Vyhledej
Královédvorsko > Vzdělávání > kroužky mimoškolní

Bětka a Eliška z Třebihoště se staly finalistkami celostátního kola Zlatého oříšku

Redakce / 14.01.2016, Třebihošť
Na Nový rok jste mohli na programu České televize sledovat záznam z finále celostátního kola Zlatého oříšku. Mezi 10 finalisty se tak v televizi objevili i zástupci Královédvorska: všestranné dívky Eliška Cermanová a Alžběta Teperová z Třebihoště.
 

Tyto dvě dívky, které mají v sobě přátelství, lásku a hlavně chuť pomáhat druhým, slabším a znevýhodněným, postoupily do celostátního kola Zlatého oříšku z krajského kola konaného v říjnu loňského roku v Hankově domě ve Dvoře Králové. Již v krajském kole zaujaly orotu přesahem toho, co umí. Jejich činnost není totiž vidět na výsledkových listinách nebo v rekordních tabulkách, ale přímo v obci, kde podporují charitativní akce a pomáhají udržovat místní zvyky. Eliška a Bětka žijí odmala společně v jednom domě v Třebihošti. Spojuje je hudba, tanec a literární tvorba včetně recitace. 


Jen deset finalistů celostátní soutěže, tedy i Bětka a Eliška, získalo tradiční keramickou sošku ptáčka se zlatým oříškem v zobáčku od akademického sochaře Jaroslava Homoly a šek na 10 tisíc korun. Tuto částku dívky obdržely již i v krajském kole, kde patřily mezi 3 oceněné. Ne všichni účastníci celostátního kola však prošli kolem krajským. Například Královéhradecký kraj letos uspořádal krajské kolo vůbe poprvé, a to prostřednictvím zdejší DDM Jednička. V jiných krajích zájemcům nezbývá než se přihlásit rovnou do celostátního kola a doufat, že porota je vybere mezi 30 nej jen na základě dodaných materiálů.

Do celostátního kola se loni přihlásilo 184 dětí včetně dětských kolektivů. Komise složená z předních českých odborníků a mistrů svého oboru nominovala na cenu Zlatý oříšek pro rok 2015 jen 30 z nich. Vybraná třicítka již tradičně dostala možnost svou šikovnost a talent představit veřejnosti při slavnostním finále na Nový rok v České televizi a Českém rozhlase.


ZLATÝ OŘÍŠEK 2015 – VÍTĚZNÁ DESÍTKA

1) Karolína Dejová, 2007, Kopřivnice, Moravskoslezský kraj

Obdivuhodná tanečnice na vozíku, která si plní svůj sen tančit a přes její handicap se jí to daří. Je držitelkou několika zlatých medailí z tanečních soutěží.

2) Kateřina Dvořáková, 2003, Benešov, Středočeský kraj

Mimořádně odolná dívka, která se dokáže prosadit v tvrdém hokejovém sportu mezi samými kluky, v současné době již také figuruje na soupisce hokejové reprezentace žen do 15 let ČR.

3) Nela Fialová, 2004, Velká Dobrá, Středočeský kraj

Věnuje se s úspěchem literární činnosti, vyhrává mnoho literárních soutěží a vydala svoji první básnickou sbírku. Také recituje, zpívá, hraje na flétnu a klavír, tancuje.

4) Jsme Tým, Dvůr Králové nad Labem, Královéhradecký kraj

Všestranné dívky Bětka a Eliška, které mají v sobě přátelství, lásku a hlavně chuť pomáhat druhým, slabším a znevýhodněným.

5) Natálie Maleňáková, 2001, Olomouc, Olomoucký kraj

Vyniká v astronomii, fyzice a matematice. Vítězka mnoha matematických a astronomických soutěží.

6) Jaroslav Voříšek, 2001, Kroměříž, Zlínský kraje

Všestranný multiinstrumentalista – věnuje se sólovému a komornímu zpěvu, hraje na tenor, pozoun, bicí a klavír. Vítěz mnoha mezinárodních i domácích soutěží.

7) Kristýna Pěnkavová, 2002, Vlašim, Středočeský kraj

Úspěšná sportovkyně – Mistryně České republiky ve stolním tenise ve dvouhře mladších žákyň 2015 Mistryně České republiky ve čtyřhře mladších žákyň 2015. Členka reprezentačního výběru ČR.

8) Dobruše Lukášová, 2001, Dubné, Jihočeský kraj

Věnuje se s úspěchem včelařství, probojovala se do semifinále soutěže Zlatá včela. Účastní se biologických olympiád a soutěží ze znalostí o přírodě. 

9) Veronika Šebáková, 2004, Hlavní město Praha

Jemná dívka s neuvěřitelnou vytrvalostí a vynikající sportovkyně. Mistryně republiky a vítězka mnoha soutěží ve sportovní gymnastice. 

10) Klára Zayková, 2002, Hlavní město Praha

Všestranně nadaná dívka, věnuje se hře na housle, golfu a aikidu. Ve všech oborech sbírá úspěchy jak v tuzemských, tak zahraničních soutěžích. Zlatý oříšek je největší projekt na vyhledávání a všestrannou podporu aktivních, nadaných a úspěšných dětí České republiky. Za svou 17letou historii se zapsal do povědomí dětí i dospělých jako projekt otevřený všem snaživým dětem a jejich kolektivům bez rozdílu oboru, kterému se věnují. Nerozhoduje ani etnikum, ani případný handicap. Jedinou podmínkou pro vstup dětí do soutěže je splnění podmínky věkového rozmezí 6 až 14 let. Soutěž Zlatý oříšek již 3. rokem organizuje Nadační fond Zlatý oříšek.

 

Související články
Přijdťe v neděli 4. října od 15 hod. fandit dětem na finále Zlatého oříšku do Hankova domu!
Krajské finále Zlatého oříšku ve Dvoře Králové vyhrály děti z Náchoda, Třebihoště a Hradce Králové
Mezinárodní včelařská delegace se v DDM Jednička učila učit o včele medonosné
Nové Středisko volného času v Trutnově se plánuje v areálu Na Nivách. Město bude stát zhruba 80 miliónů Kč
Klání malých školáků - aneb královédvorští školáci ve znalostní soutěži
Včeličky z Jedničky opět bodovaly. Oblastní kolo Zlaté včely v Dubenci ovládly ve dvou kategoriích
Zlatý oříšek 2016 - šance nejen pro nadané děti - uzávěrka přihášek prodloužena do 11. září!
Dokument Theodory Remundové o Bětce Teperové z Třebihoště
Třemešensko - bludišťácký hattrick dne 25. 2. v 11:30 na ČT D. Fanděte!
Nová silnice v Třebihošti a nové parkoviště.. Nebo snad chodníky? Nevím nevím :-(
Související odkazy
Fond Zlatý oříšek
 

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 1211x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
02.06.2020 - Místa ve vlacích bude opět možné rezervovat přes rezervační systém Českých drah, a to od půlnoci z 2. na 3. června 2020. S výjimkou spojů SC Pendolino, bude zatím předprodej omezen na období od 3. do 13. června 2020.
25.05.2020 - Město Hradce Králové rozdělí mezi místní podnikatele zasažené koronavirovou krizí deset milionů korun. Schválením programu Antivirus - program peněžité pomoci o tom dnes rozhodli zastupitelé města. Město tím chce zmírnit dopady zejména na drobné podnikatele a živnostníky, kteří museli v době nouzového stavu uzavřít provozovny. Příspěvek bude činit až 25 000 korun pro jednoho žadatele.
04.05.2020 - Dnes se opět sejde Zastupitelstvo Královéhradeckého kraje, které bude mimo jiné hlasovat o dotacích pro regionální rozvoj, životní prostředí a zemědělství, které na svém minulém zasedání neschválilo.

Volná pracovní místa
Kalendář akcí
5.01.2019 09:00 - 31.12.2020 17:00
Expozice textilního tisku (stálá výstava)
19.06.2020 09:00 - 30.08.2020 16:00
Tvoříš, tvořím, tvoříme (výstava + soutěž)
20.06.2020 16:00 - 19.09.2020 17:00
Pohádky z Bauerovic zahrádky II
1.07.2020 - 30.08.2020
Nyní a dříve (výstava)
5.07.2020 09:00 - 5.07.2020 13:00
Burza neboli bleší trh