Vyhledej
Královédvorsko > Vzdělávání > základní školy

Prvňáčci do školy: S kufříkem a bezpečně

Redakce, Královéhradecký kraj / 26.08.2015, Dvůr Králové nad Labem
Konec prázdnin se blíží a s ním i návrat do školních lavic. Pro šest a půl tisíce dětí z Královéhradeckého kraje to ale bude úplná premiéra. Začátek školní dráhy jim má usnadnit kufřík, který každému z nich věnuje Královéhradecký kraj a ve kterém najdou třeba láhev na pití, pravítko, nebo omalovánky. Na některých školách budou kufříky rozdávat i hejtman a krajští radní. V průběhu září bude také kraj v okresních městech pořádat pro prvňáčky výuku bezpečného chování v dopravě a to hravou a soutěživou formou. Zároveň poběží i spot v rádiích, která má upozornit řidiče, aby nehazardovali na silnicích, vše v rámci mediální kampaně pro bezpečnost v silničním provozu.

Prvňáčci jdou do školy: S kufříkem a bezpečně Žáci nastupující letos do prvních tříd si 1. září odnesou nejen řadu dojmů, ale i spoustu dárků v kufříku od Královéhradeckého kraje a dalších sponzorů. Obsahem bude totiž řada užitečných předmětů.
„Projektem Kufříky do škol chceme dát dětem nejen jakousi základní výbavu školních pomůcek a udělat jim radost, ale hlavně chceme přispět i k získání povědomí o tom, jak se správně a bezpečně chovat v silničním provozu, protože cestu do školy a zpět bude muset řada dětí zvládnout brzy sama,“ poodhaluje smysl projektu radní pro oblast školství Táňa Šormová. Ta se letos chystá rozdávat kufříky dětem na ZŠ Mandysova v Hradci Králové.

Podobný program budou mít i její kolegové. Například hejtman Lubomír Franc vyrazí letos do základních škol v Hronově a Polici nad Metují. A co vlastně děti v kufříku najdou? Kromě školních potřeb, jako je pravítko, tužky, či rozvrh, bude uvnitř také reflexní páska a vesta, obinadlo, nebo láhev na pití, dále také vstupenky na různé atrakce – třeba do ZOO ve Dvoře Králové.

Na pořízení obsahu kufříku se vedle Královéhradeckého kraje a dalších státních institucí podílela i řada soukromých firem z regionu.

Celkem dostane startovací kufřík přibližně šest a půl tisíce dětí, které v kraji nastupují do prvních tříd. Součástí je i dětský časopis, který se věnuje hlavně bezpečnosti v silničním provozu. Na ten bude plynule navazovat také akce s názvem Bezpečně na silnici, na které se podílejí kromě kraje také všechny složky IZS a městská policie.

„I řidiči si musejí uvědomit, že mají jezdit s rozvahou, proto jsme vytvořili také mediální kampaň do rádia, kde na nebezpečí vůči dětem upozorňujeme, aby lidé za volantem nebyli lhostejní. Zároveň pro prvňáčky letos připravujeme výukovou jednodenní akci formou her, kde se naučí třeba základy bezpečného chování na přechodu, nebo na kole. Tato akce se bude konat v každém okresním městě, dohromady tedy pětkrát. Zahajujeme ji v Hradci Králové na Pivovarském náměstí,“ říká hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc.

Výuka bezpečnosti se bude konat ve spolupráci s Týmem silniční bezpečnosti od 14. do 18. září. V rozdávání kufříků navazuje Královéhradecký kraj na předchozí rok, kdy je také dostalo kolem 6 a půl tisíce nových žáčků.

Autor: Martin Holek

Související články
Zápisy do prvních tříd probíhají ve Dvoře Králové dnes a zítra. V okolních obcích již většinou proběhly
Ve školním roce 2016/17 se otevře ve Dvoře stejný počet prvních tříd jako v loňském roce. K zápisům přišlo 237 dětí.
Vaše komentáře

Přečteno 377x
 
15.07.2024 - České dráhy vydaly zprávu, která v těchto horkých dnech upozorňuje na vyšší pravděpodobnost závad na infrastruktuře i na vozidlech a souvisejícímu omezení vlakové dopravy. Na jakkoliv dlouhou cestu vlakem si s sebou vezměte dostatek tekutin.
10.06.2024 - Z důvodu závady na hlavním přívodu pitné vody je uzavřené Tyršovo koupaliště - do odvolání.

Volná pracovní místa

Učitel/ka fyziky (ZŠ Schulz. sady)

Učitel/ka informatiky (ZŠ Schulz. sady)

Učitel/ka Hv, Pč (MŠ a ZŠ Bílá Třemešná)

Terénní pečovatel/ka (Diakonie ČCE)


Kalendář akcí