem k významu tohoto nástroje se připravuje jeho celková oprava, o níž se mohou účastníci také dozvědět řadu podrobností.

Komentované prohlídky pořádá Královédvorský chrámový sbor z.s. a Římskokatolická farnost ve Dvoře Králové. Více o varhanách na Královédvorsku zde.

 

Související články
Varhany firmy Rieger na Královédvorsku
Varhany ve Dvoře Králové nad Labem
Deset let Královédvorského chrámového sboru
Benefiční koncert pro varhany v kostele sv. Mikuláše v Hajnici
Královéhradecký kraj plánuje navýšit částku v grantu na obnovu varhan

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 391x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
07.01.2021 - Opatření proti epidemii covidu-19 v Česku zůstanou na nejpřísnějším stupni systému PES nejméně do 22. ledna.(Zdroj: ministr Blatný po jednání vlády)
18.12.2020 - Hledá se pes - Včera večer kolem 17 hodiny se zaběhl hnědý labradorský retrívr v okolí Raisova Sylvárov. Ale nyní už může být kdekoliv. Jmenuje se Jaller (džaler), ale bohužel je starý a už neslyší. Pod okem má bulku. Pokud jej někde zahlédnete volejte prosím na telefon Patrik Hroneš - 602 166 660, nebo i na Městskou policii.
03.12.2020 - V neděli 13. prosince 2020 začne platit nový železniční jízdní řád.

InzerceVolná pracovní místa
Metodik/metodička kvality (PS Dvůr Králové n. L.)


Všeobecná sestra (DSJ v Žirči)

Pečovatel/ka (PS Dvůr Králové n. L.)


Kalendář akcí