Vyhledej
Královédvorsko > Vzdělávání > základní školy

Žáci se speciální vzdělávací potřebou mají novou učebnu

Redakce, Krkonošský deník / 11.11.2015, Dvůr Králové nad Labem
Místní škola pro žáky s mentálním a kombinovaným postižením i autismem se rozrostla o další třídu. Díky příspěvku královédvorské radnice mohli v pondělí provozovatelé a pracovníci slavnostně otevřít nové prostory Základní školy speciální a praktické školy Diakonie Českobratrské církve evangelické Vrchlabí, která postižené vzdělává na třech místech okresu.

„Naše speciální škola nabízí vzdělávání i dětem s nejtěžšími formami zdravotního postižení. A to jak na speciální přípravné předškolní úrovni, tak na základní a střední. Navíc umožňuje vzdělávání i žákům, kteří nezískali jeho základy, a to formou kurzu. V něm je učivo zaměřeno na výkon jednoduchých manuálních činností," sdělila ředitelka Magda Kumprechtová. Diakonie ČCE provozuje jak kmenovou školu ve Vrchlabí, tak odloučená pracoviště v Trutnově a Dvoře Králové.

V posledně jmenovaném městě funguje škola pro postižené děti či žáky s autismem už třetím rokem. Nová učebna vznikla díky podpoře města z bývalých skladních prostor.

„"Nabízíme dětem rodinné prostředí v úzkém kolektivu. Vzhledem k nízkému počtu žáků ve třídě připravujeme smysluplné aktivity, které jim, ale i rodičům pomáhají. Snažíme se dětem přiblížit běžný život tak, aby byli co nejvíce soběstační," řekl člen pedagogického sboru Stanislav Mareček.

Jedenáct žáků s mentálním postižením má nyní v budově na královédvorském náměstí T. G. Masaryka k dispozici dvě třídy. Jak učebnu v prvním patře, tak nové prostory v přízemí. Obě s moderním a bezpečným vybavením s nadstandardními rehabilitačními pomůckami, hydromasážní vanou, polohovacími vaky a dalším funkčním zařízením.

„"Oproti běžným státním školám jsme alternativou. Ta spočívá hlavně v tom, že pracujeme s malými kolektivy, máme osobnější přístup, posílenou rehabilitaci a nabízíme žákům velký počet aktivit. Pravidelně tu máme třeba logopedku, chodíme plavat, cvičíme s pejsky. To jsou jedny z mnoha stálých aktivit, které velké školy běžně nabídnout nemohou," řekl Mareček.

Královédvorská speciální škola funguje v běžném provozu. Žáci mají čtyřicetiminutové výukové bloky. V nich je kladen důraz především na matematiku, čtení a psaní. Vyučovány jsou ale i další předměty, například přírodopis nebo angličtina.

„"Veřejnost se k nám může kdykoliv přijít podívat. Rádi každému školu ukážeme," dodal Stanislav Mareček.

Autor: Jaroslav Pich, Krkonošský deník

Související články
Zápisy do prvních tříd probíhají ve Dvoře Králové dnes a zítra. V okolních obcích již většinou proběhly
Zahraniční studenti na Základní škole 5. května
Zápisy do mateřských školek ve Dvoře Králové
Škola trochu jinak - aneb proč tu ještě nemáme alternativní třídu či školu
Základní škola Dubenec se hlásí mezi akční školy. Nechá si měřit výši CO2 ve třídách.

Přečteno 173x
 
15.07.2024 - České dráhy vydaly zprávu, která v těchto horkých dnech upozorňuje na vyšší pravděpodobnost závad na infrastruktuře i na vozidlech a souvisejícímu omezení vlakové dopravy. Na jakkoliv dlouhou cestu vlakem si s sebou vezměte dostatek tekutin.
10.06.2024 - Z důvodu závady na hlavním přívodu pitné vody je uzavřené Tyršovo koupaliště - do odvolání.

Volná pracovní místa

Učitel/ka fyziky (ZŠ Schulz. sady)

Učitel/ka informatiky (ZŠ Schulz. sady)

Učitel/ka Hv, Pč (MŠ a ZŠ Bílá Třemešná)

Terénní pečovatel/ka (Diakonie ČCE)


Kalendář akcí